Co w kocie siedzi? /Co robią koty - Nikola Kucharska, Joanna Wajs/

Autor: Alicya Oss Dodano: 2016-06-01 19:22:42 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Alicya Oss. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

 

Jeśli jeszcze nie macie pomysłu, co podarować swojej pociesze na Dzień Dziecka, chciałabym wam polecić książkę z serii Opowiem ci mamo (Tacie oczywiście też można, a nawet trzeba). W serii pojawiło się już kilka, bardzo ciepło przyjętych pozycji: o mrówkach, żabach, pająkach, autach i samolotach – nie mogło zabraknąć więc także części o kotach!

Gdybyśmy zapytali kocurka słynnej pisarki Colette (Dialogi zwierząt): co robią koty? Kiki odpowiedziałby zapewne mniej więcej tak: Jestem kotem – to zwalnia mnie z wszelkich wyjaśnień. Nie odsłoniłby więc przed nami nawet rąbka tajemnicy. Typowe. Przypuszczam, że nawet kochający przebywanie w blasku fleszy, gadatliwy kot Oragne (O-book), nie byłby chętny do zdradzenia nam zbyt wielu kocich tajemnic. W takim wypadku nie pozostaje nam nic więcej, jak tylko na własną rękę, na drodze obserwacji zdobywać potrzebne informacje. A to niestety również do najłatwiejszych rozwiązań nie należy. Z pomocą postanowiły przybyć nam więc Nikola Kucharska i Joanna Wajs. Wcieliły się w rasowych paparazzi i w pocie czoła śledziły dla nas poczynania kotów. Oczywiście zadanie to okazało się o wiele trudniejsze niż podglądanie zwykłych celebrytów, mruczki bowiem nie godzą się na żadne ustawki.

Książka przeznaczona jest dla czytelników w wieku od 2 do 6 lat (chociaż i starsi i młodsi również mogą się nią zainteresować). Historia w niej przedstawiona została dopasowana do możliwości dzieci w różnym wieku (przede wszystkim jednak nie jest zbytnio skomplikowana), tak, że każdy coś z niej dla siebie wyniesie. Fabułka skupia się wokół wesołej rodzinki Maćka, w skład której wchodzi m.in. kocur Gbur. Wbrew jego woli (właściwie to pozostaje w błogiej nieświadomości) ludzie postanawiają zaadoptować kolejnego kociaka. W schronisku wybór pada na malutką, psotną Żabkę i jak się łatwo domyślić Gbur początkowo nie jest zbytnio zadowolony z towarzystwa nowej współlokatorki.

Co robią koty? zostało stworzone bardziej do oglądania i ćwiczenia spostrzegawczości niż czytania. Właściwie obrazki na każdej stronie zostały złożone z takiej ilości detali, że każda z osobna może stanowić osobną opowieść – to zależy już tylko od wyobraźni rodziców i dziecka. Znajdziemy tutaj również zagadki (np. znajdź śpiącego Gbura w każdym pomieszczeniu, wyznacz właściwą trasę do domu itd.), ciekawostki i informacje, które wprowadzą dziecko powolutku w „koci świat” np. o zagrożeniach jakie czyhają na naszych pupili na zewnątrz, co można zrobić z kociakiem w momencie, gdy wyjeżdża się gdzieś na dłużej itp. W bardzo zabawny i pomysłowy sposób przedstawiono także anatomię sierściucha (moja ulubiona strona), np. „ośrodek wybiórczej miłości do dwunogów”, miejsce na „niechęć do urządzeń burczących” (oczywiście przedstawione z pomocą odkurzacza), na końcu jelit mamy nawet „transformator żywności w nawóz”. Dzięki tym humorystycznym obrazkom i ciekawym zadaniom dziecko zapoznaje się z przewrotną kocią naturą i zwyczajami tych tajemniczych stworzeń.

Szkoda, że w publikacji nie zaakcentowano mocniej, że posiadanie zwierzaka to spora odpowiedzialność i dużo obowiązków. Decyzja o przyjęciu pod dach kolejnego lokatora również powinna być podejmowana bardziej „na poważnie”, niż zostało to czytelnikowi przedstawione. Wytłumaczenie tego dziecku autorki zostawiły w rękach rodziców. Ci przy odrobinie chęci skutecznie mogą posiłkować się ilustracjami na których Gbur i Żabka próbują ukraść jedzenie ze stołu lub dokonują dzieła zniszczenia w pokoju Maćka.

Ta obłędnie drobiazgowa, barwna i figlarna lektura rozwija nie tylko dziecięcą spostrzegawczość, pomaga także w nauce słów. Lektura z dzieckiem i odkrywanie kolejnych drobiazgów na ilustracjach, to przednia zabawa, która na pewno nieprędko się maluchowi znudzi. I na całe szczęście wykonanie - sztywne, solidne strony – pozwolą na to by długo  można było się tą książką cieszyć.

Autor: Nikola Kucharska, Joanna Wajs

Tytuł: Co robią koty

Ilustracje: Nikola Kucharska

Seria: Opowiem ci mamo

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Wydanie: I

Rok wydania: 2016

Oprawa: twarda

Ilość stron: 26

Cena:  39,90 zł

Najnowsze aktualności

Kot domowy - nie podwórkowy

Autor: Ada Jewdokia

Jednym z najczęściej lekceważonych przez nieświadomych opiekunów kotów zagadnień odnoszących się do bezpieczeństwa jest wypuszczanie ich podopiecznych na zewnątrz. Ciepły sezo…

Czytaj dalej

Tygrys z piekła rodem ( dla Marty)

Autor: Agata Gerwat

Koty to piękne, majestatyczne stworzenia. Potrafią być czułe, kochające i z wyjątkiem nadmiernego podniecenia zabawą koty rzadko kierują agresję w stronę człowieka. Jeżeli tak się dzieje to znaczy,…

Czytaj dalej

Nowy, kwietniowy numer KOCICH SPRAW!

Autor: Stanisław Szewczyk

Nowy, kwietniowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 30.03.2018   4…

Czytaj dalej

Targi dla Zwierzaków 3

Autor: Stanisław Szewczyk

Zapraszamy na 3 edycję …

Czytaj dalej