Czego kotek jeść nie powinien?

Autor: Karolina Talar Dodano: 2014-03-29 16:15:47 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: stanze (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Każdy właściciel kota wie czym kierować się przy wyborze pożywienia dla pupila. Dużo mięsa, brak konserwantów, brak sztucznych barwników, preferencje smakowe pupila- tym zawsze kieruje się odpowiedzialny opiekun. Często jednak ulegamy naszym milusińskim i podajemy im pokarmy, które nie tylko są niewskazane ale mogą też doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Każdy właściciel kota choć raz w życiu podał kotkowi coś niewskazanego gdyż "kotek tak ładnie prosił" :)

Oto lista produktów, których nie powinniśmy podawać naszym mruczkom nawet jeśli robią do nas słodkie minki i maślane oczy:

 • wieprzowina - mięso wieprzowe jest badane pod kątem przydatności do spożycia przez ludzi - ale nie przez koty. Mięso to nie jest badane pod kątem wirusa wywołującego chorobę Aujeszkyego. Ta wirusowa choroba jest śmiertelna dla kotów. Jej objawem jest bardzo intensywny świąd prowadzący do nieuleczalnych, bardzo głębokich samookaleczeń zwierzęcia. Co ważne - nawet po ugotowaniu mięsa nie maleje ryzyko zakażenia.
 • białko jaja - niszczy żołądek kota, przyczynia się do problemów ze skóra i sierścią, zaś u kociąt duża ilość tego produktu może nawet zahamować wzrost. Żółtka jajek są bezpieczne i można je podawać. Jednakże ze względu na możliwość zakażenia salmonellą najlepiej podać je już po ugotowaniu.
 • rośliny cebulowe (cebula, por, czosnek) - uszkadzają błonę śluzową żołądka kociego, mają bardzo negatywny wpływ na czerwone krwinki krwi, które pod wpływem substancji zawartych w tych produktach obumierają.
 • kości - istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia mechanicznego przełyku oraz żołądka kota, odłamki mogą uszkodzić zęby lub wbijając się w dziąsła doprowadzić do powstania bardzo bolesnego ropnia.
 • mleko krowie - większość kotów nie toleruje laktozy zawartej w krowim mleku i po jego spożyciu cierpią na biegunki. Stałe biegunki prowadzą do odwodnienia, zapalenia jelit a w rezultacie nawet śmierci zwierzęcia. Koty uwielbiają mleko- dlatego jeśli już chcemy uczynić zadość kocim zachciankom zakupmy specjalne mleko przeznaczone dla kotów - nie zawiera ono laktozy i jest bezpieczne dla mruczków.
 • podroby, wątróbka - zbyt częste podawanie podrobów prowadzi do kłopotów ze strony przewodu pokarmowego - wymioty, biegunki. W skutek tego zmniejsza się w organizmie ilość potrzebnych witamin. Trzeba też pamiętać, iż wątróbka jest niewskazana dla kotów ze schorzeniami nerek. Pokarm ten bardzo podnosi parametry nerkowe - kwas moczowy, mocznik i kreatyninę. Zatrucie mocznikiem prowadzi do śmierci zwierzęcia.
 • wędzona ryba lub ryba z dużą ilością ości - nie powinniśmy przesadzać z ilością i częstotliwością podawania kotu tego przysmaku. Ryby zawierają tiaminazę która niszczy tiaminę. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia układu nerwowego kota, spowodować drgawki. Gotowana ryba jest bezpieczna pod tym względem. Pamiętajmy jednak, że ryby zawierają duże ilości składników mineralnych, które wytrącają się w kocim moczu i zbijają w kryształy. Dlatego lepiej ograniczać ryby u kotów z SUK (syndrom urologiczny kotów). Zdrowemu kotu możemy podać niewielką ilość tego produktu 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej w postaci gotowanego filetu. Podawanie ryb w całości może skutkować wizytą na ostrym dyżurze weterynaryjnym. Ości są ostre. Bez problemu przebiją delikatne tkanki kociego przewodu pokarmowego. Pod żadnym pozorem nie podwajamy kotu ryb wędzonych lub z puszki - zawierają ogromne ilości soli i przypraw.
 • surowe nie sparzone uprzednio mięso - surowe mięso jest dobrym pokarmem jednakże ze względu na możliwość skażenia go różnymi bakteriami (np salmonellą, toksoplazmozą) lepiej przelać je wrzącą wodą przed podaniem
 • jedzenie z przyprawami (w tym wędliny) - w naturze kot nie stosuje przypraw ani soli. Sól i przyprawy działają niszcząco na układ pokarmowy i nerki kota! Nie podajmy naszemu pupilowi żadnych wędlin, pasztetów, kiełbas. Ich jedzenie nie wyjdzie mruczkowi na zdrowie.
 • słodycze - koty nie odczuwają słodkiego smaku. Nie przeszkadza im to jednak w namiętnym zajadaniu się słodyczami. Cukier zjadany przez kota prowadzi do problemów z wagą, cukrzycą, ma zły wpływ na stan zębów zwierzaka. Czekolada ponadto jest trująca.
 • źle dobrana karma weterynaryjna - karmy weterynaryjne należy podawać tylko kotom, które ich potrzebują ze względu na stan zdrowia. Złe dobranie karmy prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych kota!
 • karma dla psów - karma dla psa jest karmą dla psa! Karmy psia i kocia różnią się zawartością poszczególnych składników pokarmowych. Podawanie kotu karmy dla psów na pewno nie przyniesie mu nic dobrego.
 • zepsute jedzenie oraz jedzenie prosto z lodówki - Koty to drapieżniki z natury. Ich układy pokarmowe są przystosowane do jedzenia świeżego pokarmu. Podawanie starego, zepsutego jedzenia na pewno zaszkodzi mruczkowi. To samo dotyczy temperatury pokarmu. Nie wolno podawać zimnego pożywienia. Pamiętajmy- myszki czy ptaszki nie są schłodzone ani zamrożone! Najlepiej podawać pokarm przynajmniej o temperaturze pokojowej. Unikniemy w ten sposób przeziębienia przewodu pokarmowego naszego ulubieńca.
 • napoje alkoholowe - koty nie piją alkoholu w żadnej postaci! Zaś podawanie kociakowi alkoholu nie spowoduje że na zawsze pozostanie on malutkim kłębuszkiem! To mit. Alkohol uszkadza nerki, wątrobę oraz przewód pokarmowy.

Pamiętajmy, że nie każde jedzenie nadaje się dla kota. Unikając błędów żywieniowych z pewnością przysłużymy się naszemu pupilowi i zminimalizujemy ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.
Bądźmy silni! :) Niech naszym postępowaniem kieruje rozsądek a nie prosząca mina naszego kiciusia.

Najnowsze aktualności

"Jestem Kotem" - niezwykła japońska satyra!

Autor: Malwina Kacprzak

Jeśli fraza "Jestem Kotem" kojarzy Wam się jedynie z internetowymi memami (jak ten powyżej, z celowo błędną pisownią i wizerunkiem futrzastego władcy świata), pora zmienić na chwilę perspek…

Czytaj dalej

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej