Swędzący problem - świerzbowiec koci

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-03-04 20:47:14 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Makoto SATSUKAWA (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Chorobę popularnie zwaną świerzbem wywołuje Notoedres cati - świerzbowiec koci. Jest to mały pasożytniczy pajęczak, który najczęściej atakuje zewnętrzną powierzchnię małżowiny usznej, kończyny, pyszczek, odstawę ucha, kark i szyję zwierzaka. Notoedres cati żeruje na skórze kota. Choroba najczęściej dotyczy kotów wolno żyjących oraz osobników u osłabionej odporności. Objawy chorobowe są związane z reakcją skóry na penetrację pasożyta.

Objawy:

  • świąd
  • wyłysienia wspomnianych wcześniej obszarów ciała
  • rumień
  • łuszczyca

Koty z zasady bardzo intensywnie drapią miejsca inwazji. Z czasem na ich skórze pojawiają się strupy i stany zapalne. Drapanie powoduje, iż pasożyt jest przenoszony na inne partie ciała w bardzo szybkim tempie. 
 
Im wcześniej pasożyt zostanie wykryty tym szybciej i skuteczniej zostanie wyeliminowany. Właściciel powinien zwracać uwagę na wszelkie zmiany na skórze podopiecznego. Pamiętajmy, iż świerzbowiec wykazuje bardzo wysoką zaraźliwość. Może z łatwością przenieść się z kota na inne zwierzę domowe a nawet na człowieka. To od nas ludzi zależy dobro zarówno kota jak i nas samych.
Najlepiej z każdą podejrzaną zmianą udać się do weterynarza, który podczas oględzin kota może potwierdzić lub wyeliminować inwazję pajęczaka.
Zmiany na skórze są bardzo charakterystyczne- widać wydrążone w skórze tunele.
Dodatkowo weterynarz może poddać badaniom zeskrobinę z zmian chorobowych. Obecność w niej jaj pasożyta jest bezpośrednim potwierdzeniem inwazji świerzbowca i należy przeprowadzić odpowiednie leczenie.
Najłatwiej jest wyleczyć chorobę w jej początkowym stadium. Na początku wystarczą dostępne preparaty typu spot-on służące do walki z wieloma pasożytami. 
W przypadku rozległej inwazji należy wprowadzić także leczenie farmakologiczne.
Zaognione rany nierzadko wymagają podawania antybiotyków.

Jak w przypadku każdej choroby- lepiej zapobiegać niż leczyć.
Dlatego warto zaopatrzyć naszego pupila w dostępne preparaty insektobójcze zawczasu.

Najnowsze aktualności

Kociolektury na wakacje

Autor: Agata Gerwat

Pierwszy raz w życiu pokuszę się o krótkie recenzje książek o kociej tematyce, które moim skromnym zdaniem mogą okazać się pomocne w zrozumieniu natury i zachowania kota. Pier…

Czytaj dalej

Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie. Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i mo…

Czytaj dalej

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej