Żywienie kociąt

Autor: Ada Jewdokia Dodano: 2017-07-17 08:59:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: pixabay.com. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Osierocone lub porzucone kocięta do 10 tygodnia życia mają minimalne szanse na przeżycie, jeżeli nie zostaną objęte odpowiednią opieką przez człowieka.

Bardzo ważne przez pierwsze tygodnie jest utrzymywanie temperatury ciała, stymulacja zwieraczy, która ma na celu zaspokojenie potrzeb fizjologicznych oraz... odpowiednie żywienie malucha. Właśnie ostatniemu z wyżej wymienionych zagadnień chciałabym poświęcić ten artykuł.

Żywienie małych kotów można podzielić na 3 etapy:

- karmienie wyłącznie mlekiem dla kociąt

- urozmaicenie diety w inne produkty

-wykluczenie z diety mleka dla kociąt.

Etap pierwszy dotyczy kotów między  0 a 5 lub 6 tygodniem życia. Niektóre z nich nie mają jeszcze wykształconego nawyku ssania, przez co bardzo ważne jest, abyśmy byli cierpliwi podczas karmienia i nie „wpychali” butli lub strzykawki na siłę . Karmienie powinno być początkowo powolne na tyle, aby kotek był w stanie nadążyć połykać wdrożoną do pyszczka dawkę.

Nie powinniśmy również pozostać obojętni na pozycję, w której maluch jest karmiony. Powinna jak najbardziej przypominać tę, którą naturalnie przyjmuje podczas spożywania pokarmu od matki – ciało położone najlepiej na płasko na brzuchu z delikatnie uniesioną głową, którą podtrzymujemy ręką, a jeden z naszych palców lekko dotyka gardła kociaka tak, abyśmy mogli kontrolować, czy dobrze połyka.

WAŻNE! Małym kotom nie można podawać mleka krowiego, mieszanek dla dzieci, czy nabiału. Należy zaopatrzyć się w specjalne mleko dla kociąt, którego skład bezpośrednio odpowiada zapotrzebowaniu kotów.

Ponadto przed i po każdym posiłku należy maluchy ważyć, a uzyskane dane zapisywać. Pozwoli nam to ocenić, czy kotek zdrowo przybiera na wadze. Spadek wagi może być oznaką wielu chorób, więc zaraz po zaobserwowaniu takiego zjawiska, należy skontaktować się z weterynarzem.

Musimy również pamiętać o odpowiedniej temperaturze(ciepłe, ale nie za gorące) i ilości pokarmu.

Wiek kota

Waga kota

Ilość podawanego pokarmu

Częstotliwość posiłków

0-1 tygodni

50-150 g

2-6ml

Co 2 godziny

1-2 tygodni

150-250g

6-10ml

Co 2 godziny

2-3 tygodni

250-350g

10-14ml

Co 3 godziny

3-4 tygodni

350-450g

14-18ml

Co 4 godziny

4-5 tygodni

450-550g

18-22ml

Co 5 godzin

 Źródło: kittenlady.org

 

                Etap drugi zaczyna się, kiedy kociak odpowiednio ma 5 lub 6 tygodni i polega on na urozmaiceniu diety o dobrej jakości pokarm „mokry”.

W tym czasie kociaki już nie potrzebują do jedzenia butli, więc wystarczy, że odpowiednią dawkę mleka zmieszamy z łyżeczką „mokrego” jedzenia. Odpowiednio za każdym razem proporcja mleka do pokarmu się zmniejsza aż do całkowitego wyeliminowania mleka z diety.

                Etap trzeci zaczyna się, kiedy koty kończą swój 2 miesiąc życia. Wtedy powinniśmy zapewnić im pokarm zarówno „mokry”, jak i „suchy”. Na tym etapie karmimy kota około 3 razy w trakcie dnia i zapewniamy mu stały dostęp do wody pitnej.

Wybrana przez nas karma powinna być bezzbożowa i odpowiednio zbilansowana do potrzeb naszego pupila.

PS. Pamiętajcie! Po każdym posiłku należy umyć maluchom pyszczki ;)

Najnowsze aktualności

Efektywna zabawa - ZASADY

Autor: Malwina Kacprzak

  Temat kociej zabawy jest numerem jeden w każdej dyskusji zapalonych kociarzy. Nie tylko dlatego, że myśląc o zabawie naszego pupila pojawia się przed …

Czytaj dalej

Córka kota Salomona, kotka która leczy serca

Autor: Alicya Oss

Świetliste koty żyją w świecie duchów. Nie znają głodu, chłodu ani nie mają się czego bać. Dnie mijają im na zabawach, dyskusjach i wspól…

Czytaj dalej

Nowy, grudniowo-styczniowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku - 01.12.2017

Autor: Stanisław Szewczyk

3 KOCIA POMOC OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LISTY 7 K…

Czytaj dalej

BARF-czym to się je?

Autor: Ada Jewdokia

Zdrowa dieta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmy. Staramy się, aby posiłki były jak najbardziej zbilansowane i jak najmniej przetworzone. Po…

Czytaj dalej