Problemy stomatologiczne kotów

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-06-10 20:04:37 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Ian Barbour (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Choroby przyzębia to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych kotów. Występują one aż u 70% populacji tych zwierząt. Obejmują one zapalenie dziąseł u około 1/5 zwierząt, stadium zaawansowane ma ponad połowa przypadków.
Choroby przyzębia są konsekwencją odpowiedzi własnych tkanek na bakterie zasiedlające płytkę nazębną. 
Koty domowe cierpią także z powodu resorpcji zębów czyli stopniowego ubytku tkanek twardych zęba (szkliwa i zębiny).
Każdego roku coraz więcej kotów cierpi z powodu plazmocytarnego zapalenia jamy ustnej związanego z reakcja immunologiczną organizmu. U tych kotów objawy nasilają się przy infekcjach wirusowych.
Problemy z dziąsłami i zębami nie dotyczą tylko kotów dorosłych, gdyż mogą rozpoczynać się już w okresie wymiany uzębienia lub wynikać z zaburzeń rozwojowych (np. wady zgryzu).
Problemy stomatologiczne mogą towarzyszyć także chorobom ogólnoustrojowym. Jama ustna jest miejscem, gdzie ukazuje się wiele objawów chorobowych, np. choroby zakaźne, zaburzenia hormonalne oraz choroby układu odpornościowego.


Najczęstszym objawem rozpoznawanym przez opiekuna kota jest bardzo nieprzyjemny zapach z pyszczka, któremu często towarzyszy nadmierne ślinienie. Zły zapach z pyszczka nie jest zjawiskiem fizjologicznym naturalnym dla mięsożerców- jak mylnie sadzi większość ludzi. Zaś starsze zwierzaki wcale nie musza mieć chorych ząbków.
Wbrew pozorom, nieprzyjemny zapach z pyszczka, to nie tylko defekt estetyczny ale i poważny problem zdrowotny. 
Przy problemach stomatologicznych koty wykazują zmienny apetyt, jedzą mniej (zwłaszcza karmy suchej). Zaobserwowano, iż koty z problemami stomatologicznymi często pobierają pokarm jedną strona pyszczka. Długotrwała bolesność w obrębie jamy ustnej skutkuje także stopniowym zaprzestaniem toalety. Kot zaczyna zaniedbywać pielęgnację okrywy włosowej aż w pewnym momencie zaprzestaje jej całkowicie. Bardzo częstym objawem jest także zmiana zachowania zwierzęcia- towarzyskie i rozbrykane kociaki stają się milkliwe, unikające kontaktu, niechętne zabawom. Większość czasu spędzają w samotności, najczęściej śpiąc.
Ze względu na dość dużą bolesność tego typu schorzeń zwierzęta bronią się przed dotykiem i otwarciem jamy ustnej.

Profilaktyka.

  • codzienne szczotkowanie zębów-płytka bakteryjna może kolonizować zęby w ciągu 24-36 godzin, zatem czyszczenie zębów raz na tydzień jest niewystarczające. Dodatkowo dzięki codziennej higienie możemy w porę wykryć wszelkie utraty, złamania, zmiany w wyglądzie zębów czy tkanek otaczających.
  • podawanie specjalnych przekąsek
  • odpowiednie zalecenia żywieniowe  

Choroby jamy ustnej często wiążą się z poważnymi zaburzeniami zdrowia, gdyż nie tylko grożą utratą zębów, ale także angażują wiele układów i narządów. Zmiany w przyzębiu, pozostawione złamania zębów, choroby miazgi zębowej i rany w jamie ustnej mogą doprowadzić do zapalenia kości i szpiku kostnego. Obecność zakażeń w jamie ustnej może stać się przyczyną przewlekłego zapalenia migdałków i węzłów chłonnych, a ze względu na bliskie sąsiedztwo z przebiegającymi nerwami sprzyja także ich uszkodzeniu. Trudnym do opanowania problemem jest również możliwość przekształcenia się przewlekłych zmian zapalnych w zmiany o charakterze nowotworowym. Powikłania chorób jamy ustnej sięgają daleko poza nią, bo mogą powodować zmiany w narządach takich jak wątroba i nerki oraz układach oddechowym, krążenia, pokarmowym, jak również w układzie nerwowym. Problemy stomatologiczne wikłają przebieg innych chorób i utrudniają ich leczenie.

Odpowiednio dobrana dieta wpływa na poprawę stanu zdrowia zwierzęcia. Co więcej – jej podawanie może powodować znaczne zmniejszenie odkładania się płytki nazębnej, a tym samym ograniczać powstawanie kamienia nazębnego i występowanie stanu zapalnego dziąseł. W karmach suchych istotną rolę odgrywa rozmiar, twardość, tekstura oraz skład chemiczny granulek. Łączą one działanie mechaniczne z chemicznym – substancje pokrywające powierzchnię granulek wiążą sole mineralne zawarte w ślinie, uniemożliwiając ich odkładanie w postaci kamienia nazębnego. Jeśli zwierzęta preferują tylko i wyłącznie pożywienie miękkie – wymagają nieco większej aktywności opiekuna w szczotkowaniu zębów po posiłkach. 

Jak nauczyć kotka mycia ząbków?
Najlepiej jak najwcześniej. Idealnym rozwiązaniem jest rozpoczynanie nauki pielęgnacji już u kociąt, przyzwyczajając je do badania jamy ustnej podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Należy zaczynać od powolnych, delikatnych ruchów, aby zwierzę oswoiło się z tymi czynnościami i umożliwiło ich powtórzenie. Cierpliwość i pozytywne nastawienie opiekuna są w tym przypadku nieocenione.

Więcej w filmiku instruktażowym:

Najnowsze aktualności

Gdy Ci smutno, gdy ci źle TYPOWY KOT pocieszy cię

Autor: Alicya Oss

„Ludzie są̨ wyjątkowo łatwi w tresurze. Jeśli się̨ wystarczająco długo miauczy, zrobią̨ praktycznie wszystko, czego chcesz”. …

Czytaj dalej

Bardziej naukowo o obsłudze kota

Autor: Alicya Oss

Każdy kto zamieszka z kotem, jeśli nie od razu, to po pewnym czasie, zdaje sobie sprawę z wyjątkowości takiego towarzystwa. Zwierzę w domu, to nie tylk…

Czytaj dalej

Skrzydlate kociaki - "Kotolotki"

Autor: Alicya Oss

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało dla fanów Ursuli Le Guin prawdziwą gratkę:  piękne wydanie całej serii o kotolotkach. W z…

Czytaj dalej

Ala ma kota. Kot ma Alę - "Ja cię kocham, a ty miau"

Autor: Alicya Oss

Muszę się wam do czegoś przyznać: zarzekałam się, że już nigdy nie sięgnę po książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, bo uznałam, że zupełnie mi nie po drodze z jej…

Czytaj dalej