Kot domowy - nie podwórkowy

Autor: Ada Jewdokia Dodano: 2018-04-21 17:00:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: pxhere.com. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Jednym z najczęściej lekceważonych przez nieświadomych opiekunów kotów zagadnień odnoszących się do bezpieczeństwa jest wypuszczanie ich podopiecznych na zewnątrz.

Ciepły sezon rozpoczął się pełną parą, futrzakom bywa niesamowicie ciepło w domach, dlatego wielu właścicieli postanawia pozwolić im "przewietrzyć się". W przypadku kotów mieszkających w blokach można zaobserować trend wypuszczania kotów na balkon lub taras. Opiekunowie uważają, że ich kotom "nic złego się nie stanie", jednak prawda bywa zupełnie inna. Należy pamiętać, że każda tego typu strefa została uprzednio zabezpieczona odpowiednią siatką tak, aby kot nie mógł spaść lub zeskoczyć. Takie upadki często kończą się poważnymi obrażeniami lub nawet śmiercią podopiecznego. Ważne jest również, aby nie zamykać okna balkonowego, kiedy mruczek się znajduje na zewnątrz - kot powinien mieć ciągłą możliwość zaspokajania swoich potrzeb.

Koty, jako niesamowicie ciekawe świata stworzenia oraz urodzeni mięsożercy, uwielbiają obserwować swoje potencjalne ofiary przez okna. Jako że obecna pogoda sprzyja przy okazji wietrzeniu mieszkań, wielu mruczków postanawia sprawdzić "co dzieje się po drugiej stronie okna". Niestety, bywa to tragiczne w skutkach - koty próbując wychodzić przez uchylone okna, zawieszają się na nich. W najlepszym przypadku kończy się to szybką interwencją opiekuna lub straży pożarnej i wizytą u weterynarza, jednak często nie mamy na tyle szczęścia - istnieje ryzyko m.in. złamania kręgosłupa, co może spowodować dożywotnie kalectwo lub śmierć. Dlatego, jeżeli wietrzycie pomieszczenia w swoim domu, upewnijcie się uprzednio, że w pokoju nie znajduje się wasz ukochany futrzak oraz że drzwi są zamknięte. Problem ten może zostać łatwo rozwiązany poprzez zakup specjalnych kratek ochronnych na okna, które zapewnią totalne bezpieczeństwo Waszym podopiecznym.

Ostatnim aspektem, a zarazem najbardziej powszechnym i niebezpiecznym jest wypuszczanie kotów na podwórze. Wiele osób argumentuje swą decyzję o wypuszczaniu kotów na zewnątrz tym, ze nie wychodzą one poza ogrodzony obszar, ale, niestety, nie możemy być tego w 100% pewnymi(dzisiaj nie mają ochoty opuścić określonej strefy, ale może jutro akurat poza nią wyląduje smakowita ofiara?). Zagrożenia na zewnątrz łączymy głownie z ruchem ulicznym - wiele kotów traci swoje życie lub zostaje ciężko poszkodowanymi w wypadkach samochodowych. Innym zagrożeniem, które dotyczy głównie domostw znajdujących się w pobliżu lasów oraz łąk są wnyki rozstawiane przez kłusowników, na które koty mogą się złapać lub kleszcze, których inwazja jest coraz bardziej powszechna.Nie każdy kleszcz wgryza się od razu w skórę zwierzęcia, niektóre wędrują po jego futrze i mogą z niego spaść, np. dopiero w domu. Kleszcze są niebezpieczne nie tylko dla futrzaków, ale i dla ludzi - powodują, m.in. boreliozę, babeszjozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Ostatnim zagrożeniem, jakie chciałąm dzisiaj przytoczyć w związku z wypuszczaniem kotów na zewnątrz jest niebezpieczeństwo związane z obecnością innych dzikich zwierząt lub psów, które mogą reagować agresywnie lub przenosić różnego rodzaju chroby. Jeśli dodatkowo wypuszczany przez nas kot nie przeszedł uprzednio kastracji, to bezpośrednio przyczyniamy się do rozszerzenia problemu, jakim jest kocia bezdomność. Pamiętajmy również, że niektórzy ludzie dopuszczają się również przestępstw na zwierzętach, np. otrucia, czy postrzelenia(co należy natychmiast zgłaszać odpowiednim organom!).

Każdemu kochającemu opiekunowi zależy na zdrowym życiu swojego podopiecznego, dlatego zadbajmy o jego bezpieczeńswto na każdym kroku - osiatkujmy balkony, zainstalujmy odpowiednie kratki na okna, nie pozwólmy wychodzić na zewnątrz oraz KASTRUJMY koty!

 

P.S. Jeżeli kot bardzo domaga się przebywania na dworze, polecam spacery na smyczy albo skonstruowanie odpowiednio dużej, bezpiecznej woliery w dogodnym, zacienionym miejscu z dostępem do karmy, wody, kuwety oraz zabawek.

 

Najnowsze aktualności

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej

National Geographic WILD - Miesiąc z wielkimi kotami

Autor: Stanisław Szewczyk

W niedzielę 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Kanał National Geographic Wild świętuje przez cały luty. W ramach "Miesiąca z Wielkimi Kotami" codziennie o 22:00 kanał prezentuje wcią…

Czytaj dalej