Tajemnicza polidaktylia - czym jest i co ma wspólnego z Królewną Śnieżką?

Autor: Malwina Kacprzak Dodano: 2019-01-19 11:32:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Ile palców ma kot?
Chociaż pytanie to wydaje się dziecinnie proste, bardzo łatwo jest się pomylić i okazuje się, że nie wszyscy orientują się w kociej anatomii na piątkę.

Wydawać by się mogło, że skoro kot używa swoich łap jako narzędzia chwytnego, to analogicznie do człowieka, ma 5 palców, a skoro łap jest cztery, to łącznie powinno ich być 20. Tymczasem, prawda jest inna - kot posiada 18 palców - po pięć w przednich, i po 4 w tylnich łapach.

Jednak nawet ten anatomiczny fakt nie zawsze jest regułą. Część kotów mierzy się z tajemniczą polidaktylią, czyli wrodzoną chorobą, która skutkuje posiadaniem przez nich dodatkowych palców.

Z medycznego punktu widzenia polidaktylia to zaburzenie rozwojowe, które skutkuje tym, że w kocich łapach występuje dodatkowy palec. Jest to zazwyczaj "koci kciuk" lub "palec najmniejszy" (czyli może występować on po obu stronach łapki). Kiedy występuje jako "koci kciuk" znajduje się po prostu na przedniej łapie i często odstaje pod takim kątem, że można odnieść wrażenie, jakby kot zamiast swojej zwierzęcej łapy posiadał kończynę przypominającą ludzką dłoń.

Najczęściej dodatkowe palce zawierają kości i nie odróżniają się w swojej budowie niczym od pozostałych palców; posiadają poduszeczki, pazury. Niekiedy jednak, taki dodatkowy palec to tylko jego zalążek, czyli palec szczątkowy, będący zaledwie wypustką prawidłowego palca. Wówczas zbudowany jest z tkanek miękkich, może być zdecydowanie mniejszy, krótszy, być jedynie małym wybrzuszeniem na łapce.

Koty z wielopalcowością zapisały się w wielu życiowych opowieściach.

Zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Ernest Hemingway, szczególnie upodobał sobie sześcio- i więcej palczaste koty. Jego kotka o imieniu Snow White (Królewna Śnieżka) trafiła do niego jako prezent od pewnego żeglarza. W latach 30. XX wieku polidaktylowe koty były bardzo mile widziane na statkach, bowiem były tam potrzebne - koci instynkt łowcy pomagał pozbyć się ze statku myszy, natomiast większa ilość palców prawdopodobnie ułatwiała kocim łowcom utrzymanie się na chybotliwych pokładach. Specyfika rejsów i niespokojnych wód była zatem dla "polidaktylowców" mniej surowa, niż dla kotów z zupełnie prawidłową budową łap.


Obecny znany rekord dla kotów z największą liczbą palców to aż 28, ale większość kotów polidaktylowych ma tylko jeden lub dwa dodatkowe palce. Nie znaleziono dotąd żadnej reguły, która wyjaśniałaby, dlaczego niektóre zwierzęta dziedziczą polidaktylę, a inne nie. Nie przydarza się ona żadnej z ras w sposób szczególnie mnogi, choć najczęściej mówi się o tej chorobie w kontekście main coonów - być może u zwierzęcia tej rasy zauważono ją po raz pierwszy, a być może z racji swoich rozmiarów, łapy i palce tej rasy szczególnie zwracają na siebie uwagę, przez co przypadki polidaktylli rzucają się mocno w oczy.

Na ogół przypadłość ta nie przeszkadza kotom i rzadko słyszy się, o usuwaniu tych ponadliczbowych części kociego ciała - o ile nie sprawiają kotu dyskomfortu, nie ma potrzeby tego robić. Problem może się pojawić, kiedy pazur na takim dodatkowym palcu, w wyniku niefortunnego ułożenia zaczyna wrastać w opuszkę. Jest to dla zwierzęcia bolesne, powoduje opuchnięcia, a w dalszej kolejności infekcje. Usunięcie dodatkowego palca zawsze powinno być przeprowadzone przez lekarza weterynarii posiadającego wiedzę z zakresu chirurgii.

Najnowsze aktualności

"Jestem Kotem" - niezwykła japońska satyra!

Autor: Malwina Kacprzak

Jeśli fraza "Jestem Kotem" kojarzy Wam się jedynie z internetowymi memami (jak ten powyżej, z celowo błędną pisownią i wizerunkiem futrzastego władcy świata), pora zmienić na chwilę perspek…

Czytaj dalej

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej