Kot protagonista, czyli filmowcy zainspirowani kotami

Autor: Ada Jewdokia Dodano: 2016-07-30 08:21:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: pixabay.com. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Każdy z nas obejrzał w swoim życiu choć jeden film animowany lub fabularny, w którym występował kot. Do najpopularniejszych należą Garfield – uosobienie lenistwa, Śnieżek ze Stuarta Malutkiego, który, jako bohater dynamiczny, zmienia się z myszosceptyka w najlepszego przyjaciela , czy Salem – zawsze służący dobrą radą kot Sabriny. Jednak teraz chciałabym przybliżyć tytuły mniej znane, ale warte uwagi ze względu na udział naszych mruczących przyjaciół.

Czarny kot” z 1934 to typowy dla tamtego okresu horror opatrzony gwiazdorską obsadą (Karloff, Lugosi) opowiada o nowożeńcach oraz doktorze Werdegaście, którzy po wypadku trafiają do domu Poelziga – architekta i czciciela Szatana. Właśnie tam możemy dostrzec tytułowego czarnego kota, który, niczym stereotypowy symbol, uosabia zło, nieszczęście, ciemne moce. Co ciekawe, doktor Werdegast – szanowany psychiatra, lęka się go niezmiernie, na jego widok wpada w histerię i zabija kota, który jak się okazuje jest nieśmiertelny, jak i samo zło. Doskonała gra aktorska i specyficzny klimat sprawiają, że seans staje się niezapomniany.(Na plakacie filmu widnieje napis, że został on stworzony na podstawie powieści Alana Edgara Poe o tym samym tytule, co nie jest do końca prawdą. Jedynym ich wspólnym czynnikiem jest postać czarnego kota - symbolu nieszczęścia.)

Walt Disney jest jednym z najpopularniejszych producentów rozrywki familijnej, dlatego kolejny tytuł będzie skierowany głównie do młodszej widowni. „The Cat From Outer Space” z 1978 roku posiada właśnie ten typowy, disneyowski klimat przepełniony komizmem. Film przedstawia historię kota abisyńskiego- Jake'a – który lecąc swoim statkiem kosmicznym, zmuszony jest lądować awaryjnie na Ziemi. Jake posiada zaawansowaną technologicznie obrożę, dzięki której jest w stanie komunikować się z ludźmi oraz zdolność telekinezy. Do pomocy w naprawie spodka namawia doktora Franka Wilsona, lekko niezdarnego naukowca. Sprawa jest dosyć skomplikowana, ponieważ statkiem zdążyło zainteresować się wojsko i NASA, a naprawa kosztuje ponad 100 tysięcy dolarów. Jake jest przedstawiony jako kot o niezwykłej inteligencji, wiedzy naukowej i sprycie. Zawsze pełen pomysłów, wiary w siebie, przyjacielski i pomocny. Produkcja przedstawia kota w samych superlatywach. Jest to idealna pozycja na weekendowe popołudnie z dzieckiem.

Ostatnią z opisywanych przeze mnie produkcji jest francuska animacja z 2011 roku - „Kot Rabina”, która jest ekranizacją świetnego komiksu o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest kot rasy sfinks, który jest bezgranicznie oddany swoim właścicielom, a w szczególności pani, którą kocha nad życie. Po zjedzeniu papugi zyskuje zdolność mówienia, ale to nie koniec jego umiejętności! Jest biegły w czytaniu, językach obcych, ponadto uosabia racjonalizm, logikę i myśl naukową. Animacja jest przepełniona filozoficznymi zagadnieniami zmuszającymi do refleksji, ubranymi w lekką otoczkę komizmu i ironii. „Kot Rabina” zabiera nas w podróż (w przenośni i dosłownie) po różnych miejscach, kulturach i wierzeniach. (Film, mimo że animowany, nie jest kierowany do najmłodszych.)

Liczba filmów, w których ważną rolę odgrywają koty jest całkiem spora i nadal rośnie. Futrzaki przedstawiane są w najróżniejsze sposoby od tych stereotypowych po wyimaginowane. Każdy film z ich udziałem wnosi coś nowego do historii mruczącego kina. Osobiście mam nadzieję, że nasi ulubieńcy będą częstszymi gośćmi na ekranach.

Myślę, że wszyscy miłośnicy i posiadacze kotów zgodzą się ze mną, że nasi milusińscy, mimo że nie posiadają nadprzyrodzonych mocy lub magicznych gadżetów, to i tak są niezwykle inteligentni, sprytni i bardzo często potrafią nas zaskoczyć swoim zachowaniem.

Najnowsze aktualności

Kociolektury na wakacje

Autor: Agata Gerwat

Pierwszy raz w życiu pokuszę się o krótkie recenzje książek o kociej tematyce, które moim skromnym zdaniem mogą okazać się pomocne w zrozumieniu natury i zachowania kota. Pier…

Czytaj dalej

Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie. Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i mo…

Czytaj dalej

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej