Z kąpieli każdy korzysta

Autor: Małgorzata Roszkowska Dodano: 2014-07-27 00:02:13 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Dave Dugdale (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Dla każdego człowieka kąpiel lub prysznic to podstawowe sposoby dbania o higienę i czystość ciała. Koty mają na to zupełnie inną metodę, ponieważ liżą futerko językiem. Są jednak sytuacje, kiedy nasz pupil powinien skorzystać z wanny. O czym powinniśmy więc pamiętać, kąpiąc nasze koty?

Przede wszystkim, należy mieć na uwadze, że kontakt z wodą jest dla kota bardzo stresującym przeżyciem. Dodatkowo, zbyt częste mycie kota niszczy naturalną barierę ochronną jego skóry. Dlatego też, nie przesadzajmy z częstotliwością kąpieli i decydujmy się na nie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Do takich przypadków należą sytuacje, w których kot ma bardzo brudną sierść i sam nie poradzi sobie z jej wyczyszczeniem, cierpi na choroby skórne czy zmaga się z pasożytami. Jeśli kąpiel jest elementem leczenia, należy brać pod uwagę zalecenia weterynarza i postępować zgodnie z jego wskazówkami. 

Samo przygotowanie kota do kąpieli warto rozpocząć kilka dni wcześniej. Dobrym posunięciem może być przycięcie kotu pazurków, co zmniejszy ryzyko podrapania podczas ewentualnych prób ucieczki. Pamiętajmy też, aby stopniowo oswajać kota z wanną czy miską, w której będzie kąpany. Pozwólmy mu spokojnie wejść do środka, poobserwować i obwąchać otoczenie. Często też bardzo cenna jest obecność drugiej osoby, która może pomóc chociażby w przytrzymywaniu czy płukaniu kota.

Przystępując do kąpieli warto jest przygotować wszystkie niezbędne akcesoria: odpowiednio dobrany szampon dla kotów, ręczniki, dzbanek, którym będziemy spłukiwać sierść. Dzięki temu unikniemy biegania po domu i usprawnimy przebieg kąpieli. Mycie kota rozpoczynamy od spłukania go letnią wodą, pomijając jednak okolice pyszczka i uszu. Aby dodatkowo nie stresować kota, użyjmy do tego kubka lub dzbanka zamiast prysznica. Następnie zdecydowanymi (nie gwałtownymi) ruchami wmasowujemy szampon w sierść. Pamiętajmy, aby używać kosmetyków dla kotów, a nie ludzi, gdyż mają one inny odczyn pH i nie podrażnią skóry naszego pupila. Po dokładnym spłukaniu szamponu otulmy kota ręcznikiem. Starajmy się nie trzeć sierści, aby zapobiec powstaniu kołtunów, lecz delikatnie zbierajmy z niej nadmiar wody. Suszarka nie zostanie potraktowana przez kota jako sprzymierzeniec, więc unikajmy jej używania. Dobrze jest też, rozczesać sierść, zwłaszcza jeśli kot jest długowłosy. Zadbajmy też o to, aby po kąpieli zwierzę nie wychodziło na zewnątrz, ani nie przebywało w przeciągu, jeśli jego sierść nie będzie jeszcze do końca sucha.

Z pewnością każdy koci indywidualista inaczej będzie reagował na kąpiel. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które mogą ją ułatwić i uczynić bardziej znośną dla naszych ulubieńców.

Najnowsze aktualności

Kocia higiena

Autor: Ada Jewdokia

Każdy odpowiedzialny właściciel kociego futerka jest świadom tego, jak ważnym aspektem opieki nad pupilem jest jego zdrowie. Profilaktyczne badania u weterynarza, coroczne badania krwi i mo…

Czytaj dalej

Międzynarodowa wystawa kotów rasowych w Radomiu 9-10.06.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Link do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/9477106920…

Czytaj dalej

Transporter - jaki wybrać? (cz.2)

Autor: Malwina Kacprzak

  Większość z nas staje prędzej czy później przed zadaniem: Umieścić kota w tranporterze i przemieścić go z punktu A do punktu B. Zadanie…

Czytaj dalej

Nowy, majowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 04.05.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

KOCHANI KOCIARZE, KOCHANI CZYTELNICYOD REDAKCJIMagdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LIS…

Czytaj dalej