Gdyby koty mogły mówić cz. I

Autor: Agata Gerwat Dodano: 2016-09-03 19:49:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Pixebay. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Wydaje się, że koty częściej i chętniej komunikują się z ludźmi niż między sobą. Dzieje się tak dlatego, że koty w obszarze swojego gatunku mają mało znane ludziom dodatkowe sposoby porozumiewania się. Człowiek pod względem ostrości widzenia, słyszenia, czy węchu na tle kociego gatunku wypada blado.

 

Koty, podobnie jak ludzie, porozumiewają się między sobą dźwiękami, ruchami ciała, oczu, zapachem. Ale to jest dopiero początek repertuaru kociej mowy , który czasem jest tak subtelny, że czasem niezauważalny dla nas. 

 

Po sposobie poruszania się kot odczytuje nastrój drugiego kota. Wygląd kociego pyszczka też ma znaczenie. Co innego oznaczają wąsy skierowane w górę, co innego opadające ku dołowi. Gdy kot czegoś szuka, jest zainteresowany, jego wąsy skierowane są ku przodowi. Wąsy położone na policzkach, skierowane do tyłu świadczą o tym, że zwierze jest przestraszone i może być agresywne. U rozluźnionego kota wąsy stercza naturalnie na boki.

 

Oczy z rozszerzonymi źrenicami będą oznaczać pobudzenie, a więc chęć do zabawy, lub do walki. Źrenice kota odprężonego będą się rozszerzać lub zwężać w zależności od natężenia światła. Powolne mrugnięcia oczami lub jednym okiem oznaczają zadowolenie i relaks. 

 

Kocie uszy są jednym z ważniejszych instrumentów służących do komunikowania się. Uszy skierowane lekko ku przodowi i pochylone świadczą o tym, że zwierze jest zadowolone i rozluźnione. W chwili koncentracji uszy prostują się. Drgania i nagłe zwroty świadczą o podenerwowaniu. Gdy kot jest skrajnie zestresowany jego uszy ruszają się do tyłu i ku dołowi aż do całkiem płaskiego położenia ich na głowie. W ten sposób kot stara się być niedostrzegalny i tak mały jak to tylko możliwe, manifestując w ten sposób niechęć do konfrontacji z przeciwnikiem lub lęk.

 

Ogon u kota przeznaczony jest nie tylko do utrzymania równowagi, służy też do komunikowania się. Ogon położony płasko na ziemi z ruchliwą końcówką, który można zauważyć u kota gotującego się do skoku lub polującego oznacza zwykle zainteresowanie. Ogon w kształcie odwróconej litery „u” może oznaczać chęć na zabawę. Ogon wzniesiony ku górze z lekko opadającą końcówką podążający za dumnie kroczącym właścicielem jest naturalną pozycją kociego ogona. Kot dumny i zadowolony wznosi ogon niczym sztandar  gdy wita opiekuna lub kroczy do miski z jedzeniem. 

 

Zdarza, że kot się napotkawszy innego kota lub opiekuna unosi wysoko ogon tak aby zaprzyjaźnione zwierze mogło zapoznać się z zapachem kota. Czynność tę można porównać do podania ręki między witającymi się ludźmi. U nasady kociego ogona znajdują się gruczoły łojowe wydzielające charakterystyczny dla danego osobnika zapach. Dla człowieka jest on  niewyczuwalny. Zapoznanie się z zapachem innego kota można porównać z kolei do wymiany wizytówek między ludźmi. 

 

Dorosłe koty, jak już wspomniałam, ocierają się z podniesionym ogonem o swoich opiekunów, „znakując” ich w ten sposób zapachem. Jest to wyraźny sygnał dla obcego zwierzęcia mówiący „ ta pani jest już zajęta”, albo „ nie dotykać, ten facet karmi tyko mnie”.

Czasem wzniesiony do góry ogon bywa chorągwią nadziei na dodatkową porcję chrupów lub pysznej ryby od opiekuna. Poniesiony koci ogon może też oznaczać prośbę „ pogłaszcz mnie”, albo po prostu „lubię cię”.

 

Kot przy pomocy ogona potrafi też zakomunikować, że nie ma ochoty na żadną formę kontaktu z człowiekiem, czy innym zwierzęciem. Gotujący się do ataku kot potrafi zamiatać ogonem na boki. Takie ruchy świadczą o silnym pobudzeniu i najczęściej są zapowiedzią zachowań agresywnych. 

Ogon kota w zależności od nastroju właściciela może zmieniać objętość. Sierść u przestraszonego kota jest najeżona, włosy skierowane są od środka ogona prawie prostopadle na zewnątrz. Z kolei ogon wyprostowany ku górze i najeżony jest oznaka pokazania się w większym rozmiarze niż w rzeczywistości. Kot przybierze taka pozę gdy che odstraszyć przeciwnika lub intruza.

Najnowsze aktualności

"Jestem Kotem" - niezwykła japońska satyra!

Autor: Malwina Kacprzak

Jeśli fraza "Jestem Kotem" kojarzy Wam się jedynie z internetowymi memami (jak ten powyżej, z celowo błędną pisownią i wizerunkiem futrzastego władcy świata), pora zmienić na chwilę perspek…

Czytaj dalej

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej