
Ocelot tygrysi - nowy gatunek z rodziny kotowatych
Dodano: 2016-11-26 08:59:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: wikipedia.org. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułuOncilla, czyli ocelot tygrysi jest jednym z najmniejszych kotowatych drapieżników. Występuje głównie na terenach Brazylii i Argentyny, gdzie żywi się małymi ssakami, jaszczurkami, ptakami, żabami, czy jajkami. Na wolności żyje do 14, a w niewoli do około 20 lat.
Do 2013 roku oncilla występująca na tak rozległym obszarze uważana była za jeden gatunek(Leopardus tigrinus), jednak badania DNA przeprowadzone przez brazylijskich naukowców wykazały, że ocelot tygrysi dzieli się w rzeczywistości na 2 gatunki:
-Leopardus tigrinus- zamieszkujący północno-wschodnią część Ameryki Południowej
-Leopardus guttulus – zamieszkujący południe
Jaka jest różnica między tymi dwoma gatunkami ?
Oncilla południowa posiada w swoim kodzie DNA poza genami Leopardus tigrinus również domieszkę Leopardus pajeros(pampas) i Leopardus geoffroyi(ocelot argentyński).
Ponadto różnią się miejscami występowania - południowe żyją w gęstych i mokrych lasach atlantyckich, natomiast północno-wschodnie preferują sawanny, krzewiaste tereny.
Odkrycie Leopardus guttulus było dość spektakularnym wydarzeniem, ponieważ znajdujące się w jego kodzie genetycznym części wspólnej z pampasem, udowodniło, że pomiędzy tymi dwoma gatunkami istniał pośredni(już wymarły) gatunek.
(źródło: wikipedia.org)
Ocelot tygrysi należy do gatunków zagrożonych wyginięciem, ponieważ rozwijające się rolnictwo, wycinka lasów powodują, że koty zmuszone są do opuszczenia swoich naturalnych środowisk. Ponadto w XX wieku ogromna ilość ocelotów była zabijana dla futra, które przynosiło ogromne zyski(obecnie handel futrem oncilli jest w dużej mierze regulowany).