Choroba Aujeszkyego

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-08-19 23:22:37 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Po raz pierwszy zdiagnozował ja i opisał w 1902 roku, węgierski lekarz weterynarii Aladar Aujeszky. I to od jego nazwiska nadano jej nazwę.

Choroba ta nazywana jest także wścieklizną rzekomą ponieważ jej objawy mogą wskazywać na zarażenie wścieklizną. Jest to wysoce zakaźna choroba wirusowa zwierząt gospodarskich i domowych. U zwierząt gospodarskich najczęściej występuje u trzody chlewnej. U świń zwalczana jest nakazem z urzędu, z uwagi na wysoką zaraźliwość. Zagrożenie stanowi także mięso wieprzowe od zarażonych osobników. U świń stosuje się obowiązkowe szczepienia. 

Powodowana jest przez wirusa Herpesvirus suis typ 1 (SHV-1). Nie jest on wytrzymały na wysoka temperaturę. Gotowanie mięsa przez 30-40 minut lub poddanie je działaniu temperatury minimalnej 100° C dezaktywuje wirusa. Niskie temperatury nie wpływają na jego aktywność- zima posiada zdolność do zakażania nawet przez 40 dni.

 

Przyczyny

Do zarażenia wirusem  kota, najczęściej dochodzi poprzez spożycie surowych bądź niedogotowanych narządów wieprzowych- to one sa bowiem rezerwuarem patogenu. Zwierzę może również zarazić się drogą wziewną.

Jako, że wirus atakuje i koncentruje swoja obecność w mózgu, rdzeniu kręgowym, krtani oraz płucach rzadko dochodzi do zarażenia poprzez spożycie mięsa wieprzowego . Niemniej jednak takie wypadki się zdarzają. Patogen nie rozprzestrzenia się wraz z krwią.

Choroba może zaatakować także koty mające kontakt z zarażoną trzoda chlewną. Do zarażenia moze dojść poprzez pogryzienie czy kontakt patogenu z błoną śluzową nosa i jamy ustnej.

 

Objawy

U kotów od momentu zarażenia następuje szybkie rozwinięcie choroby. Wirus namnaża się w organizmie od 1 do 6 dni. 

Po wniknięciu wirionów do organizmu,  wirus namnaża się namnaża się i przedostaje do ośrodkowego układu nerwowego (mózg i rdzeń kręgowy). 

Aktywność wirusa w układzie nerwowym objawia się klinicznie. 

Początkowym objawem jest charakterystyczny świąd skóry- kot zaczyna w sposób nerwowy drapać się. Najczęściej  w okolicach pyska, jamy nosowej i innych obszarów głowy. Często zwierzę kaleczy się wydrapując sobie głębokie rany.

Pojawiają się problemy z równowagą- kot zaczyna się potykać, często się przewraca.

Kolejnym symptomem są wymioty.

U zwierząt zarażonych zauważono poważne wahania nastroju- od apatii i osłabienia po silne pobudzenie nerwowe. Koty zazwyczaj nie przejawiają agresji ale może się ona także pojawić.

W błonie śluzowej gardła i przełyku wytwarza się silny stan zapalny przez co kot zaczyna bardzo silnie się ślinić. Dochodzi do tego uporczywy odruch przełykania.

Kolejnymi objawami są drgawki oraz paraliż mięśni- także oddechowych.

Kot umiera w ciągu 24-36 godzin od czasu aktywowania wirusa.

 

Rozpoznanie

Dokładna diagnoza jest trudna i może być pomylona ze wścieklizną. 

Ważną wskazówką jest rozmowa z właścicielem zwierzęcia. Jeżeli kot miał kontakt z trzodą chlewną lub wieprzowiną jest duże prawdopodobieństwo, że zachorował właśnie na chorobę Aujeszkyego. 

Można wykonać badanie immuno histochemiczne, które polega na wykrywaniu z zarażonych tkanek substancji antygenowych, za pomocną znakowanych przeciwciał. Badanie jest szybkie do przeprowadzenia i zależy od prędkości reakcji.

 

Leczenie

Obecnie nie ma skutecznego leczenia choroby Aujeszkyego. 

Jest to choroba nieuleczalna a śmierć następuje w dużym bólu.

Aby skrócić cierpienia należy poddać zwierzę eutanazji.

 

Zapobieganie

Obecnie brak szczepionek na pseudo wściekliznę, więc jedyną metodą profilaktyczną są działania zapobiegawcze. 

Nie podajemy surowego mięsa wieprzowego- nawet u rzekomo zdrowych świń wirus może być obecny.

Jeśli koty mają fizyczny kontakt z trzodą chlewną, należy skutecznie go udaremnić

Najnowsze aktualności

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej

Nowy, majowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 04.05.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

KOCHANI KOCIARZE, KOCHANI CZYTELNICYOD REDAKCJIMagdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LIS…

Czytaj dalej

Misja: koci taksówkarz

Autor: Alicya Oss

Intrygujący tytuł, nieznana mi wcześniej fińska autorka i koty na okładce. Czy można się w ogóle takiej kombinacji oprzeć? Nie wiem jak wy, ale …

Czytaj dalej