Kociolektury na wakacje

Autor: Agata Gerwat Dodano: 2018-07-16 22:12:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Pierwszy raz w życiu pokuszę się o krótkie recenzje książek o kociej tematyce, które moim skromnym zdaniem mogą okazać się pomocne w zrozumieniu natury i zachowania kota.

Pierwszą książką o kotach, którą dostałam w prezencie od mojej mamy, był praktyczny poradnik „Mój kot” John i Caroline Bower. Miałam wtedy od czterech lat kotkę, która pojawiła się u mnie przez przypadek, uratowana przed smutnym losem z ulicy, przez mojego kuzyna. Poradnik „Mój kot” jest znakomitą krótką encyklopedią w której znajduje się wiedza dla osób w których życiu kot pojawił się po raz pierwszy. Można tu przeczytać jak opiekować się kotem, dlaczego kot zachowuje się w określony sposób, na co choruje itd. Ponad to znajdują się tutaj również wypowiedzi opiekunów kotów i weterynarzy w formie krótkich przykładów.

Książka „Co mówią do nas koty”, która wydana jest w bardzo podobny sposób co opisana wcześniej, zawiera podstawowe informacje o kotach i trochę więcej o tematyce bahawioralnej. Dodatkowo wzbogacona jest ilustracjami przedstawiającymi język ciała kota.

Jeżeli chcielibyście w szybkim tempie poszukać rozwiązania konkretnego problemu to polecam „Co jeśli mój kot...” Claire Arrowsmith i Francesca Riccomini. Znajdują się tu 164 najczęściej zadawane pytania i udzielane odpowiedzi, odnośnie trudnych kocich zachowań. Dodatkowo książka dzieli określone problemy na podrozdziały, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie.

„Zaklinaczka kotów” Mieshelle Nagelschneider oraz „Zaklinacz kotów” Claire Bessant to dwie różne książki traktujące głębiej o naturze kota. Jeżeli ktoś pragnie zostać kocim behawiorystą to nie waham się stwierdzić, że powinien zacząć zdobywać wiedzę z tych właśnie książek. Obie lektury dają wgląd w kocią naturę z różnych perspektyw. Obie poparte są przykładami z życia kotów. Przyznam, że książki te czytałam z ogromną ciekawością i dzięki nim lepiej rozumiem swoje dwie kocice Gabi i Charlottę.

„Koty – pochodzenie, rasa i zachowania „ oraz „Wielkie koty” - na tą ostatnią pozycję polowałam kilka lat i w końcu kupiłam ją w antykwariacie, to są bardziej albumy o kotach, niż książki do czytania na wakacjach. Są imponująco wydane, ale zawierają też bardzo ciekawe informacje dla osób które chcą pogłębić swoją wiedzę o dzikich przodkach naszych kiciusiów jak i poczytać sobie ciekawostki o rasowych kotach. Z tego ostatniego dowiedziałam się między innymi, że Turecki Van lubi i potrafi pływać dzięki błonie rozpostartej między palcami.

Mój ostatni nabytek, książka Thomasa McNamee „ Kocie sekrety oczami naukowców - O czym myślą koty” jest dokładnie tym co w tytule, podane przystępnym językiem z przykładami z życia kota autora książki. Wiem, brzmi skomplikowanie. Chodzi o to, że autor, który ma kota na punkcie kotów, opisuje zachowania swojego domowego kota, który jednak czasami wychodzi na zewnątrz ( kot nie autor) i żyje sobie w dobrej komitywie ze zwierzętami z obejścia – krowami i kurami. Więcej niestety nie napiszę na temat tej lektury, ponieważ niedawno zaczęłam ją czytać. Gdy skończę na pewno podzielę się z Wami wrażeniami.

Życzę Wam ekscytującej podróży w świat kotów i ich tajemnic.

Z pozdrowieniami od moich kotów Gabi i Charlotty - Agata

Najnowsze aktualności

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej

National Geographic WILD - Miesiąc z wielkimi kotami

Autor: Stanisław Szewczyk

W niedzielę 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Kanał National Geographic Wild świętuje przez cały luty. W ramach "Miesiąca z Wielkimi Kotami" codziennie o 22:00 kanał prezentuje wcią…

Czytaj dalej