Biały Diament wśród kotów

Autor: Malwina Kacprzak Dodano: 2017-10-21 10:51:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Khao Manee to rasa stosunkowo nowa i w Polsce bardzo słabo znana.

Co do rasowości trwają jednak spory i nie jest ona taka oczywista jak w przypadku popularnych ras. Status kota rasowego został przyznany przez The International Cat Association (w skrócie TICA) czyli felinologiczną organizację międzynarodową z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (powstałą w 1979 roku), w której każdy hodowca jest indywidualnym jej członkiem, z prawem głosu w sprawach istotnych dla działania tej organizacji. W odróżnieniu od TICA, wspomniane koty nie zostały jednak uznane za rasę przez FIF, a więc z kolei największą federację felinologiczną na świecie.

Koty do Stanów Zjednoczonych do Phoenix (Arizona) przybyły z Tajlandii w roku 1999 wprost do Colleen Freymuth, która specjalizowała się w hodowli i rozmnażaniu gatunków zagrożonych. Hodowczyni, uważała, że grozi im wyginięcie, więc sprowadziła je do siebie i zaopiekowała się nimi.

Koty Khao Manee uważane są w Tajlandii za zwierzęta przynoszące szczęście. Mieszkańcy Tajlandii to ludzie bardzo przesądni, i tak, wg starych tajskich wierzeń, niektóre rasy kotów (w tym Khao Manee) przynoszą szczęście i dobrobyt tym, którzy się nimi opiekują. Patrząc na oryginalną urodę tych kotów trudno nie ulec wrażeniu, że legenda ta ma w sobie ziarno prawdy i nie dać się ponieść magii zachwycających oczu „Białych Diamentów” - co właśnie oznacza nazwa tej rasy!

Pod względem genetycznym, a konkretniej dominującym białym kolorze sierści oraz tendencji do dwukolorowych oczu, rasa ta jest zbliżona do Vana Tureckiego, Białego Persa i Angory Tureckiej, gdzie cechy te występują często, jednak pod innymi względami różni się od tych ras.

Tajscy hodowcy potwierdzali, że nazwa Khao Manee odnosi się do całkowicie białych kotów, niekoniecznie z różnokolorowymi oczami, i początkowo dążono do stworzenia rasy całkowicie białej - to było najistotniejsze dla hodowców, a kwestia koloru oczu "wyszła" niejako przez przypadek. Pojawiała się u średnio dwóch kociaków na miot, aż w końcu stała się regułą, która dziś jest znakiem rozpoznawczym rasy. Zdarzają się jeszcze osobniki o oczach równokolorowych, jednak bardzo, bardzo rzadko.

Khao Manee są zwykle średniej wielkości, dobrze umięśnione, proporcjonalnie zbudowane. Ich sierść jest krótka i błyszcząca, skóra mocna zaróżowiona. Jeśli chodzi o oczy, z hodowlanego punktu widzenia najbardziej oczywiście pożądane są te różnokolorowookie osobniki. Barwa może być niebieskie, zielona, złocista, żółta. Charakterologicznie są to koty towarzyskie, szukające kontaktu z człowiekiem, dobrze znoszą towarzystwo innych zwierząt - nie tylko drugiego kota ale też psów czy innych gatunków. Są bardzo inteligentne i bywają „gadatliwe”.

 

 

Najnowsze aktualności

Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie. Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i mo…

Czytaj dalej

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej

Nowy, majowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 04.05.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

KOCHANI KOCIARZE, KOCHANI CZYTELNICYOD REDAKCJIMagdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LIS…

Czytaj dalej