Budowa kociego szkieletu

Autor: Karolina Talar Dodano: 2014-10-15 02:51:14 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Lindsey Turner (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Koci szkielet odróżniają od ludzkiego trzy cechy.

  • Pierwszą cechą jest ilość kości. 

Koty posiadają 244 kości z czego 40 przypada na ogon. 
Koci kręgosłup poza tym, że zawiera więcej kręgów od ludzkiego jest także bardziej elastyczny. Wynika to z faktu, iż kocie kregi sa ze soba o wiele luźniej połączone ze sobą niż kregi ludzkie. To właśnie ta cecha sprawia, że wszystkie koty potrafią przybierać najbardziej niesamowite pozy godne najlepszych gimnastyków. To zasługa kociego kręgosłupa, że nasz mruczek przeciśnie się przez najmniejsze szczeliny czy skoczy na dużą odległość.
Kręgosłup kota działa jak mocna sprężyna. Sprężając się i rozprężając wyrzuca ciało z wielką siłą i prędkością. To niezwykle ważna umiejętność pomagająca przy polowaniu czy ucieczce.
Koci kręgosłup (tak jak i ludzki) składa się z kręgów różnego typu.
Kot posiada:
7 kręgów szyjnych- tworzą szyję , jest ich tyle samo co u ludzi
13 kręgów piersiowych- klatka piersiowa (my mamy 12)
7 kręgów lędźwiowych- jama brzucha (my mamy 5)
3 kręgi krzyżowe- miednica i tylne kończyny , kręgi są ze sobą zrośnięte (człowiek ma 5 kręgów zrośniętych)
14-28 kręgów ogonowych ( ilość kręgów zależy od rasy, jednakże nawet kot bezogonowy posiada ich minimum 3).
Pomimo różnicy w ilości kręgów między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym ciekawym jest fakt, iż odcinki te są sobie równe pod względem długości. Jak to się dzieje?
To proste- kręgi ledźwiowe są ze sobą o wiele luźniej związane i są dłuższe. To dzięki nim koty są tak sprężyste.
W dodatku kocie kręgi są zaokraglone i gładko się względem siebie obracają. Przyczepy mięśni i ścięgien pozwalają na dużo szerszy zakres ruchu niż u człowieka.
Koci ogon stanowi ponad połowę długości kręgosłupa (oczywiście są różnice między rasami). To dzięki tej części ciała (której nam, ludziom brakuje) koty potrafią zachować równowagę w różnych , często karkołomnych ruchach  (bieganie, wspinaczka po drzewach, polowanie, skoki).

 

  • Drugą cechą odróżniającą szkielet koci od ludzkiego jest budowa kości obojczykowej.

Kot posiada tylko bardzo zredukowany fragment tkanki obojczykowej. Nie znaczy, że go nie ma. Tkwi on dość głęboko w mięśniu piersiowym i nie jest połączony z obręczą barkową. Ta modyfikacja konstrukcji szkieletu sprawia, że kocia klatka piersiowa jest węższa (kot może wciskać się w małe otwory) oraz wydłuża długość kroku zwierzęcia co jest dużą pomocą przy polowaniu.  Brak kości obojczykowej jest zaletą kociego szkieletu a nie wadą. Ogranicza co prawda ruch przedramienia w górę ale kotom ta umiejętność nie jest wcale potrzebna. Ma jednak także swoje konsekwencje. Brak wzmocnienia jakie daje obojczyk obręczy barkowej sprawia, że cały ciężar podczas podnoszenia kota za przednie łapki spoczywa TYLKO na mięśniach. A to prowadzić może do poważnych urazów.

  • Trzecią i ostatnią różnicą w budowie ludzkiego i kociego szkieletu jest przystosowanie szkieletu ludzkiego do pozycji pioowej.

Jak widać jako ssaki aż tak bardzo nie różnimy się budową naszego szkieletu od mruczastych.

Kocia czaszka składa się z dwóch podstawowych elementów- mózgoczaszki i trzewioczaszki. 

Mózgoczaszka stanowi osłonę dla mózgu i jest dużo mniejsza od części drugiej. Mózg kotów nie jest duży i nie potrzebuje wiele miejsca. 
Trzewioczaszka to cała reszta- szczęka, żuchwa, kości nosa itd. 
Między gatunkami kotowatych występują bardzo duże różnice w budowie i wielkości czaszki. Przykładem mogą być koty rasy perskiej oraz syjamskiej.
W kociej czaszce elementami najbardziej wyróżniają się olbrzymie oczodoły i stosunkowo krótkie, mocne szczęka i żuchwa, zaopatrzone w mocne, wyspecjalizowane zęby. 
Kot ma 16 zębów w górnej szczęce, i 14 w żuchwie - mniej, niż inne drapieżne.
Podobnie jak u człowieka, najpierw kotu wyrzynają się zęby mleczne. 
W 3-4 tygodniu życia rosną siekacze i kły mleczne, w 5-6 tygodniu pojawiają się mleczne przedtrzonowe. 
Zęby mleczne zastępowane są przez zęby stałe w wieku 4-6 miesięcy. Już u 3,5 miesięcznego kota zaczynają wymieniać się siekacze, 5,5 miesięczny kociak będzie już na ogół miał stałe kły, w tym samym mniej więcej czasie wymieni przedtrzonowce, a około 6 miesiąca pojawią się zęby trzonowe, jedyne, których nie było w uzębieniu mlecznym. 


Słabo rozwinięta jest klatka piersiowa kotów.

Tworzą ją żebra przymocowane z jednej strony do mostka a z drugiej do kręgów piersiowych. Klatka piersiowa o takiej budowie przystosowała koty do podejmowania wysiłku intensywnego acz krótkotrwałego. Koty są sprinterami a nie długodystansowcami.

Na szkielet kocich kończyn składają się takie same kości jak u ludzi. Jednak różne sposoby poruszania się naszych gatunków sprawiają, że zupełnieinne są proporcje poszczególnych kości. 
Kości dłoni i stopy są u kotów dłuższe niż u człowieka. Koty chodzą na palcach co zwiększa długość kroku i skoku a więc usprawnia polowanie.
Kość promieniowa i łokciowa są dosyć długie. Łączą się z kością ramieniową stawem łokciowym, który dla postronnej osoby wydaje się być umiejscowiony pod kocią pachą.
Kość ramieniowa, łącząca łokieć z barkiem, jest u kota krótsza niż łokciowa. Możemy ją wyczuć przesuwając palcami od łokcia, przy pasze, ku przodowi i lekko do góry. Oczywiście o ile kot nam na to pozwoli :)
Przednia kończyna jest luźno połączona z kregosłupem- widać to gdy kot chodzi.
Także tylne łapki kot stawia na palcach. 
Dość długie kości piszczelowe i strzałkowe łączą się z kością udową w stawie kolanowym. 
Staw ten wydaje się nam umiejscowiony tuż pod brzuchem zwierzęcia. Jego pozycja- zgięty pod kątem - pozwala na maksymalizację wydajności kociego szkieletu podczas ruchu.
Między palcami przednich a tylnych łapek kota też jest znacząca różnica która zobaczy nawet niedoświadczona osoba.
W tylnych kończynach koty posiadają 4 palce a w przednich- 5. Przy czym 5 palec- kciuk- jest zredukowany i przy chodzeniu nie dotyka do ziemi. 

Kości palców u kotów są krótkie ispecyficznie ułozone- koty moga dzięki temu chować i wystawiać pazurki w zależności od potrzeby.(wyjątkiem są gepardy które pazurów nie chowają). Wiedzieć bowiem należy iż koty uczą się jak chować pazurki a nie jak je wystawiać. Kocięta rodzą się z bardzo słabymi mięśniami palców. Dopiero po treningu uczą się jak pazurki mozna schować aby się nie niszczyły.

Najnowsze aktualności

Gdy Ci smutno, gdy ci źle TYPOWY KOT pocieszy cię

Autor: Alicya Oss

„Ludzie są̨ wyjątkowo łatwi w tresurze. Jeśli się̨ wystarczająco długo miauczy, zrobią̨ praktycznie wszystko, czego chcesz”. …

Czytaj dalej

Bardziej naukowo o obsłudze kota

Autor: Alicya Oss

Każdy kto zamieszka z kotem, jeśli nie od razu, to po pewnym czasie, zdaje sobie sprawę z wyjątkowości takiego towarzystwa. Zwierzę w domu, to nie tylk…

Czytaj dalej

Skrzydlate kociaki - "Kotolotki"

Autor: Alicya Oss

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało dla fanów Ursuli Le Guin prawdziwą gratkę:  piękne wydanie całej serii o kotolotkach. W z…

Czytaj dalej

Ala ma kota. Kot ma Alę - "Ja cię kocham, a ty miau"

Autor: Alicya Oss

Muszę się wam do czegoś przyznać: zarzekałam się, że już nigdy nie sięgnę po książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, bo uznałam, że zupełnie mi nie po drodze z jej…

Czytaj dalej