Efektywna zabawa - ZASADY

Autor: Malwina Kacprzak Dodano: 2018-01-13 11:56:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

 

Temat kociej zabawy jest numerem jeden w każdej dyskusji zapalonych kociarzy. Nie tylko dlatego, że myśląc o zabawie naszego pupila pojawia się przed oczami wizualizacja puchatej, słodkiej kulki,  zabawnie próbującej zmierzyć się z pluszową, dzwoniącą myszką. Powody są też dużo poważniejsze. Behawioryści biją na alarm: nieprawidłowa stymulacja, niewystarczająca jej ilość lub jej całkowity brak jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń zachowań wśród kotów. Depresja, apatia, lub przeciwnie, agresja, nadmierna wokalizacja, atakowanie pozornie bez powodu - to tylko niektóre z symptomów nudy wywołanej brakiem prawidłowych bodźców stymulacyjnych.

Co zatem robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zaburzeń? Przede wszystkim zadbać o prawidłową zabawę z kotem. Co to znaczy? Czy można w ogóle rozpatrywać taką zabawę w kategoriach dobrych lub złych czynności? Dla wielu jest to ogromne zaskoczenie. A jednak!

Zabawa z kotem ma pewien cel: zaspokojenie jego instynktów. Aby tak się stało, musi być skuteczna. Na co warto więc zwrócić uwagę i sprawić aby bawiąc się z naszym kotem czynność ta była dla niego wartościowa? Podstawowym błędem jest ... zabawa dla siebie a nie dla kota. Wydaje się to absurdem? A jednak często to MY zatracamy się w zabawie bardziej niż nasz pupil. To jemu ma głównie sprawiać ona przyjemność - nam przy okazji. Nie zapominajmy o tych proporcjach.

1. Czas - zabawa powinna być intensywna i dość krótka. Nie potrzebujemy godziny na zabawianie mruczka, w zupełności wystarczy kilka minut. Intensywne, interesujące kota bodźce doskonale załatają dziurę nudy nawet, jeśli nie będą długo trwać. Pamiętajmy, że kot polując, kiedy już zdecyduje się na atak, robi to w ułamku sekundy.

2. Pora dnia - najlepiej, aby były to godziny naturalnej aktywności naszego kota. Niestety, ten, jako drapieżnik, posiada inny zegar biologiczny niż człowiek, i podczas kiedy my mielibyśmy ochotę za zabawę z czworonogiem w ciągu dnia, on najchętnie bawiłby się późnym wieczorem, w nocy i o świcie. Jednak wystaczy trochę dobrej woli (z obu stron, udomowione zwierzę bowiem również dostosowuje się do rytmu dnia pozostałych domowników) i znajdziemy idealną porę na harce.

3. Naturalność - jeśli komuś wydaje się, że kot zainteresuje się podrzucaną piłeczką lub wędką wywijającą mu się przed oczami, może się rozczarować. Starajmy się możliwie jak najwierniej naśladować za pomocą zabawek naturalne zachowanie ofiary. Przykładowo, zamiast przeciągać sznurek przed nosem kota, przeciągnijmy go po szczelinie w podłodze, przez zwoje zwiniętego koca, pozwólmy wniknąć we włosie dywanu by "ofiara" stała się ledwo widzialna, poruszajmy sznurkiem na styku podłogi ze ścianą, "uciekjnimy" pod mebel. Najlepiej wybierzmy sznurek z doczepionym fragmentem imitującym dźwięk - może to być zwykła kulka papieru. Ruch imitujący naturalne zachowania ofiary i cichy dźwięk to przepis na zainteresowanie kota.

4. Poczucie spełnienia - jeśli kot będzie tylko gonił, nie doświadczając zwycięstwa, może to rodzić jego frustrację. Dajmy kotu wygrać! Kiedy złapie upragnioną "ofiarę", nie wyrywajmy jej od razu, pozwólmy mu delektować się zwycięstwem, chwycić w zęby i nawet przenieść w inne miejsce- jeśłi tylko będzie miał na to ochotę.

Zabawa z kotem będzie dla niego wartościowa, jeśli będziemy pamiętać o tych zasadach. Czerpny również z niej przyjemność, budujmy w ten sposób swoistą więź, świetną relację, a przy tym, częściej niż zapraszając kota do własnego, ludzkiego świata, pozwólmy sobie wkroczyć do kociego :)

 

Najnowsze aktualności

Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie. Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i mo…

Czytaj dalej

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej

Nowy, majowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 04.05.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

KOCHANI KOCIARZE, KOCHANI CZYTELNICYOD REDAKCJIMagdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LIS…

Czytaj dalej