Drapiący problem

Autor: Agata Gerwat Dodano: 2016-01-25 18:53:07 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Andrew Kuznetsov (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Przez stulecia przyzwyczailiśmy się do obecności kota w naszych domach. Zdarza się jednak, że zachowanie pupila w mieszkaniu wywołuje zaniepokojenie. Drapanie jest naturalnym zachowaniem kota, wynikającym z jego pierwotnego instynktu i nie należy go karcić za tę czynność.

Istnieje wiele powodów dla których koty drapią meble. To wizualny i zapachowy sposób oznaczenia swojego terytorium. Koty w ten sposób niszczą sygnały zapachowe pozostawione przez inne osobniki. Drapanie jest też sposobem na pozbycie się starych łusek okrywających pazury. Jest zabiegiem pielęgnacyjnym, nieocenionym dla ich dobrego stanu. Czynność tę można porównać  do  wykonywania przez ludzi manicure. Drapanie pełni także funkcję ćwiczenia rozciągającego, dobrze wpływającego na mięśnie kocich łap, dzięki czemu zwierzak pozostaje w dobrej kondycji.

Zazwyczaj koty drapią w miejscach pozostających w obszarze ich stałego terytorium, miejscach dla nich ważnych np. w domu, tak gdzie śpią, jedzą lub bawią się. Niestety ofiarą kocich pazurków padają często nasze meble lub inne drogie nam wyposażenia wnętrz. Koty prócz mebli lubią również drapać zasłony, ściany, drzwi, obramowanie okien a nawet dywany lub drewniane ozdoby.

Koty przebywające w zamknięciu przejawiają większą chęć do drapania, gdyż mają mniejsze możliwości rozładowania nudy, napięć i odreagowania niż koty podwórkowe, które niemal codziennie drapią drzewa lub płoty.

W sytuacjach zagrożenia mebli lub ścian kocimi pazurami ustawiamy na miejscach uprzednio drapanych drapak, który może być obity korkiem lub owinięty sizalowym  sznurkiem. Drapaki z przyklejoną wykładzina dywanową jedynie zachęcą kota do drapania dywanu. Aby zapobiec dalszym zniszczeniom, zablokuj dostęp do uszkodzonych przedmiotów przykrywając je folią lub innym nieatrakcyjnym dla kota materiałem (zanim to zrobisz upewnij się, że takie działanie nie zaszkodzi meblom, ani kotu).

Gdy drapane wcześnie miejsce znajdzie się po za zasięgiem kota, powinien on przenieść swoją uwagę na umieszczone tam celowo przedmioty. Drapak można postawić też bezpośrednio przez drapanym przedmiotem i gdy kot zacznie go używać można spróbować przenieść go w inne, odpowiednie  miejsce. Upewnij się, że drapak jest odpowiednio wysoki, aby kot podczas drapania mógł stanąć wyprostowany na tylnych łapach i rozciągać przy okazji mięśnie.  

Najczęściej zbyt nisko umieszczony drapak jest powodem dla którego kot powraca do drapania mebli. Upewnij się, czy zabawka do drapania jest stabilna i dostatecznie mocna by wytrzymać energiczne skoki i wspinaczkę. Natomiast płaski drapak powinien być na tyle długi, by kot stojąc na jednym końcu, mógł rozciągnąć się i drapać drugi koniec. 

Nowe zabawki nie zawsze od pierwszego wejrzenia podobają się kotom, prawdopodobnie ze względu na to, że pachną „nowością” i dla kota jest to zapach obcy i nieprzyjemny. Ja zachęcałam moje  koty do korzystania z drapaka za pomocą  kociej wędki a gdy zabawa nie pomagała, wcierałam w drapak kocimiętkę. Nie należy uczyć kota drapać przez umieszczenie na drapaku na siłę jego łap. Zniechęci go to raz na zawsze do korzystania z drapaka. Zawsze warto zadbać, aby nasz kot miał wystarczająco dużo zajęć i rozrywki, aby nie czuł się sfrustrowany i znudzony, czego i Wam mocno życzę.

Najnowsze aktualności

Tajemnicza polidaktylia - czym jest i co ma wspólnego z Królewną Śnieżką?

Autor: Malwina Kacprzak

Ile palców ma kot?Chociaż pytanie to wydaje się dziecinnie proste, bardzo łatwo jest się pomylić i okazuje się, że nie wszyscy orientują się w kociej anatomii na piątk…

Czytaj dalej

Redakcyjny Mikołaj

Autor: Karolina Talar

Za oknem cicho padał śnieg. Wielkie puszyste płatki wirowały w zimnym powietrzu jak baletnice zanim wreszcie bezgłośnie opadły na zmrożoną nagą ziemię. Zima tego roku zapowiadała się mroźna i…

Czytaj dalej

Blacksad na tropie - "Blacksad. Posród cieni."Juan Diaz Canales, Juanjo Guarnido

Autor: Alicya Oss

Czy są tutaj fani twórczości Raymonda Chandlera? Jeśli tak powinien was zainteresować fakt, że główny bohater powieści graficznej Juana Diaza Cana…

Czytaj dalej

Targi dla Zwierzaków 4!

Autor: Stanisław Szewczyk

Już w najbliższą sobotę, 17 listopada w klubokawiarni Znajomi Znajomych, Wilcza 58a odbędzie się już czwarta edycja Targów dla Zwierzaków! Podczas targ&oac…

Czytaj dalej