Słodka trucizna, czyli o wpływie czekolady na zdrowie kotów

Autor: Ada Jewdokia Dodano: 2017-10-16 09:00:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: flickr. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Czekolada – słowo, które potrafi wywołać uśmiech na twarzach wielu osób (w tym mojej). Ta rozpływająca się w ustach, delikatna masa zawiera wiele aminokwasów  wspomagających wytwarzanie serotoniny-hormonu szczęścia  w naszym organizmie. Jednak nie na wszystkich produkt ten ma dobry wpływ…

 W Internecie możemy znaleźć wiele informacji odnośnie  niebezpieczeństwa związanego ze zjedzeniem czekolady przez zwierzę. Temat pojawia się głównie na forach o psach, choć istnieje rodzaj, dla którego zjedzenie czekolady jest jeszcze bardziej ryzykowne - jest nim kot.

                Jednym ze składników znajdujących się, w czekoladzie jest teobromina. Człowiek metabolizuje ją bezproblemowo, ale w przypadku zwierząt, u których proces ten zachodzi znacznie wolniej, okazuje się być trująca. Toksyczność czekolady zależy nie tylko od jej rodzaju i zjedzonej ilości, ale również od osobistych predyspozycji zwierzęcia, tak więc nawet niewielka dawka może w niektórych przypadkach być śmiertelna.

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach, są to:

-wymioty

-ból brzucha

-biegunka

-gorączka

-przyspieszony oddech

-nagły skok ciśnienia

Jednak jeżeli podejrzewamy, że nasz kot zjadł czekoladę, nie powinniśmy czekać na pierwsze symptomy, a działać natychmiastowo.

Pierwszym krokiem jest obowiązkowy telefon do weterynarza – to właśnie on poinstruuje nas, jak możemy pomóc naszemu pupilowi. Następnie musimy oczyścić żołądek kota, zanim substancja zdąży przedostać się do krwiobiegu, wywołując u niego wymioty. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, należy udać się do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętajmy, że czas gra tutaj ogromną rolę! Wymioty powinny zostać wywołane do 2 godzin od spożycia czekolady.

                W tym przypadku najlepszym sposobem leczenia jest profilaktyka – nie częstujmy naszych kotów cukierkami i chowajmy przed nimi produkty zawierające ziarna kakaowca. Warto również uświadomić dzieci, że dzielenie się swoją ulubioną czekoladką z kochanym kotem, może dla niego skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi.

Najnowsze aktualności

Targi dla Zwierzaków 3

Autor: Stanisław Szewczyk

Zapraszamy na 3 edycję …

Czytaj dalej

Kačių Kavinė - kocia kawiarnia w Wilnie

Autor: Ada Jewdokia

Podczas podróży do Wilna na mojej liście miejsc do obejrzenia nie mogło zabraknąć kociej kawiarni (Kačių Kavinė). …

Czytaj dalej

Ludojady z Tsavo

Autor: Malwina Kacprzak

„Ludojady z Tsavo” - taki właśnie tytuł nosi książka Johna Henryego Pettersona, podpułkownika Brytyjskiej Kampanii Wschodnioafrykańskiej,…

Czytaj dalej

Nowy, marcowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 2.03.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Nowy, marcowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 2.03.2018 HAFTOWANE GAŁGANY KRYSTYNY SIENKIEWICZ OD …

Czytaj dalej