"Kocia fotografia" - wakacyjny "mini" podręcznik

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2015-07-11 21:57:50 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Fotografia i aparaty w dzisiejszych czasach są na porządku dziennym. W każdym miejscu, gdzie wybierzemy się na wypoczynek widzimy osoby, które fotografują zapierające dech w piersiach widoki. Jednakże bardzo często nie zwracają uwagi na to co dzieje się niżej i nie dostrzegają małych mruczków, które także potrafią ślicznie za pozować. Jednakże domyślam się, że ty kociarzu taki nie jesteś i także chciałbyś uwiecznić tego zwierzaka jakim jest kot w obiektywie aparatu. Dlatego też chciałbym Ci przekazać kilka porad na okres wakacyjny o czym należy pamiętać w trakcie robienia zdjęć. Nazwijmy to naszym mini przewodnikiem do dobrej fotografii.

Na początku samym należy odpowiednio przygotować cały nasz sprzęt i zastanowić się co zabrać ze sobą. Każdy z nas będzie miał na pewno inny aparat i inne obiektywy, więc postaram się pisać w miarę ogólnikowo. Przede wszystkim w zależności w jakie miejsce chcemy się wybrać powinniśmy zabrać odpowiedni osprzęt. Przykładowo będąc nad morzem i chcąc wybrać się plaże w celu fotografowania np. mew należy pamiętać o dwóch bardzo złych czynnikach jakimi są woda i piasek. Warto by było przez wyjazdem w takie miejsca zaopatrzyć się w specjalną osłonkę, nie są one drogie, a na pewno pomogą w ochronie naszego sprzętu.

Kiedy mamy to za sobą warto zastanowić się jeszcze jaki obiektyw wybrać. Jeśli chcemy fotografować koty oraz inne zwierzęta z oddali, nie ingerując i nie wpływając na ich zachowania powinniśmy użyć teleobiektywu, który pozwoli nam na bardzo często duże zbliżenie. Jednakże warto także pomyśleć nad użyciem tkz. obiektywów portretowych. Nie posiadają one zbyt dużego zbliżenia, a nawet są często stało ogniskowe, jednakże dużym ich plusem jest fantastyczne rozmycie tła.

A teraz przejdźmy do rzeczy najważniejszych. Jeśli już upatrzymy nasz punkt do fotografii warto odpowiednio ustawić aparat. Najpierw zastanowić się musimy czy chcemy mieć ładnie niewyraźnie, rozmazane tło czy też chcemy pokazać dokładnie co znajduje się w oddali. W pierwszym przypadku należy ustawić przysłonę aparatu na najmniejszą (np. f/1.8), natomiast w drugim analogicznie jak największą (np. f/22). Warto wcześniej to przećwiczyć i mieć tą rzecz opanowaną.

Kolejną sprawą jest czas otwarcia migawki. Jeśli fotografowany obiekt porusza się bardzo szybko, bawi się wykonując gwałtowne ruchy, musimy to uwzględnić i odpowiednio manipulować tkz. czasem. W momencie kiedy będziemy mieli taką sytuację ustawmy ten parametr w aparacie na w miarę mały np (1/400 s, 1/600 s, 1/800 s). Efektem tego nasz obiekt będzie „zamrożony” i pozostanie w bezruchu. Pamiętać tutaj należy jednak, że im krótszy czas tym zdjęcie staje się ciemniejsze. Jeśli taki efekt występuje podnieśmy trochę do góry czułość matrycy (ISO), przykładowo z 200 ISO na 400 ISO itd. Natomiast jeśli chcemy pobawić się z rozmazanym elementem ten czas wydłużmy, chociaż wszystko róbmy z umiarem gdyż możemy przedobrzyć i całe zdjęcie prześwietlić.

Ostatnim chyba już elementem tego poradnika jest ekspozycja. Robiąc zdjęcia zastanówmy się czy nie warto zmienić np. kąta z którego robimy fotografię. Może jak przykucniemy wyjdzie ono lepiej? Warto także zmienić pozycję w celu pozbycia się z tła brzydkiego elementu. Pamiętajmy, że w przypadku fotografii zwierząt najlepsze ujęcia powstają z poziomu samego zwierzaka, a najlepiej jeszcze jak nam spojrzy prosto w obiektyw.

Na pewno powiecie od razu mi, że to za dużo informacji na jeden artykuł… możliwe ale dla chcącego nic trudnego i wszystko będziemy w stanie zrozumieć. Artykuł ten jest bardziej podsumowaniem wszystkich dotychczasowych, który ma na celu zebranie całej wiedzy i odświeżenie dotychczasowej wiedzy. Kończąc już chciałbym wszystkim życzyć wspaniałych wakacyjnych wyjazdów oraz jak najwięcej wolnego czasu. A w wolnej chwili wysyłajcie do naszej redakcji swoje zdjęcia z kotami, możliwe, ze wszystkie później zamieścimy w naszym portalu!

Najnowsze aktualności

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej

Nowy, majowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 04.05.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

KOCHANI KOCIARZE, KOCHANI CZYTELNICYOD REDAKCJIMagdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LIS…

Czytaj dalej

Misja: koci taksówkarz

Autor: Alicya Oss

Intrygujący tytuł, nieznana mi wcześniej fińska autorka i koty na okładce. Czy można się w ogóle takiej kombinacji oprzeć? Nie wiem jak wy, ale …

Czytaj dalej