Efektywna zabawa - ZASADY

Autor: Malwina Kacprzak Dodano: 2018-01-13 11:56:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

 

Temat kociej zabawy jest numerem jeden w każdej dyskusji zapalonych kociarzy. Nie tylko dlatego, że myśląc o zabawie naszego pupila pojawia się przed oczami wizualizacja puchatej, słodkiej kulki,  zabawnie próbującej zmierzyć się z pluszową, dzwoniącą myszką. Powody są też dużo poważniejsze. Behawioryści biją na alarm: nieprawidłowa stymulacja, niewystarczająca jej ilość lub jej całkowity brak jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń zachowań wśród kotów. Depresja, apatia, lub przeciwnie, agresja, nadmierna wokalizacja, atakowanie pozornie bez powodu - to tylko niektóre z symptomów nudy wywołanej brakiem prawidłowych bodźców stymulacyjnych.

Co zatem robić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zaburzeń? Przede wszystkim zadbać o prawidłową zabawę z kotem. Co to znaczy? Czy można w ogóle rozpatrywać taką zabawę w kategoriach dobrych lub złych czynności? Dla wielu jest to ogromne zaskoczenie. A jednak!

Zabawa z kotem ma pewien cel: zaspokojenie jego instynktów. Aby tak się stało, musi być skuteczna. Na co warto więc zwrócić uwagę i sprawić aby bawiąc się z naszym kotem czynność ta była dla niego wartościowa? Podstawowym błędem jest ... zabawa dla siebie a nie dla kota. Wydaje się to absurdem? A jednak często to MY zatracamy się w zabawie bardziej niż nasz pupil. To jemu ma głównie sprawiać ona przyjemność - nam przy okazji. Nie zapominajmy o tych proporcjach.

1. Czas - zabawa powinna być intensywna i dość krótka. Nie potrzebujemy godziny na zabawianie mruczka, w zupełności wystarczy kilka minut. Intensywne, interesujące kota bodźce doskonale załatają dziurę nudy nawet, jeśli nie będą długo trwać. Pamiętajmy, że kot polując, kiedy już zdecyduje się na atak, robi to w ułamku sekundy.

2. Pora dnia - najlepiej, aby były to godziny naturalnej aktywności naszego kota. Niestety, ten, jako drapieżnik, posiada inny zegar biologiczny niż człowiek, i podczas kiedy my mielibyśmy ochotę za zabawę z czworonogiem w ciągu dnia, on najchętnie bawiłby się późnym wieczorem, w nocy i o świcie. Jednak wystaczy trochę dobrej woli (z obu stron, udomowione zwierzę bowiem również dostosowuje się do rytmu dnia pozostałych domowników) i znajdziemy idealną porę na harce.

3. Naturalność - jeśli komuś wydaje się, że kot zainteresuje się podrzucaną piłeczką lub wędką wywijającą mu się przed oczami, może się rozczarować. Starajmy się możliwie jak najwierniej naśladować za pomocą zabawek naturalne zachowanie ofiary. Przykładowo, zamiast przeciągać sznurek przed nosem kota, przeciągnijmy go po szczelinie w podłodze, przez zwoje zwiniętego koca, pozwólmy wniknąć we włosie dywanu by "ofiara" stała się ledwo widzialna, poruszajmy sznurkiem na styku podłogi ze ścianą, "uciekjnimy" pod mebel. Najlepiej wybierzmy sznurek z doczepionym fragmentem imitującym dźwięk - może to być zwykła kulka papieru. Ruch imitujący naturalne zachowania ofiary i cichy dźwięk to przepis na zainteresowanie kota.

4. Poczucie spełnienia - jeśli kot będzie tylko gonił, nie doświadczając zwycięstwa, może to rodzić jego frustrację. Dajmy kotu wygrać! Kiedy złapie upragnioną "ofiarę", nie wyrywajmy jej od razu, pozwólmy mu delektować się zwycięstwem, chwycić w zęby i nawet przenieść w inne miejsce- jeśłi tylko będzie miał na to ochotę.

Zabawa z kotem będzie dla niego wartościowa, jeśli będziemy pamiętać o tych zasadach. Czerpny również z niej przyjemność, budujmy w ten sposób swoistą więź, świetną relację, a przy tym, częściej niż zapraszając kota do własnego, ludzkiego świata, pozwólmy sobie wkroczyć do kociego :)

 

Najnowsze aktualności

Ala ma kota. Kot ma Alę - "Ja cię kocham, a ty miau"

Autor: Alicya Oss

Muszę się wam do czegoś przyznać: zarzekałam się, że już nigdy nie sięgnę po książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, bo uznałam, że zupełnie mi nie po drodze z jej…

Czytaj dalej

Jak rozszyfrować etykiety karm dla kotów?

Autor: Stanisław Szewczyk

Odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta jest fundamentem dobrego stanu …

Czytaj dalej

ABC przetrwania z kotem - Jak wytresować kota? część czwarta

Autor: Alicya Oss

Co mają ze sobą wspólnego kociarze i bohaterowie horrorów? Totalny brak instynktu samozachowawczego. Wyobraźmy sobie bowiem taką sytuację…

Czytaj dalej

Można czytać i pomagać, czyli o mruczeniu do wewnątrz - "Koty z Grochowa"

Autor: Alicya Oss

Nie mam wątpliwości, że znajdzie się tutaj sporo osób, którym nie jest obojętny los bezdomnych i chorych zwierząt. Chciałabym więc zwr&oa…

Czytaj dalej