Kocia niechęć do wody

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2014-05-10 22:21:02 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: jahofker (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Woda to podstawowy składnik każdego żywego organizmu. Bez wody nie jesteśmy w stanie przeżyć. Podobnie jest u kotów, które codziennie muszą spożyć około szklanki świeżej wody. Jego ciało składa się w 70% z tej substancji. Jednakże nie jest to takie łatwe jakim się wydaje. Bardzo często się zdarza, że nasz pupil ma awersję do wody i za wszelką cenę nie chce mieć z nią nic do czynienia. Jak go do tego zmusić? Co zrobić aby wreszcie zaczął pić odpowiednią ilość wody? Jest to bardzo ważna rzecz! Niedobór wody powoduje bardzo groźne następstwa, m.in. wiele niebezpiecznych chorób związanych z nerkami oraz układem moczowym.

Pierwszym elementem o którym powinniśmy pamiętać jest ciągłe wymienianie miski z wodą na nową. Dzięki temu woda będzie świeża i bardziej zwróci uwagę naszego mruczka. Warto także pamiętać aby porozstawiać kilka misek w różnych miejscach naszego mieszkania. Jeśli mieszkamy w jednopiętrowym budynku, przynajmniej na każdym z pięter powinno się znaleźć jedno poidełko.

Ciekawym pomysłem będzie także zakupienie kocich gadżetów, które będą ciągle wprowadzały w ruch i automatycznie napowietrzały wodę. Będzie to dodatkową zachęta dla naszego pupila. W Internecie możemy znaleźć wiele ciekawych „fontann”. Wprawdzie cena wacha się w przedziale 70-150 zł ale mimo to warto odłożyć pieniążki i zrobić niespodziankę naszemu zwierzakowi.

Jednak co jeśli nie możemy sobie pozwolić na taki zakup? Alternatywnym rozwiązaniem jest zwykły kran w łazience. Wystarczy lekko włączyć wodę, a nasz kot powinien wiedzieć już o co chodzi. Wiele osób wprawdzie uważa tę czynność za niehigieniczną ale jeśli naszemu mruczkowi spodobał się taki sposób uzupełniania płynów, pozwólmy mu na to! Nie ryzykujmy odwodnieniem naszego kota!

Kolejnym ważnym czynnikiem jest podawanie kotu mokrej karmy. Nie należy podawać tylko i wyłącznie suchego pożywienia. Nie zawierają one wprawdzie dużej ilości płynów ale lepsze to niż nic. Jeśli chcemy, możemy także zmoczyć trochę wodą posiłek przed podaniem go naszemu kotkowi.

Ważnym elementem jest także dobranie odpowiedniej miski do picia. Zakupmy kilka na początek w ramach testu i wybierzmy, te z których nasz zwierzak lubi pić i jeść najbardziej. Według wielu opinii koty najbardziej nie lubią misek plastikowych, a przepadają zazwyczaj za ceramicznymi i szklanymi. Dodatkowo pamiętajmy, że nie najlepszym pomysłem jest ustawianie poidełka obok kociego jedzenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz mruczek wypije więcej w momencie kiedy podamy oddzielnie jedzenie oraz miskę z wodą. Kocie poidełko powinno znajdować się w spokojnym miejscu, gdzie nie ma dużego ruchu.

Jeśli wszystkie powyższe zabiegi nie będą skuteczne pozostaje jeszcze pomyśleć nad użyciem produktów, które zmieniają smak wody. Jednakże należy przed zakupem dokładnie przeczytać skład oraz zobaczyć opinie innych osób, które już tego rodzaju produkty testowały.

A na koniec jak zwykle pytanie do Was: „Jak Wy radzicie sobie z niechęcia do wody waszego pupile?”. Wszystko piszcie w komentarzach :)

Najnowsze aktualności

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej

National Geographic WILD - Miesiąc z wielkimi kotami

Autor: Stanisław Szewczyk

W niedzielę 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Kanał National Geographic Wild świętuje przez cały luty. W ramach "Miesiąca z Wielkimi Kotami" codziennie o 22:00 kanał prezentuje wcią…

Czytaj dalej