
Kocie łakocie - rzecz o niekoniecznie zdrowych kocich przysmakach
Dodano: 2016-03-07 18:38:22 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Andy Miccone (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułuLubię czasem podkreślić, ze koty są jednak podobne do ludzi. W przypadku odżywiania podobieństwo jest bardzo widoczne, gdyż kotom szkodzą głównie słodycze.
Kochamy swoje koty i nie raz pragniemy im przychylić nieba. To prawda, ze jeśli chcemy kotu sprawić przyjemność, powinniśmy dać mu coś smacznego. Najlepiej, więc gdy zainwestujemy w dobrej jakości karmę sucha, bądź mokrą. Surowe mięso nie jest wskazane dla kotów żyjących w domu, nie wychodzących, gdyż z powodu dużej zawartości białka, przy małym ruchu kota, może spowodować poważne problemy z nerkami.
Krowie mleko jest dobre tylko dla małych kociąt. Organizm dorosłego kota, nie przyswaja dobrze białka mleka, powodując u kotów biegunki i inne problemy z układem pokarmowym. Dlatego dla kotów najlepszym napojem jest woda. W niektórych sklepach zoologicznych można nabyć też specjalne mleko dla kotów z łatwiej przyswajalną laktozą.
Kot, jak wiadomo lubi cieszyć się życiem, a nawet dziewięcioma życiami. Lubi delektować się jedzeniem i w jego brzuszku zawsze znajdzie się miejsce na więcej. Niestety opiekunowie podatni na urok i wdzięk swoich podopiecznych często ich przekarmiają. Dane z 2015 roku alarmują, że 14% polskich kotów cierpi na otyłość.
Słodyczami nie należy karmić kota w ogóle. Budowa organizmu kota jest nie przystosowana, aby trawić cukry w takiej postaci i ilości. Słodycze, podobnie jak u ludzi, u kotów powodują otyłość i cukrzycę, choroby serca i podwyższony poziom cholesterolu. Koty nie mają możliwości szczotkowania zębów, więc podawanie im cukrów w postaci słodkich przekąsek szkodzi ich zębom powodując próchnicę choroby dziąseł..
Najbardziej groźna jest czekolada, gdyż zjedzenie jej przez kota może spowodować jego śmierć. W czekoladzie znajduje się substancja, którą organizm kota przetwarza do toksycznych produktów. Chodzi o teobrominę , którą wątroba kota metabolizuje do toksycznych związków.
Kości i ości podane zwierzęciu mogą spowodować uszkodzenie błon śluzowych przewodu pokarmowego, przebić przełyk, żołądek, czy jelita. Białka jajek również nie powinny pojawiać się w kocich miskach, gdyż mogą one spowodować problemy skórne i z sierścią. Wędzona ryba ze względu na dużą ilość soli jest bardzo szkodliwa dla kocich nerek. Z kolei ryby z puszek w oleju lub sosie, zwierają duża ilość substancji konserwujących, które prowadza do alergii skórnych u kotów. Oprócz tego nie należy podawać kotu: kawy, alkoholu, grzybów, ciasta drożdżowego, winogrona, rodzynek, herbaty, napojów gazowanych, zepsutego jedzenia.
Kot nie powinien zjadać również resztek ze naszego stołu, gdyż przyprawy i niektóre warzywa zawarte w naszym jedzeniu są dla kota szkodliwe.