Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia Dodano: 2018-06-10 08:59:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: lenagorseth. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie.

Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i moczu, szczepienia  oraz zbilansowana dieta mogą zapewnić kotu bezpieczniejsze i zdrowsze życie. Bardzo ważna jest również codzienna higiena kota, dlatego dzisiaj chciałam poświęcić temu zagadnieniu krótką notkę.

 

Jama ustna: Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może doprowadzić między innymi do powstania kamienia nazębnego, który może doprowadzić do zapalenia dziąseł, a z czasem do poważniejszych chorób. Z tego powodu powinniśmy pochylić się nad tematem szczotkowania zębów kotom. Czynność tę wykonujemy przy użyciu miękkiej i małej szczoteczki do zębów delikatnym ruchem wymiatającym. Jeżeli zaś kot nie jest przyzwyczajony do takich zabiegów i nie chce z nami współpracować, warto pomyśleć o surowym mięsie z kurczaka (pokrojone w większe kawałki podudzia i piersi ) oraz z indyka(mięso z szyi). Natomiast, jeśli kot już posiada specyficzny brązowo- żółty nalot na zębach, należy wybrać się do weterynarza na usunięcie kamienia nazębnego.

Kąpiel: Niektórzy z właścicieli praktykują mycie kotów pod prysznicem lub w wannie w celu odświeżenia ich futra.  Takie działania nie powinny być jednak podejmowane tylko i wyłącznie wtedy, gdy kot ubrudzi się substancją dla niego szkodliwą. W innym przypadku jest on w sanie sam doprowadzić swoje futro do odpowiedniego stanu poprzez wylizywanie. Dlatego, jeżeli nie jest to konieczne, to nie wrzucajmy kotów do wanny(chyba że lubią pływać i same wskakują do środka :) ).

Pazury: W każdym domu z kotem powinien pojawić się drapak – miejsce, w którym kot będzie mógł dowoli wyładować całą swą drapiącą energię, a przy okazji... zaostrzyć swe pazurki tak, abyśmy później mogli je kulturalnie obciąć i tak w kółko. Obcinanie można przeprowadzać w warunkach domowych, używając odpowiednich nożyczek lub wybrać się do weterynarza na dany zabieg kosmetyczny.

Uszy: Kotom nie czyści się uszu! Są one w stanie same o to zadbać przy codziennej toalecie. Jeżeli zauważymy, że uszy naszego kota są brudne(znajduje się w nich czarna lub brązowa substancja), jest to znak, że należy wybrać się do weterynarza, ponieważ może być to świerzb.

Kuweta: Podstawowy ekwipunek każdego kociego właściciela, jednak często również i utrapienie związane ze sprzątaniem. Aby zminimalizować brud towarzyszący używaniu tego elementu, polecam zaopatrzyć się w kuwetę zabudowaną, matę pod kuwetę. Sam żwirek powinien być możliwie naturalny, np. drewniany lub corn. Zawartość kuwety wymieniamy dopiero wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba, jednak fekalia wybieramy z niej na bieżąco najlepiej przy pomocy łopatki.

A Wy jak dbacie o codzienną higienę Waszych pupili? Podzielcie się ciekawymi sposobami, które sami stosujecie. :)

Najnowsze aktualności

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej

National Geographic WILD - Miesiąc z wielkimi kotami

Autor: Stanisław Szewczyk

W niedzielę 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Kanał National Geographic Wild świętuje przez cały luty. W ramach "Miesiąca z Wielkimi Kotami" codziennie o 22:00 kanał prezentuje wcią…

Czytaj dalej