Zmiany w jamie ustnej towarzyszące chorobom układowym

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-01-07 22:00:32 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: J. Triepke (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Jama ustna jest miejscem gdzie mogą manifestować się różne objawy chorobowe . Dla prawidłowego przebiegu leczenia podstawową kwestią jest ustalenie, czy zmiany w jamie ustnej mają charakter pierwotny czy wtórny.

Do chorób, które mogą być rozpoznane podczas badania jamy ustnej należą:

Choroby zakaźne:

 • FeLV - białaczka kotów
 • FIV - zakażenie wirusem niedoboru immunologicznego
 • FIP - zakaźne zapalenie otrzewnej

Objawy tych infekcji wirusowych są nieswoiste, obok nawracających spadków apetytu, anemii, gorączki występuje także zapalenie przyzębia i powiększenie węzłów chłonnych.

W przypadku FeLV obserwuje się owrzodzenia języka i warg

 • Wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych tzw. katar koci (FHV + FCV)

W przebiegu tej polietiologicznej choroby stwierdza się owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, a szczególnie języka. Czynnikami sprawczymi są FHV i FCV – herpeswirus kotów i kaliciwirus kotów. Zmiany chorobowe są bolesne, wyraźnie odgraniczone, barwy od różowej do żywoczerwonej.

 • Kandydoza- infekcja drożdżakami Candida spp. najczęściej towarzyszy chorobom przebiegającym z defektem immunologicznym, wyniszczeniem organizmu lub leczeniu niszczącym florę saprofityczną (np. przy długotrwałej antybiotykoterapii).Na śluzówkach pojawiają się białe, serowate naloty.

Choroby endokrynogenne

 • Cukrzyca-  zachwianiu ulega miejscowa odpowiedź immunologiczna, pojawiają się też zaburzenia naczyniowe. Prowadzi to do upośledzenia mechanizmów obronnych dziąsła i zwiększonej akumulacji płytki nazębnej. Zmiany te nie dają specyficznego obrazu, szczególnie przy braku higieny, przyspieszają degradację przyzębia
 • Nadczynność przytarczyc(hiperparatyroidyzm)- występuje w powiązaniu z niewydolnością nerek (częściej) lub jako wtórna żywieniowa nadczynność przytarczyc związana z hiper­witaminozą A. Nadprodukcja parathormonu wywołuje zaburzenia gospodarki wapniem, prowadząc do osteomalacji. Ze strony jamy ustnej pojawiają się objawy zmniejszonej mineralizacji kośćca szczęk i żuchwy. W skrajnych przypadkach obserwujemy nadmierną elastyczność kośćca, tzw. objaw gumowej żuchwy. W obrazie RTG hiperparatyroidyzm widoczny jest jako rozrzedzenie substancji mineralnej kości. 

Zatrucia

 • Mocznica – objawia się m.in. wydalaniem mocznika na powierzchnię błon śluzowych jamy ustnej. Bakterie ureazododatnie przekształcają go w wolny amoniak. Jest on odpowiedzialny za uszkodzenia śluzówki. W zależności od zaawansowania choroby zmiany mogą mieć postać lekkich podrażnień bądź ciężkich owrzodzeń. Obserwujemy brunatne przebarwienie języka. Zapach amoniaku jest często główną przyczyną wizyty u lekarza.
 • Zatrucia rodentycydami antykoagulacyjnymi, np. diku­marolem i warfaryną – występują różnego nasilenia krwawienia z dziąseł, niekiedy przyjmujące postać masywnego krwotoku. Objaw jest potencjalizowany współistniejącym stanem zapalnym przyzębia. Krwawienia są trudne do opanowania.

Choroby immunologiczne

 • alergia kontaktowa
 • toczeń rumieniowaty układowy
 • toczeń skórny krążkowy
 • wypryski polekowe

Mogą powodować powstanie zmian przebiegających z depigmentacją błony śluzowej, depigmentacją skóry warg i owrzodzeniami. Na wargach może dochodzić do utraty włosa.

Choroby nowotworowe poza jamą ustną

Zaawansowane zmiany nowotworowe rzutują na funkcjonowanie całego organizmu. Uszkodzenia narządów wewnętrznych na skutek choroby nowotworowej szczególnie przebiegające z obrazem trombocytopenii, wywołują punkcikowate wynaczynienia, a przy głębokiej koagulopatii prowadzą do krwotoku.

Inne

 • Żółtaczka- przy podwyższonym poziomie bilirubiny w przebiegu żółtaczki zmiana zabarwienia śluzówek jamy ustnej jest jednym z pierwszych symptomów choroby.
 • Enteropatia białkogubna, nefropatia białkogubna- pomimo różnej etiologii głównymi objawami ogólnymi tych schorzeń są podobnie wodobrzusze, biegunki, wielomocz. Obie choroby prowadzą do utraty białka oraz immunosupresji. Wtórnie mogą powstawać owrzodzenia na śluzówce dziąseł i języka. 

 

na podstawie : Choroby jamy ustnej kotów Autorzy:Jerzy Gawor, Katarzyna Jodkowska, Grzegorz Kurski, Michał Ceregrzyn

Najnowsze aktualności

Kociolektury na wakacje

Autor: Agata Gerwat

Pierwszy raz w życiu pokuszę się o krótkie recenzje książek o kociej tematyce, które moim skromnym zdaniem mogą okazać się pomocne w zrozumieniu natury i zachowania kota. Pier…

Czytaj dalej

Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie. Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i mo…

Czytaj dalej

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej