
BARF-czym to się je?
Dodano: 2017-12-04 09:58:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Pixabay. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułuZdrowa dieta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmy. Staramy się, aby posiłki były jak najbardziej zbilansowane i jak najmniej przetworzone. Poprzez poprawne odżywianie dążymy do harmonii ciała z umysłem, co bezpośrednio wpływa na samopoczucie w ciągu dnia. Z tego powodu pochylmy się dzisiaj nad tematem zdrowego żywienia kotów.
Większość kocich opiekunów niestety nadal korzysta z tzw. 'suchej karmy', która zawiera zboża, cukry, sole, różnego rodzaju izolaty, a zawartość mięsa jest tam znikoma. Koty jako zwierzęta mięsożerne nie potrzebują wyżej wymienionych substancji w swoim jadłospisie.
BARF (Biologically Appropriate Raw Food) jest dietą stworzoną przez australijskiego weterynarza Iana Billinghursta, która polega na podawaniu zwierzętom mięsożernym surowego, nieprzetworzonego pożywienia. Jedynie pokrojone na takie kawałki, aby pupil nie miał problemu z ich pogryzieniem.
Koci BARF opiera się głównie na świeżym mięsie i kościach, jednak należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji(żółtka, algi, tauryna, oleje) oraz małej ilości warzyw i owoców(przed ich dodaniem obowiązkowe jest sprawdzenie, czy dana roślina nie jest szkodliwa dla kota).
Dzięki BARF można zauważyć polepszenie się stanu sierści, kondycji fizycznej, odporności i higieny jamy ustnej. Po przejściu na BARF często odnotowuje się cofnięcie się schorzeń i chorób u pupila. Dobrze dobrane porcję stymuluje również poprawną przemianę metaboliczną-koty z nadwagą mogą przez to zrzucić nadprogramowe kilogramy.
BARF jest coraz bardziej popularny pośród posiadaczy mięsożernych zwierząt, polecany jest również przez coraz większą ilość weterynarzy -w szczególności kiedy są ku temu zalecenia zdrowotne.
Kocia dietę możemy zmienić w każdym momencie, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych(w takim przypadku należy najpierw skonsultować się z weterynarzem).
Po więcej informacji na temat BARF zapraszam na stronę www.barfnekorepetycje.pl