Uwaga zły kot

Autor: Agata Gerwat Dodano: 2016-02-22 18:18:37 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Daniel Horn (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Agresywne koty nie są tak niebezpieczne jak psy, ale nikt nie lubi być atakowany przez kota, drapany lub gryziony. Koty bywają agresywne, gdy się boją, są chore, są zazdrosne o opiekuna, czują frustrację lub usiłują zwrócić na siebie uwagę. Z reguły atak poprzedzony jest specyficznym zachowaniem zwierzęcia takim jak zamiatanie ogonem, szeroko rozszerzonymi źrenicami, położonymi po sobie uszami. Kot, który ma poczucie zagrożenia może również syczeć, pluć a nawet warczeć. Jeżeli wasz kot zachowuje się w ten sposób to najlepiej odejść i zostawić go samemu sobie, aby uniknąć ataku.

Agresja u kotów, tak jak i u ludzi zawsze ma jakąś przyczynę. Najczęstszą z nich jest lęk, strach, lub po prostu stres. Większość kotów woli jednak uciec od źródła zagrożenia, lecz jeżeli ucieczka nie jest możliwa mogą zaatakować. Koty nie przyzwyczajone do ludzkiego towarzystwa bywają nieśmiałe i bojaźliwe. Także przykre, traumatyczne doświadczenia z przeszłości mogą sprawić, że zwierzak będzie się bał. Nie zawsze wiemy co jest przyczyną lęku. Balbina gdy widzi białe duże auta zaczyna warczeć i ucieka pod łóżko. Potrafi też być agresywna „bez powodu”. Powód się wyjaśnił gdy zasięgnęłam informacji w fundacji z której ją wzięłam. Dowiedziałam się, że została dwukrotnie porzucona przez właścicieli a będąc  kotem bezdomnym uległa wypadkowi samochodowemu.

Koty potrafią drapać lub gryźć w trakcie czesania lub głaskania. Zdarza się to u pupili mających problem ze statusem socjalnym. Koty takie będą się starały zwrócić na siebie uwagę w nieodpowiedni sposób i w niewłaściwych momentach. Na przykład, gdy rozmawiacie przez telefon, mogą zatarasować wąskie przejście, gdy chcecie wyjść. Kot mojej znajomej, gdy ona chce wyjść z domu, potrafi rozłożyć się przed drzwiami – a jest to dobrze odżywiona, duża gabarytowo kotka i zatarasować wyjście tylnią łapą.

Przyczyną agresji, jak wspomniałam , może być też zazdrość o opiekuna. Gdy pojawiła się u nas Charlotta, Balbina potrafiła gryźć domowników. W rozładowywaniu napięcia pomocny okazał się ruch i zabawa. Codziennie przeznaczam trochę czasu na zabawę z kotami i w zależności od preferencji zwierzaków w ruch idzie piłka, kocia wędka lub grzechoczące myszy. Staram się też poświęcać moim zwierzakom tyle samo uwagi, głaskania i drapania za uchem, aby żadne nie czuło się bardziej wyróżnione lub zaniedbywane.

Niekiedy przyczyną  agresji bywa gorsze samopoczucie lub choroba. Jeżeli kot podczas głaskania, zabiegów pielęgnacyjnych lub brania na ręce reaguje złością udajmy się do weterynarza, aby wyeliminować przyczyny natury medycznej. Ważne aby wykryć chorobę nim spowoduje ona problemy natury behawioralnej, dlatego warto raz na pół roku badać zwierzę kontrolnie. 

Częstą reakcją na agresję kota jest jego ukaranie. Takie postępowanie sprawia, ze zwierzę jest zagubione i staje się wycofane lub jeszcze bardziej agresywne. Walka z niewłaściwym zachowaniem kota, gdy jest on przestraszony lub chory jest krzywdząca i nieskuteczna – w ten sposób więcej problemów powstaje niż znika. Zwracajmy zatem uwagę na sygnały jakie wysyłam nam kot, ponieważ często jedynym objawem choroby zwierzaka, lub złego samopoczucia jest jego zmiana zachowania.

Najnowsze aktualności

Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie. Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i mo…

Czytaj dalej

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej

Nowy, majowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 04.05.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

KOCHANI KOCIARZE, KOCHANI CZYTELNICYOD REDAKCJIMagdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LIS…

Czytaj dalej