Ludojady z Tsavo

Autor: Malwina Kacprzak Dodano: 2018-03-03 10:44:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

„Ludojady z Tsavo” - taki właśnie tytuł nosi książka Johna Henryego Pettersona, podpułkownika Brytyjskiej Kampanii Wschodnioafrykańskiej, budującej w 1898 roku most kolejowy na rzece Tsavo. Jak doszło do tego, że inżynier kierujący budową w rezultacie pewnych wydarzeń publikuje książkę o tak złowrogim tytule? Co wydarzyło się podczas prac ekipy budowlanej?

Miały wtedy miejsce krwawe incydenty, w których życie straciło niestety wielu robotników. Dwa lwy zamieszkujące okolice systematycznie napadały na pracujących przy budowie mostu ludzi. Nieraz wywlekały swoje ofiary poza teren budowy. Różne źródła podają różne informacje na temat skali zjawiska ale szacuje się, że w ciągu dziewięciu miesięcy zmarło w starciu z lwią naturą co najmniej 28 osób, a w sumie mówi się o ponad 90. ofiarach śmiertelnych. Johm Petterson był naocznym świadkiem tragicznych napaści dwóch zwierząt, które przez około rok terroryzowały wschodnią Afrykę. Dopiero po wielu próbach właśnie Pettersonowi udało się zastrzelić atakujące koty, kładąc tym samym kres lwiej agresji. Wyprawione skóry tych zwierząt długo pełniły funkcję dywanów, po czym wraz z czaszkami zabitych zwierząt sprzedano je do Muzeum Sztuki Naturalnej w Chicago, gdzie zostały wypchane i można oglądać je po dziś dzień.

To, że lwy, dzikie koty, to zwierzęta kierowane łowieckim instynktem i bywają niebezpieczne, to rzecz oczywista. Lwy to zupełne przeciwieństwo słodkich, udomowionych małych mruczków i dzikość ich natury jest w pełni zrozumiała. Nie wszystkie dzikie zwierzęta jednak atakują ludzi z takim natężeniem i nie o wszystkich jest tak głośno. Czym „Ludojady z Tsavo” zyskały sobie taki rozgłos?

Zadziało się tak za sprawą niezwykłego zamiłowania wspomnianego lwiego duetu do ludzkiego mięsa oraz anomalii w budowie ich ciał.

Tę pierwszą cechę tłumaczoną najpierw silnie dziką naturą, a następnie... historią. Jedna z hipotez bowiem głosi, że za wysmakowanie w ludzkim mięsie stoi wcześniejsza epidemia czarnej ospy z XIX wieku, kiedy to praktyką było płytkie zakopywanie ciał ofiar tej choroby. Lwy podobno wygrzebywały ciała i pożerały je, wykształcając sobie w ten sposób specyficzny gust kulinarny. Inna teza głosi, że w drugiej połowie XIX w regionie występowania lwów (dzisiejszy Park Narodowy Tsavo) prowadziła też trasa transportu niewolników, na której pozostawiano zbyt słabych i chorych, a ci z kolei stawali się łatwym celem wielkich kotów.

Druga cecha lwów, anomalia w budowie ciała, to brak grzywy. Dokładnie zbadano martwe osobniki – nie były to bezgrzywe samice lecz w pełni dojrzałe, dorosłe osobniki płci męskiej – pozbawione jakże charakterystycznej dla lwów grzywy. Okazało się, że wysoka temperatura powietrza oraz dieta mogła wpływać na to, że grzywa ówczesnych lwów z tamtego regionu była szczątkowa lub nie było jej wcale. Inna opinia głosi, że za przyczynę braku grzywy i niezwykle silnej agresji w stosunku do człowieka odpowiada ekstremalne wysoki poziom testosteronu, powodowany czynnikami genetycznymi. Nie udało się potwierdzić ani wykluczyć żadnej z tych tez a każda z nich wydaje się być tak samo interesująca i możliwa.

Historia ta pokazuje inne oblicze kotów, wielkich kotów – dzikich, agresywnych, podporządkowanych zabójczemu instynktowi. Zwierzę polujące na człowieka to temat trudny, a w zderzeniu z dzisiejszym udomowionym małym kotem, trudny do wyobrażania choć jak pokazuje historia – jak najbardziej namacalny.

 

Najnowsze aktualności

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej

National Geographic WILD - Miesiąc z wielkimi kotami

Autor: Stanisław Szewczyk

W niedzielę 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Kanał National Geographic Wild świętuje przez cały luty. W ramach "Miesiąca z Wielkimi Kotami" codziennie o 22:00 kanał prezentuje wcią…

Czytaj dalej