Efektywna zabawa - ZASADY

Autor: Malwina Kacprzak Dodano: 2018-01-13 11:56:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

 

Temat kociej zabawy jest numerem jeden w każdej dyskusji zapalonych kociarzy. Nie tylko dlatego, że myśląc o zabawie naszego pupila pojawia się przed oczami wizualizacja puchatej, słodkiej kulki,  zabawnie próbującej zmierzyć się z pluszową, dzwoniącą myszką. Powody są też dużo poważniejsze. Behawioryści biją na alarm: nieprawidłowa stymulacja, niewystarczająca jej ilość lub jej całkowity brak jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń zachowań wśród kotów. Depresja, apatia, lub przeciwnie, agresja, nadmierna wokalizacja, atakowanie pozornie bez powodu - to tylko niektóre z symptomów nudy wywołanej brakiem prawidłowych bodźców stymulacyjnych.

Co zatem robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zaburzeń? Przede wszystkim zadbać o prawidłową zabawę z kotem. Co to znaczy? Czy można w ogóle rozpatrywać taką zabawę w kategoriach dobrych lub złych czynności? Dla wielu jest to ogromne zaskoczenie. A jednak!

Zabawa z kotem ma pewien cel: zaspokojenie jego instynktów. Aby tak się stało, musi być skuteczna. Na co warto więc zwrócić uwagę i sprawić aby bawiąc się z naszym kotem czynność ta była dla niego wartościowa? Podstawowym błędem jest ... zabawa dla siebie a nie dla kota. Wydaje się to absurdem? A jednak często to MY zatracamy się w zabawie bardziej niż nasz pupil. To jemu ma głównie sprawiać ona przyjemność - nam przy okazji. Nie zapominajmy o tych proporcjach.

1. Czas - zabawa powinna być intensywna i dość krótka. Nie potrzebujemy godziny na zabawianie mruczka, w zupełności wystarczy kilka minut. Intensywne, interesujące kota bodźce doskonale załatają dziurę nudy nawet, jeśli nie będą długo trwać. Pamiętajmy, że kot polując, kiedy już zdecyduje się na atak, robi to w ułamku sekundy.

2. Pora dnia - najlepiej, aby były to godziny naturalnej aktywności naszego kota. Niestety, ten, jako drapieżnik, posiada inny zegar biologiczny niż człowiek, i podczas kiedy my mielibyśmy ochotę za zabawę z czworonogiem w ciągu dnia, on najchętnie bawiłby się późnym wieczorem, w nocy i o świcie. Jednak wystaczy trochę dobrej woli (z obu stron, udomowione zwierzę bowiem również dostosowuje się do rytmu dnia pozostałych domowników) i znajdziemy idealną porę na harce.

3. Naturalność - jeśli komuś wydaje się, że kot zainteresuje się podrzucaną piłeczką lub wędką wywijającą mu się przed oczami, może się rozczarować. Starajmy się możliwie jak najwierniej naśladować za pomocą zabawek naturalne zachowanie ofiary. Przykładowo, zamiast przeciągać sznurek przed nosem kota, przeciągnijmy go po szczelinie w podłodze, przez zwoje zwiniętego koca, pozwólmy wniknąć we włosie dywanu by "ofiara" stała się ledwo widzialna, poruszajmy sznurkiem na styku podłogi ze ścianą, "uciekjnimy" pod mebel. Najlepiej wybierzmy sznurek z doczepionym fragmentem imitującym dźwięk - może to być zwykła kulka papieru. Ruch imitujący naturalne zachowania ofiary i cichy dźwięk to przepis na zainteresowanie kota.

4. Poczucie spełnienia - jeśli kot będzie tylko gonił, nie doświadczając zwycięstwa, może to rodzić jego frustrację. Dajmy kotu wygrać! Kiedy złapie upragnioną "ofiarę", nie wyrywajmy jej od razu, pozwólmy mu delektować się zwycięstwem, chwycić w zęby i nawet przenieść w inne miejsce- jeśłi tylko będzie miał na to ochotę.

Zabawa z kotem będzie dla niego wartościowa, jeśli będziemy pamiętać o tych zasadach. Czerpny również z niej przyjemność, budujmy w ten sposób swoistą więź, świetną relację, a przy tym, częściej niż zapraszając kota do własnego, ludzkiego świata, pozwólmy sobie wkroczyć do kociego :)

 

Najnowsze aktualności

Tajemnicza polidaktylia - czym jest i co ma wspólnego z Królewną Śnieżką?

Autor: Malwina Kacprzak

Ile palców ma kot?Chociaż pytanie to wydaje się dziecinnie proste, bardzo łatwo jest się pomylić i okazuje się, że nie wszyscy orientują się w kociej anatomii na piątk…

Czytaj dalej

Redakcyjny Mikołaj

Autor: Karolina Talar

Za oknem cicho padał śnieg. Wielkie puszyste płatki wirowały w zimnym powietrzu jak baletnice zanim wreszcie bezgłośnie opadły na zmrożoną nagą ziemię. Zima tego roku zapowiadała się mroźna i…

Czytaj dalej

Blacksad na tropie - "Blacksad. Posród cieni."Juan Diaz Canales, Juanjo Guarnido

Autor: Alicya Oss

Czy są tutaj fani twórczości Raymonda Chandlera? Jeśli tak powinien was zainteresować fakt, że główny bohater powieści graficznej Juana Diaza Cana…

Czytaj dalej

Targi dla Zwierzaków 4!

Autor: Stanisław Szewczyk

Już w najbliższą sobotę, 17 listopada w klubokawiarni Znajomi Znajomych, Wilcza 58a odbędzie się już czwarta edycja Targów dla Zwierzaków! Podczas targ&oac…

Czytaj dalej