Co zrobić, żeby uprzyjemnić życie kotu, który trzymany jest w domu?

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2014-08-16 22:38:43 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Jak dobrze nam wiadomo wypuszczanie kotów poza nasz dom, beż żadnego zabezpieczenia bywa bardzo niebezpieczne, w szczególności w dużych miastach. Dlatego większość opiekunów decyduje się na pozostawienie swojego zwierzaka w mieszkaniu, gdzie będzie czuł się bezpiecznie i będzie miał zapewnione ciepłe miejsce do spania, a także nielimitowaną ilość jedzenia. Jednak, ciągłe przechadzki po tych samych pokojach gdzie nie widać, żadnej znaczącej zmiany, mogą się naszemu zwierzakowi dosyć szybko znudzić… i co wtedy? Co zrobić, żeby nasz kociak czuł się w domu szczęśliwy?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, żeby nasz towarzysz miał dostęp do każdego zakamarka w naszym mieszkaniu. Zwierzęta te są na ogół ciekawskie i lubią mieć pod kontrolą każdy pokój, więc nie zabraniajmy im tego. Nie zamykajmy drzwi na klucz i nie ograniczajmy kota tylko do wybranych przez nas pomieszczeń.

Warto także zainwestować w odpowiedni koci drapak w celu ostrzenia pazurków. Dzięki temu uchronimy nasze meble od niespodziewanych uszkodzeń, a naszemu mruczkowi sprawi to ogromną frajdę. Nie zapomnijmy także o codziennej zabawie, poświęćmy chociaż 30 min na wspólne szaleństwa (najlepiej jeśli zabawa odbywać się będzie kilka razy dziennie w pewnych odstępach czasu). Jeśli to możliwe pomyślmy nad różnego rodzaju kocimi zabawkami, gdyż koty bardzo szybko potrafią znudzić się określonym przedmiotem. Udowodniono to także odpowiednimi badaniami. Okazało się, że koty dochodzą po kilkuminutowej zabawie do wniosku, że nic nie mogą zrobić swojej puchatej myszce i rezygnują z dalszej zabawy. Jednakże w momencie gdy, zmienimy jej kolor lub dodamy jakiś nowy dodatek, kocie szaleństwo rozpocznie się znowu. 

Dobrym jeszcze pomysłem na uatrakcyjnienie kociego dnia będzie zakup specjalnych gadżetów do posiłku. W sklepach internetowych możemy znaleźć wiele przedmiotów, które posiadają mnóstwo szczelin i otworów, gdzie wrzucamy ulubiony koci przysmak, co skutkuje wprowadzeniem pewnej łamigłówki dla naszego pupila i bardzo często się zdarza, że zabawa z wyjmowaniem groszków może nawet potrwać kilka godzin. Ciekawą rzeczą jest także kocia trawka, którą także można zakupić w wielu sklepach zoologicznych.

Pamiętajmy także, żeby w trakcie karmienia swojego zwierzaka nie dawać mu zbyt dużych porcji. Koty niewychodzące, mieszkające na stałe w domu mają większą tendencję do otyłości, a chyba tego nie chcemy. 

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać to legowiska. Postaraj się o umieszczenie w domu różnego rodzaju kocich siedzisk. Dobrze by było, żeby kot mógł zdecydować, czy chce przespać się na podłodze czy też chce pospacerować po wysokich półkach i patrzeć na wszystkich z góry. Fajnym także urozmaiceniem będzie postawienie zwykłego kartonu. Bardzo prawdopodobne, że to będzie ulubione kocie miejsce.

Jeśli to możliwe, stwórzmy także swojemu futrzakowi wybieg, gdzie będzie mógł się przespacerować i zaczerpnąć świeżego powietrza. Może być to przykładowo balkon. Dzięki temu zabiegowi nasz kot, będzie zainteresowany życiem, będzie mógł słuchać różnego rodzaju odgłosów, a także pozwolimy mu tym sposobem obserwować najbliższą okolicę.

Przedostatnią rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, to odpowiednie rozmieszczenie kuwet. Najlepszą lokalizacją będzie spokojne pomieszczenie, z dala od okien (dla naszego pupila może to być bardzo stresująca sytuacja, gdy nagle pojawi się za oknem jakiś obcy kot).

Kończąc już jednak mój dzisiejszy artykuł chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na pewną rzecz. Jeśli do tej pory nie mieliśmy żadnego kota i dopiero planujemy jego przyjazd, zastanówmy się nad wzięciem dwójki kociaków (najlepiej z tego samego miotu). Dzięki temu, w momencie kiedy będziemy musieli wyjść z domu, kociaki zajmą się sobą nawzajem i na pewno nie będą narzekać na nudę. Jednakże w momencie gdy mamy już w domu jakiegoś kota, zastanówmy się dobrze, czy warto przygarnąć nowego członka rodziny. Koty, które wcześniej nie miały do czynienia ze sobą mogą mieć problem ze wzajemną akceptacją.

Najnowsze aktualności

Gdy Ci smutno, gdy ci źle TYPOWY KOT pocieszy cię

Autor: Alicya Oss

„Ludzie są̨ wyjątkowo łatwi w tresurze. Jeśli się̨ wystarczająco długo miauczy, zrobią̨ praktycznie wszystko, czego chcesz”. …

Czytaj dalej

Bardziej naukowo o obsłudze kota

Autor: Alicya Oss

Każdy kto zamieszka z kotem, jeśli nie od razu, to po pewnym czasie, zdaje sobie sprawę z wyjątkowości takiego towarzystwa. Zwierzę w domu, to nie tylk…

Czytaj dalej

Skrzydlate kociaki - "Kotolotki"

Autor: Alicya Oss

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało dla fanów Ursuli Le Guin prawdziwą gratkę:  piękne wydanie całej serii o kotolotkach. W z…

Czytaj dalej

Ala ma kota. Kot ma Alę - "Ja cię kocham, a ty miau"

Autor: Alicya Oss

Muszę się wam do czegoś przyznać: zarzekałam się, że już nigdy nie sięgnę po książki Katarzyny Bereniki Miszczuk, bo uznałam, że zupełnie mi nie po drodze z jej…

Czytaj dalej