Kocie Charakterki

Autor: Agata Gerwat Dodano: 2016-02-08 18:56:25 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Loïc (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Muszę Wam powiedzieć, że prawie żadnego z moich kotów nie wybrałam świadomie. To koty zawsze wybierały mnie, choć w przypadku Balbiny sprawa adopcji była z góry przesądzona, ponieważ była ona kotką niepełnosprawną i miała nikłe szanse na przygarnięcie. Jednak wzięcie pozostałych kotów było dziełem przypadku lub Opatrzności.

Czy mogłabym rozpoznać moje koty jedynie po zachowaniu, gdyby ustawiono je w rządku z setką innych kotów podobnych do nich ? Zapewne tak, ponieważ to ich sposób zachowania i styl bycia charakteryzuje ich osobowość. Żyję z moimi kotami na co dzień, znam je, obserwuję, jestem z nimi i dzięki temu uczę się identyfikować ich systemy zachowań.

Behawioryści twierdzą, że koty dziedziczą zachowania po swoich kocich przodkach w takim samym stopniu w jakim dziedziczą je ludzie po swoich dziadkach czy babciach. Najczęściej miły w usposobieniu kot posiada też miłego ojca lub matkę. W USA mądrzy ludzie od kocich zachowań doszli po latach badań do wniosków, że u koty można sklasyfikować na dwie kategorie osobowości. Pierwszy typ osobowości - ekstrawertycznej i nerwowej oraz drugi  - spokojnej i introwertycznej. Moje koty reprezentują te dwa typy charakterów.  

Charlotta reprezentuje niewątpliwie pierwszy typ osobowości. Jest kotem ufnym, otwartym i ma dobry kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi. Jest przyjacielska. Wszystkich domowników obdarza sympatią i wita u progu z jednakowym entuzjazmem.

Balbina ma osobowość typu drugiego. Jest przywiązana tylko do jednej osoby, nie zacieśnia znajomości z resztą domowników. Zaprzyjaźniła się z jedną tylko osobą i resztę współlokatorów traktuje i hrabiowska rezerwą.

Wszelkie moje wysiłki i starania włożone w zacieśnianie więzi z Balbiną  przynoszą raczej odwrotny skutek. Balbina nie jest kotem wylewnym w uczuciach, za to wielką radość sprawiają mi te rzadkie momenty kiedy okazuje mi przywiązanie i miłość.

Jeżeli twój kot posiada wyniosły typ osobowości, najczęściej przyjdzie ci zaakceptować go takim jaki jest i przejawy przywiązania traktować z radością, szanując kocią dumę i niezależność. Wszelkie próby zmuszenia kota do bliskiego kontaktu i zachęcania do miłości będą zajęciem bardzo frustrującym i z góry skazanym na niepowodzenie. Z pewnością twój podopieczny jeszcze bardzie oddali się od ciebie.

Dlatego spróbuj uczynić siebie bardziej atrakcyjnym dla kota, aby zachęcić go do spędzania czasu z tobą, poprzez oferowanie małych przysmaków i przekąsek. Aby zechciał do ciebie podejść wykorzystaj kocią słabość do ciepłych i wygodnych miejsc. Usiądź na jego ulubionym miejscu, lub w najcieplejszym miejscu w domu. Bądź cierpliwy i nie wykonuj sam pierwszego ruchu. Poczekaj aż kot pierwszy podejdzie do ciebie.

Gdy kot zachęci cię do kontaktu, nie ignoruj go, daj mu subtelny znak, że jesteś gotów zaprzyjaźnić się z nim. Nie bądź jednak zbyt wylewny w okazywaniu uczuć, czy gwałtowny. Jeżeli kontakt z takim kotem nie jest dla ciebie emocjonalnie satysfakcjonujący, może warto pomyśleć o drugim kocie, którego przyjacielskie i otwarte zachowanie może pozytywnie wpłynąć na osobowość pierwszego. Drugiego kota wybierz jednak świadomie i z rozwagą.

Najnowsze aktualności

Gdy Ci smutno, gdy ci źle TYPOWY KOT pocieszy cię

Autor: Alicya Oss

„Ludzie są̨ wyjątkowo łatwi w tresurze. Jeśli się̨ wystarczająco długo miauczy, zrobią̨ praktycznie wszystko, czego chcesz”. …

Czytaj dalej

Bardziej naukowo o obsłudze kota

Autor: Alicya Oss

Każdy kto zamieszka z kotem, jeśli nie od razu, to po pewnym czasie, zdaje sobie sprawę z wyjątkowości takiego towarzystwa. Zwierzę w domu, to nie tylk…

Czytaj dalej

Skrzydlate kociaki - "Kotolotki"

Autor: Alicya Oss

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało dla fanów Ursuli Le Guin prawdziwą gratkę:  piękne wydanie całej serii o kotolotkach. W z…

Czytaj dalej

Ala ma kota. Kot ma Alę - "Ja cię kocham, a ty miau"

Autor: Alicya Oss

Muszę się wam do czegoś przyznać: zarzekałam się, że już nigdy nie sięgnę po książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, bo uznałam, że zupełnie mi nie po drodze z jej…

Czytaj dalej