„Kocia fotografia” - część 4

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2014-07-05 16:19:12 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Wakacje, wakacje, wakacje… piękna pogoda, urlop, piaszczyste plaże. Wreszcie nastał ten moment gdy mamy trochę więcej czasu dla siebie i swojego pupila. Zapewne większość chciałaby korzystając z okazji pochwalić się swoim futrzakiem oraz uwiecznić na fotografii najważniejsze momenty podróży, a także pokazać swoim znajomym najciekawsze obiekty w danym regionie. Wszystko dobrze, ale co w przypadku gdy jeszcze nie posiadamy żadnego aparatu? Jaki sprzęt zakupić abyśmy byli zadowoleni? W świecie fotografii możemy wyróżnić m.in. następujące rodzaje aparatów: kompaktowe i lustrzanki.

Na samym początku, korzystając z Wikipedii wyjaśnijmy czym one tak naprawdę są:

Aparat kompaktowy - „typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Typowy aparat kompaktowy wyposażony jest w niewymienny obiektyw.” 

Lustrzanka - „aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę.(…) W lustrzance jest możliwość wymiany obiektywów, dobieranych w zależności od potrzeb.”

Dobrze, podstawy mamy już za sobą. W powyższych pojęciach dodatkowo podkreśliłem pewną część tekstu, która wskazuje najważniejszą różnicę pomiędzy tymi aparatami. Jednak po tak krótkiej analizie domyślam się, że nie jesteście w stanie podjąć odpowiedniej decyzji… Idąc trochę dalej, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czy nasza przygoda z fotografią ma polegać na zrobieniu kilku zdjęć czy też chcielibyśmy ciągle rozwijać się w tym kierunku i poszerzać swoją wiedzę w celu osiągnięcia lepszych fotografii. Jeśli preferujemy pierwszą opcję, wystarczający będzie dla nas zwykły aparat kompaktowy. W ofercie wielu sklepów znaleźć można   mnóstwo takiego sprzętu, różniącego się wielkością oraz ceną. Dodatkowo jeśli nie chcemy przeznaczyć na aparat zbyt dużych środków, to rozwiązanie powinno być optymalne.

A teraz czas na sprzęt dla bardziej wymagających osób - lustrzanki. Mamy tutaj już do czynienia z bardziej zaawansowaną technologią niż w przypadku kompaktów. Cena także za taki aparat jest większa, ale, ale… coś za coś. Pierwszą rzeczą, która przemawia za kupnem, jest przede wszystkim nieporównywalnie lepsza jakość powstałych zdjęć. Przybliżając je potem na komputerze możemy zobaczyć najmniejszy szczegół fotografowanego obiektu. Jednak zanim to osiągniemy warto by było zapoznać się z instrukcją obsługi, a także poćwiczyć trochę w plenerze. Tworzenie ciekawych kadrów i dbałość o dobrą jakość zdjęć nie jest na początku taka łatwa. Mimo to nie wolno się poddawać :) Kolejną rzeczą przemawiającą za lustrzanką, jest możliwość wymiany obiektywów. Dzięki temu zabiegowi możemy łatwiej pokazać swoją wizję zdjęcia innym i przedstawić zrobioną fotografię w bardziej zrozumiały sposób.

Przechodząc już jednak do kolejnego akapitu, sam aparat nie wykona zdjęć, potrzebny nam będzie odpowiedni obiektyw. Fotografując koty, dobrym rozwiązaniem będzie teleobiektyw. Jego zadaniem jest zagęszczenie perspektywy. Ten rodzaj obiektywów pozwala nam na zrobienie zdjęcia z bardzo dużej odległości. Dzięki temu nasz zwierzak wyjdzie na fotografiach naturalnie, gdyż nie będzie w ogóle świadomy, ze robimy mu jakieś zdjęcia. Ciekawym także rozwiązaniem jesteśmy obiektyw portretowy. Charakteryzuje się bardzo ładnym rozmyciem tła. Dzięki niemu możemy w prosty sposób wyodrębnić fotografowany obiekt od przedmiotów znajdujących się w tle.

 Przechodząc już jednak do podsumowania chciałbym zacytować słowa Davida duChemina, pochodzące z książki „W kadrze”. Zanim zrobicie zdjęcie, przypominajcie sobie te słowa:

„Żyjemy w niezwykłym miejscu, które dzięki staraniom miliardów wyjątkowych ludzi staje się wyjątkowo różnorodnym. Jesteśmy otoczeni pięknem stworzonym przez Boga. Oby każde zrobione zdjęcie zbliżało nas do zrozumienia świata i innych ludzi. Oby twoje podróże - te dookoła świata i wokół własnej miejscowości - były pełne momentów otwierających oczy, serce i duszę.”

Najnowsze aktualności

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej

National Geographic WILD - Miesiąc z wielkimi kotami

Autor: Stanisław Szewczyk

W niedzielę 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Kanał National Geographic Wild świętuje przez cały luty. W ramach "Miesiąca z Wielkimi Kotami" codziennie o 22:00 kanał prezentuje wcią…

Czytaj dalej