Krzysztof Giemza - obrońca zwierząt i prezes fundacji

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2014-02-17 19:29:09 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Dlaczego akurat koty?

Można powiedzieć że zadziałała siła wyższa. Może żyłem w starożytnym Egipcie gdzie czczono koty? Od dziecka uwielbiałem koty, odczuwałem z ich strony jakieś metafizyczne przyciąganie.  Koty od dziecka były moimi przyjaciółmi i towarzyszem zabaw.

Czy posiadasz swojego prywatnego kota?

To bardzo trudne pytanie.  Tych które u nas zostały na stałe jest w tej chwili dziewięć. Natomiast tych fundacyjnych dziesięć i wszystkie sa mi tak samo drogie i wyjątkowe.  W moim przypadku nie mówiłbym w ten sposób, wierz mi wszystkie koty są dla mnie niezwykłe. Co chwilę do nas trafiaja nowe koty, każdy jest jedyny w swoim rodzaju.

Jakie mają imiona?

Milusia, Justysia, Klara, Typtuś, Tosia, Kasia, Boluś, Klementynka, Black Lady, Gabrysia, Filuś, Marlenka, Lucuś, Zuzia, Andżelika, Kajtuś, Babcia, Misia, Melusia.

Czy to prawda, że wybieramy kociaki o podobnym charakterze do naszego? 

Nie sądze.  Może to być coś na rodzaju instynktu ale kota poznajesz dopiero jak masz go w domu.  Myślę że przy wyborze kota mogą decydować czynniki które nie da się rozpatrywać w kategoriach nam znanych. Kot to magiczne stworzenie i wszystko co wokół niego się dzieje jest magiczne.

W jakim momencie życia postanowiłeś  rozpocząć pomoc bezdomnym kotom?

Pomagałem będąc dzieckiem ale niewiele wtedy mogłem zrobić, nikt nie potrafił pomóc ani powiedzieć jak pomóc. Wtedy weterynarz kojarzył się tylko ze zwierzętami gospodarskimi.   

Fundacja "Zmieńmy Świat", od czego wszystko się zaczęło?

Od decyzji podjętej w 2002 roku. Stało się oczywiste że uformowanie jakiejś organizacji jest niezbędne. Ale tak naprawdę przekonała nas do założenia fundacji prof. Anna Nehrling, założycielka i prezes Fundacji Zwierzęta Krakowa.  

Czy koty potrafią się odwdzięczyć za okazane serce i w jaki sposób to robią? 

Oczywiście że potrafią. Potrafią to okazać na bardzo wiele sposobów. Ufają Tobie najbardziej, przytulają się, rozmawiają z tobą, patrzą głęboko w oczy i wtedy możesz się z nimi porozumieć telepatycznie. Nie potrzeba słów.

Ile kotów udało się Wam już uratować, a ile znalazło nowy dom? 

Około 500 kotów znalazło dom, natomiast ilu pomogliśmy trudno policzyć, są to koty tak u nas w Tarnowie jak też w innych miastach. Czasem robimy to na odległość kiedy ktoś do nas zwraca się o pomoc np. z drugiego końca Polski. Nie zawsze możemy pomóc, nawet NFZ ma limity, my też choć chcielibyśmy ich nie mieć. Czasem jest to zabieg chirurgiczny, czasem sterylizacja, leczenie a nieraz chodzi o zapewnienie podstawowych leków albo środków profilaktycznych.

Czy zdarzyły się takie sytuacje, że koty wracały od nowych właścicieli do fundacji? 

Tak zdarzały się. Było też kilka przypadków że koty odbieraliśmy ze względu na nie wywiązanie się z umowy adopcyjnej.

Co wtedy? 

Wtedy szukamy nowego domu dla kota.

Jak możemy pomóc kotom wolno żyjącym? 

Dokarmiając, udostępniając zimą piwnicę albo zrobić koci domek, sterylizując,  pomagając w szukaniu dla nich domów, przekonywać innych że koty są fajne a dom dzięki nim nabiera duszy.

Załóżmy, że chciałbym zaadoptować pupila. Dzwonię do fundacji i co dalej?

Porozmawiamy jeżeli nas przekonasz  że będziesz odpowiedzialnym opiekunem kota, podpisujemy umowę adopcyjną. Po jakimś czasie sprawdzimy czy wszystko jest ok.

Czy chciałbyś  coś jeszcze dodać i przekazać naszym czytelnikom?

Tak. Naszą misją i celem jest zmiana świadomości i nastawienia do świata zwierząt i przyrody. Chodzi nam o kształtowanie świadomości która pozostaje w ostrej sprzeczności z dominującym światopoglądem społeczeństw technokratyczno-przemysłowych, który przyznaje ludziom status jednostek wyobcowanych i zasadniczo odmiennych od pozostałej Natury, stojących wyżej i władających pozostałą częścią stworzenia.  To temat bardzo obszerny. Sprowadza się jednego:  nie da się zmienić świata na lepsze, bez zmiany naszego stosunku do zwierząt. Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie dlatego zapraszam do naszej strony jak też naszego profilu fejsbukowego: www.fundacjazmienmyswiat.tarnow.pl

 

Najnowsze aktualności

"Jestem Kotem" - niezwykła japońska satyra!

Autor: Malwina Kacprzak

Jeśli fraza "Jestem Kotem" kojarzy Wam się jedynie z internetowymi memami (jak ten powyżej, z celowo błędną pisownią i wizerunkiem futrzastego władcy świata), pora zmienić na chwilę perspek…

Czytaj dalej

Żałoba po utracie kota a decyzja o kolejnym.

Autor: Malwina Kacprzak

Ten artykuł będzie inny niż wszy…

Czytaj dalej

Tak się pięknie różnimy - "Są takie koty" Martyna Czub

Autor: Alicya Oss

Zastanawialiście się kiedyś, co czyni otaczający nas świat pięknym? Kolor nieba, zapach wilgotnego lasu, miejski gwar, majestat gór? A może spie…

Czytaj dalej

Odkryj i wykorzystaj potencjał kociego mojo – „Kocie mojo”, Jackson Galaxy

Autor: Alicya Oss

Czytałam już Zaklinaczkę kotów, Co jest kocie? i wszystkie trzy części fascynującego antyporadnika Dawida Ratajczaka pt. Jak wytres…

Czytaj dalej