Demencja starcza u kotów

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-02-04 21:04:26 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: 55Laney69 (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Demencja starcza dotyka także naszych małych milusińskich. W jej wyniku obniża się sprawność funkcji poznawczych i przystosowawczych. W psychice kota zachodzą zmiany prowadzące do zmiany zachowania oraz sposobu postrzegania świata.

W mózgach zwierząt, u których zdiagnozowano zespół zaburzeń poznawczych występują zmiany bardzo podobne do zman w mózgach ludzi chorych na Alzheimera.

W 2002 roku skatalogowano zmiany behawioralne związane z zespołem zaburzeń poznawczych u zwierząt. Według tych badań zmiany behawioralne podzielono na pięć kategorii:

  • zmiany aktywności
  • zaburzenia snu
  • dezorientacja
  • zmiany w relacjach społecznych
  • utrata nawyków higienicznych

Koty cierpiące na demencję starczą maja zazwyczaj nieobecny wyraz pyszczka. Przejawiają dziwne zachowania nie mające żadnego logicznego uzasadnienia np. krążenie po domu po ściśle określonej trasie, wpatrywanie się w jeden punkt przez wiele godzin, kręcenie się w kółko w jednym kierunku. Koty z demencją stają się niepewne siebie i zagubione. Zazwyczaj gdy w nocy budzą się ze snu nie rozpoznają miejsca w którym się znajdują i miauczą żałośnie, szukając wsparcia opiekuna. Częste są chwile „zawieszenia „ zwierzęcia. Kot nie zwraca uwagi na żadne bodźce trwając w swoim wewnętrznym świecie.

Kolejnym problemem kotów geriatrycznych są problemy z pamięcią. Zwierzę ma problemy z trafieniem do misek z wodą i pokarmem lub kuwety, stojących od lat w tych samym miejscu.

Zwierzęta zapominają o przyjmowaniu pokarmu czy gaszeniu pragnienia. Nie potrafią odnaleźć kuwety a co za tym idzie często załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w nieodpowiednich miejscach.

Częstymi objawami demencji są również zaburzenia cyklu dobowego snu i zmiana w aktywności zwierzęcia. Spada aktywność fizyczna. Przez większą część doby zwierzę śpi bądź leży w spokojnym i mało uczęszczanym miejscu. Samo poszukuje odosobnienia.

Obserwuje się zmniejszone zainteresowanie pielęgnacją sierści czy higieną osobistą. W skrajnych przypadkach koty cierpiące na demencję starczą całkowicie zaprzestają pielęgnacji i higieny.

Kolejnym z symptomów choroby jest chwiejność emocjonalna. Kot w krótkim czasie potrafi przejść od radości, zabawy i zadowolenia po złość a wręcz atak. Często obserwowana jest drażliwość nawet u mruczków które całe życie były spokojne i życzliwie usposobione.

Jak postępować z kotem cierpiącym na starczą demencję?

Zasady postępowania są dokładnie takie same lub bardzo podobne jak w postępowaniu wobec ludzi chorych na Alzheimera.

Dla dobrego samopoczucia warto ograniczyć zmiany w otoczeniu- im mniej nowości i nieznanych sytuacji tym lepiej dla naszego kotka. Dobrze wprowadzić rutynę w harmonogramie dnia. Nawet zdrowe koty to lubią. Chorym jest to niezbędne- dzięki rutynie i przewidywalności zdarzeń kot będzie spokojniejszy i pewniejszy siebie.

Dobrze sprawują się syntetyczne kocie feromony policzkowe. Działają one wyciszająco i uspokajająco na każdego mruczka. A to w przypadku zdezorientowanego zwierzaka jest bardzo ważne.

Często kot nie pamięta gdzie znajduje się jego kuwetka i załatwia się w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Zdarza się, iż kręcąc się w kółko rozdeptuje swoje odchody na całej dostępnej powierzchni.

Warto w takim przypadku zachować spokój. Kot wyczuwa, nasze negatywne emocje. W żadnym wypadku nie wolno kota karać. On nie robi tego specjalnie. Kot, który z natury jest bardzo czystym stworzonkiem jest faktem zabrudzenia otoczenia tak samo zdegustowany i niezadowolony jak my.

Koty z demencją zapominają także gdzie stoją ich miseczki z karmą i wodą. Skutkuje to przegapianiem przez nie pór posiłków. Starsze koty muszą jeść regularnie aby ich kondycja nie spadała.

Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie kotu życia w jednym małym pomieszczeniu w którym on sam czuje się najlepiej.  Umieśćmy w nim kuwetkę, zabawki, miseczki i legowisko.

Podłoga najlepiej by była pozbawiona jakichkolwiek chodników czy dywanów- ze względu na możliwość zabrudzenia.

To rozwiązanie jest także dobre dla tych kotów które budząc się w nocy zdezorientowane wpadają w panikę i głośno wokalizują, nawołując właścicieli żałosnymi głosami. Takim kotkom dobrze jest zostawić małe źródło światła- może to być lampka nocna. Ważne aby kot nie czuł strachu z powodu znalezienia się w nierozpoznawalnym ciemnym miejscu.

Koty wychodzące powinny bezwzględnie pozostać w domu. Należy zabezpieczyć okna i balkony. Koty z demencją zapominają gdzie się znajdują i po wyjściu z domu mogą już nie powrócić.

Kolejnym problemem z jakim borykają się właściciele kotów chorych na demencję jest zmniejszone zainteresowanie bądź całkowite zaprzestanie przez kota higieny osobistej. W tej sytuacji właściciel powinien ten ciężar przejąć na własne barki. Codzienne wyczesywanie sierści, przecieranie jej wilgotną ściereczką czy w końcu mycie zabrudzonego odchodami futerka musi stać się ludzkim nawykiem.

Koty cierpiące na starczą demencję mają tendencję do zabrudzenia futerka własnymi odchodami. To w gestii opiekuna leży opieka i pielęgnacja futerka czy odbytu. Można to robić dostępnymi chusteczkami do pielęgnacji niemowląt.

Bardzo ważne jest stymulowanie fizyczne i psychiczne kota poprzez zabawę. Aktywny kot dłużej pozostanie w dobrej formie i postępy choroby będą wolniejsze. Unikajmy sytuacji gdy kot musi polegać tylko i wyłącznie na nas. Nie wyręczajmy go. Stymulujmy psychicznie poprzez podrzucanie nowych zabawek czy kryjówek ale nie ograniczajmy jego „wolności“ i prawa do decydowania o sobie.

Podawanie karmy bogatej w antyoksydanty, beta karoten, L-karnitynę, kwas foliowy, kwas linolowy oraz witaminę E pomaga w walce z demencja starczą. Poprawia zdolność zapamiętywania oraz dobrze wpływa na samopoczucie kociego seniora.

Demencja starcza wiąże się z nieodwracalnymi zmianami w organizmie i ma niestety charakter postępujący. To d nas- opiekunów zależy w jakim tempie choroba będzie postępowała i jaki komfort życia będzie miał nasz kot.

Najnowsze aktualności

Kociolektury na wakacje

Autor: Agata Gerwat

Pierwszy raz w życiu pokuszę się o krótkie recenzje książek o kociej tematyce, które moim skromnym zdaniem mogą okazać się pomocne w zrozumieniu natury i zachowania kota. Pier…

Czytaj dalej

Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie. Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i mo…

Czytaj dalej

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej