Jak rozszyfrować etykiety karm dla kotów?

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2020-01-14 18:21:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Dolina Noteci Premium. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta jest fundamentem dobrego stanu zdrowia każdego kota. Szeroka gama karm jaką oferuje rynek jest tak obfita w różne marki, że trudno zdecydować się na wybór tej jedynej. Odpowiednio dobrana karma dla kota sprawia, że kot jest rzeczywiście najedzony, a nie tylko pozornie zapchany bezwartościowymi wypełniaczami, jest zdrowy i szczęśliwy, a jego waga jest w normie. Aktualnie panuje przekonanie, że wszystko, co dobre i zdrowe jest drogie. Nie sprawdza się to jednak w przypadku karm dla kotów. Tutaj często występuje wręcz odwrotna zależność. Karmy popularnych marek mają często niezdrowy skład. Firmy wydają krocie na prężne działania marketingowe, w tym reklamy telewizyjne, a jakość i bezpieczeństwo sprzedawanej karmy nie jest dla nich priorytetowe. Inaczej działają firmy małe, które oferują karmy o doskonałym składzie, w pełni wartościowe i bezpieczne dla zwierząt w dostępnej cenie. Zapewniając kotu zbilansowana dietę, można zaoszczędzić. Kot potrzebuje mniejszej ilości pożywienia, by najeść się do syta, a dzięki temu, że nie choruje, nie trzeba płacić za wizyty u weterynarza i często kosztowne leczenie. Podejmując decyzję o wyborze karmy, nie warto zatem kierować się atrakcyjnością reklam telewizyjnych i przedstawianych w nich treści ani szatą graficzną opakowań. Należy skupić się na analizie składu takiej karmy. Świadoma analiza składu pozwoli na wybranie takiej karmy, która jest wartościowa, bezpieczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb pupila. Do dokonania takiej analizy niezbędna jest umiejętność czytania etykiet. Poniższe zdjęcia przedstawiają etykietę z karmy dla kota Dolina Noteci Premium bogatą w jagnięcinę.

 

Podstawowe informacje z etykiety

 

Podstawowe informacje zawarte na etykiecie wskazują gatunek oraz stadium rozwoju zwierzęcia dla jakiego przeznaczona jest konkretna karma. Z etykiety można również dowiedzieć się czy karma jest pełnoporcjowa. Karma pełnoporcjowa może stanowić wyłączny rodzaj pożywienia, jaki jest podawany zwierzęciu. Ma za zadanie dostarczyć zdrowemu kotu wszystkich składników, które są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Natomiast karma uzupełniająca to taka, która może stanowić jedynie dodatek do diety i oprócz niej należy podawać również inne rodzaje pożywienia.

Drugą istotną informacja jaką można wyczytać z etykiety, jest sposób podawania pożywienia. Uwzględniając wiek i wagę, wyznacza się jednorazową porcję oraz ilość porcji w ciągu dnia. Te wartości są jednak statystyczne, każdorazowo należy obserwować czy podana na etykiecie ilość pokarmu jest odpowiednia dla określonego zwierzęcia. Indywidualna porcja powinna być wyliczana na podstawie masy kota, jego kondycji i aktywności. W razie wątpliwości najlepiej poradzić się doświadczonego specjalisty. Na zdjęciu poniżej znajdują się przykładowe zalecenia żywieniowe producenta z etykiety karmy Dolina Noteci Premium w zależności od wagi kota.

 

Dolina Noteci sposób karmienia kota<

 

 

Skład karmy – 3 filary

 

Najważniejszym elementem etykiety są również informacje o składzie karmy.

 

Podzielone są na trzy filary:

1. Skład karmy – informuje o surowcach, z jakich karma została wyprodukowana, a więc jaki rodzaj mięsa się w niej znajduje, jakie warzywa i zboża.

2. Składniki analityczne – informacja o procentowej wartości poszczególnych składników odżywczych.

3. Dodatki – inne substancje takie jak witaminy, dodatki funkcjonalne (dzięki którym karma zyskuje dodatkowe właściwości prozdrowotne) oraz dodatki technologiczne (substancje, które poprawiają konsystencje karmy lub przedłużają jej trwałość).

 

Skład karmy dla kota Dolina Noteci

 

Skład karmy

 

Tutaj są wymienione elementy składowe, które zostały użyte do produkcji karmy. Ta część etykiety jest jak przepis, zgodnie z którym wytwarza się pokarm. Wskazuje na rodzaj mięsa, z którego wyprodukowana jest karma. Jeżeli do karmy dodane są zboża i warzywa to informacja o ich gatunkach również jest umieszczona w tej części etykiety.

 

Prawo wymaga, by kolejność wymienionych składników odzwierciedlała ich udział procentowy w karmie. Zasada czytelna jednak bardzo łatwa do ominięcia. Często w praktyce producenci oszukują konsumenta, nie łamiąc przy tym prawa. Jak to możliwe? Na pierwszym miejscu w składzie wymieniają składniki mięsne, a dopiero później zbożowe. Kolejno ryż, pszenicę, kukurydzę. Jeśli jednak zliczyć procentową zawartość wspomnianego ryżu, pszenicy i kukurydzy łącznie okazałoby się, że składniki zbożowe stanowią wyższą wartość procentową niż składniki mięsne w tej karmie. Takie praktyki zdarzają się niestety bardzo często, a niczego nieświadomi konsumenci dają się oszukać. Dlatego najlepiej kupować produkty ze składem przedstawionym procentowo. W ten sposób łatwo zweryfikować czy konkretna karma rzeczywiście ma wysoką zawartość mięsa, czy jest w większości wyprodukowana z wypełniaczy.

 

Znajomość używanego przez producentów karm nazewnictwa i wymogów prawnych z tym związanych to fundament analizowania etykiet. Najlepiej przedstawić to na przykładach:

 

  • karma o smaku kurczaka – zawiera mniej niż 4% mięsa z kurczaka,

  • karma z drobiem – musi zawierać co najmniej 4% mięsa drobiowego,

  • karma bogata w mięso drobiowe – musi zawierać co najmniej 14% tego mięsa,

  • termin „danie” lub „menu” oznacza, że mięso z kurczaka musi stanowić co najmniej 26% karmy,

  • określenie w całości” oznacza, że jedynym źródłem białka w takiej karmie jest mięso z kurczaka.

 

Przy analizie etykiet należy bardzo uważnie przyglądać się użytym przez producenta zwrotom. Jeśli na etykiecie widnieje lakoniczny napis „15 % kurczaka” to oprócz mięsa, do produkcji mogły zostać użyte również inne części jak na przykład pióra oraz pazury. Karma, która zawiera w swoim składzie najogólniej ujęty „drób” nie oznacza, że składa się z czystego mięsa, lecz mięsa odzyskanego mechanicznie, odpadów zwierzęcych, korpusów i głów. Znacząco różni się więc od tego, co znajduje się w lodówkach sklepów mięsnych. Z definicji nie jest to mięso,
a produkt znacznie tańszy.

O wiele lepiej to wyglada, jeśli w składzie zostało użyte sformułowanie „15% mięsa z kurczaka”, wtedy wiadomo, która część zwierzęcia została użyta do produkcji karmy.

Pod pojęciem „produkty pochodzenia zwierzęcego” kryją się wszystkie produkty odpadowe, a więc znacznie tańsze niż mięso. W tej grupie znajdują się pióra, pazury, kopyta, jelita oraz podroby.

Najgorzej jest w sytuacji, gdy na pierwszym miejscu w składzie znajduje się wyrażenie „zwierzęce źródło białkowe”, czyli tak naprawdę białko niewiadomego pochodzenia. Po pierwsze nie wiadomo z jakiego gatunku zwierzęcia ono pochodzi, po drugie nie wiadomo czy pochodzi ze zwierzęcia żywego, czy z padliny. W przypadku takiej zdawkowej informacji można spodziewać się wszystkiego. Jedno jest pewne - jeśli wykorzystane w procesie produkcji mięso byłoby wysokiej jakości, producent na pewno zechciałby pochwalić się tym faktem.

Zboża to bardzo częsty składnik karmy dla kotów. Zboża stosowane w karmach pełnią funkcję wypełniaczy. Niestety ich spożycie, szczególnie w nadmiernej ilości nie jest zdrowe dla kota. Zboża to gluten i puste kalorie, dlatego mogą spowodować u kota otyłość i alergie.

 

 

Skład analityczny

 

Jest informacją o procentowym udziale białka, tłuszczy, włókien, popiołu, fosforu i wapnia w karmie. Choć na pierwszy rzut oka te informacje wydają się być mało istotne, to tak naprawdę mówią wszystko o wartości karmy.

 

Białko

Główne źródło energii. Sama procentowa zawartość białka w karmie nie jest tak ważna jak źródło jej pochodzenia. Porównując dwie etykiety dobrej i złej jakości karmy można zauważyć, że ta złej jakości karma ma większy procentowy udział białka, ale pochodzi ono z głównie ze zbóż. Jest ono zatem niewartościowe. Natomiast karma dobrej jakości ma tego białka mniej, ale w 100% pochodzi ono z mięsa. Minimalne zapotrzebowanie na białko (według FEDIAF - Europejskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych ) wynosi 25% białka w suchej masie. Podawanie białka w znacznie większej ilości nie daje żadnych istotnych korzyści dla zdrowia, ale też nie szkodzi.

 

Węglowodany

Zawartość węglowodanów w karmie jest kwestią bardzo istotną. Nadmiar cukru w kociej diecie szkodzi, ponieważ prowadzi do otyłości i innych związanych z nią chorób. Co ważne, coraz cześciej spotyka się koty z cukrzycą, w ich przypadku utrzymanie odpowiedniego poziomu jest kluczowe. Dobra karma nie powinna zawierać więcej niż 15% węglowodanów w suchej masie. Norma ta dotyczy kotów zdrowych. Chore na cukrzycę nie powinny spożywać karmy, w której wartość węglowodanów przekracza 10%. I tu pojawia się pewien problem z czytaniem etykiet, ponieważ mało który producent podaje tę wartość w składzie. I jeszcze jedna uwaga. Przy wyborze karmy nie należy się kierować nazwą produktu. To, że z nazwy karma jest przeznaczona np. dla kotów z cukrzycą, nie znaczy, że jej skład jest dostosowany do tej choroby. Niestety zdarza się tak, że karma, która z nazwy przeznaczona jest dla kotów z cukrzycą, w swoim składzie ma aż 28% węglowodanów. U kotów z tą chorobą taki poziom cukrów jest nie do zaakceptowania.

 

Dodatki

W grupie tej grupie można wyróżnić dodatki pożyteczne i szkodliwe. Niewątpliwie pożytecznym dodatkiem są probiotyki. Stanowią bardzo ważny dodatek do karm, są potrzebne do regulowania flory bakteryjnej jelit i utrzymania równowagi w całym układzie trawiennym. Podobnie jest z tauryną. W naturalnym środowisku dostarczana jest organizmowi kota poprzez zjadanie gryzoni. W przypadku kotów domowych musi być suplementowana z karmy. Jest to substancja niezbędną dla prawidłowej przemiany materii w organizmie kota. Jej niedobór może prowadzić do ślepoty, niepłodności, zaburzeń wzrostu, deformacji kręgosłupa i niewydajności systemu immunologicznego, wywołać kardiomiopatie i choroby mięśnia sercowego. Dzienna dawka tauryny dla kota to 200 mg. Jeżeli podawana karma nie ma swoim składzie odpowiedniej ilości tej substancji, należy ją uzupełniać przez podawanie suplementów.

Dodatki szkodliwe to bez wątpienia sztuczne konserwanty – BHA, BHT, ethoxyquin oraz Propyl Gallate. Są rakotwórcze i mogą powodować szereg uciążliwych dla kota problemów zdrowotnych. Aromaty są dodawane do karmy tylko po to, by karma lepiej smakowała. Podobnie jest ze słodzikami i słodem, mają służyć pobudzeniu kociego apetytu. Często do karmy dodawane są uzależniacze – częsty składnik tych najbardziej popularnych na rynku karm dla kotów. Niestety ekspozycja na te składniki, sprawia, że kot nie chce jeść już nic innego. Używanie przez producentów tych dodatków wyjaśnia, dlaczego tak trudno przestawić kota z popularnej, ale niezdrowej karmy na karmę o dobrym składzie, ale bez dodatku polepszaczy smaku i zapachu. Barwniki – składnik używany, by oszukać zmysły nie kocie, lecz ludzkie. Karma o nasyconym kolorze ma sprawiać wrażenie świeżej.

 

W obecnych czasach, gdy coraz więcej ludzi wybiera dla siebie pożywienie świadomie, nikt nie ma już wątpliwości, że im mniej sztucznych dodatków tym lepiej. Taka sama zasada odnosi się do karmy dla zwierząt. Im rzetelniej opisany skład z wartościami procentowymi, tym karma jest lepszej jakości. Rzetelne informacje oznaczają, że producent nie ma nic do ukrycia, karma jest zbilansowana, a użyte przy produkcji składniki są dobrej jakości.

 

Podsumowując, dobra karma to taka, której składniki zostały rzetelnie wymienione na opakowaniu, na przykład mięso drobiowe odzyskane mechanicznie, mączka wołowa, zamiast po prostu niewiele znaczące określenie mięso drobiowe. Głównym składnikiem jest dobrej jakości mięso, zastosowane konserwanty są naturalne, na przykład witamina E, witamina C czy kwas cytrynowy. Karma nie zawiera w swoim składzie substancji wzmacniających smak i zapach oraz barwników. Wysokiej jakości karma jest bogata w białka, średnio bogata w tłuszcze i zawiera niewielką ilość węglowodanów.

 

Osoby zainteresowane karmą dla kotów Dolina Noteci Premium znajdą ją pod adresem: https://wyspapupila.pl/dolina-noteci-karma

Najnowsze aktualności

Gdy Ci smutno, gdy ci źle TYPOWY KOT pocieszy cię

Autor: Alicya Oss

„Ludzie są̨ wyjątkowo łatwi w tresurze. Jeśli się̨ wystarczająco długo miauczy, zrobią̨ praktycznie wszystko, czego chcesz”. …

Czytaj dalej

Bardziej naukowo o obsłudze kota

Autor: Alicya Oss

Każdy kto zamieszka z kotem, jeśli nie od razu, to po pewnym czasie, zdaje sobie sprawę z wyjątkowości takiego towarzystwa. Zwierzę w domu, to nie tylk…

Czytaj dalej

Skrzydlate kociaki - "Kotolotki"

Autor: Alicya Oss

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało dla fanów Ursuli Le Guin prawdziwą gratkę:  piękne wydanie całej serii o kotolotkach. W z…

Czytaj dalej

Ala ma kota. Kot ma Alę - "Ja cię kocham, a ty miau"

Autor: Alicya Oss

Muszę się wam do czegoś przyznać: zarzekałam się, że już nigdy nie sięgnę po książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, bo uznałam, że zupełnie mi nie po drodze z jej…

Czytaj dalej