Koci kąt

Autor: Malwina Kacprzak Dodano: 2017-01-21 12:23:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Niskie temperatury to dla  kotów czas mobilizacji. Te pozostające w domach radzą sobie bardzo dobrze grzejąc się we własnych posłaniach lub na ciepłych kaloryferach. Te żyjące dziko muszą radzić sobie same i o ile ich futro potrafi teoretycznie zapewnić im niezbędne „ogrzewanie”, to jednak bywają takie mrozy, które dla naszych wolnożyjących pupilów kończą się tragicznie. Jak temu zapobiec? Czy można pomóc kotom przetrwać? Co powinniśmy robić?

 

Zimą powinniśmy zatroszczyć się o koty, budując im schronienia. W marketach budowlanych możemy dostać specjalne budy dla zwierząt, jednak takowe kosztują ok. 400zł – bardziej opłaca się zrobić samemu i wcale nie jest to takie trudne. Potrzebne nam będzie kilka desek i materiały pomocnicze takie jak cegły, kawałki wykładziny podłogowej PCV – elastycznej, z której można zrobić daszek lub podłogę. Warto rozejrzeć się, kto z sąsiadów robi remont lub pracuje na magazynie bądź na budowie – wtedy możemy dostać dużą ilość materiałów za darmo, ponieważ i tak trafiłyby one do śmieci.

 

Najważniejszą kwestią jest położenie naszego domku – najlepsze są spokojne osiedla, z dala od ruchliwych ulic i miejsc, w których ludzie spacerują z psami. Oczywiście nie może być to również środek lasu ze względu na obecność dzikich zwierząt. Dobre są miejsca przy śmietnikach albo wewnątrz nich – po pierwsze, domek jest wtedy osłonięty przed deszczem i śniegiem, a po drugie, ludzie będą przynosić resztki posiłków przy okazji codziennego wynoszenia śmieci. Domki w cichych i spokojnych miejscach będą schronieniem dla wielu mruczków i matek z kociętami, dla których ta pora roku jest najcięższa.

 

Kolejna kwestia to ocieplenie naszego domku – wystarczą stare ubrania, koce i wyścielenie starym dywanem. Jeśli mamy możliwość, przydatne będą również materiały dostępne w każdym sklepie budowlanym takie jak: styropian, filc, pianka poliuretanowa, polietylenowa. Trzymają one ciepło i można je docinać na dowolny kształt. Jeszcze tylko postawić miseczki z jedzeniem i wodą – gotowe!

 

Na początku stycznie w Poznaniu po raz kolejny zakupiono z miejskich funduszy aż  60 domków! Dzięki radom osiedli oraz pro zwierzęcym organizacjom pozarządowym, drewniane, ocieplane budki po raz trzeci mogły już zapewnić poznańskich bezdomnym kotem schronienie.

 

Choć na pierwszy rzut oka koci domek, jego budowa, urządzenie, a potem dobranie dobrego miejsc docelowego, gdzie będzie służył mroczkom wydaje się ogromnym przedsięwzięciem, w rzeczywistości wystarczy odrobina dobre woli i samozaparcia oraz ewentualnie nieco gotówki na materiały do wykonania domku i - jeśli nie mamy takich umiejętności majsterkowicza -  przydałby się ktoś, kto sklei naszą wizję domku w realną całość. W zamian dostaniemy wdzięczność kocich zmarzluchów, która nie ma ceny ;)

 

                                                                                                                                        

 Ranata Szyc / Malwina Kacprzak

 

Najnowsze aktualności

Targi dla Zwierzaków 3

Autor: Stanisław Szewczyk

Zapraszamy na 3 edycję …

Czytaj dalej

Kačių Kavinė - kocia kawiarnia w Wilnie

Autor: Ada Jewdokia

Podczas podróży do Wilna na mojej liście miejsc do obejrzenia nie mogło zabraknąć kociej kawiarni (Kačių Kavinė). …

Czytaj dalej

Ludojady z Tsavo

Autor: Malwina Kacprzak

„Ludojady z Tsavo” - taki właśnie tytuł nosi książka Johna Henryego Pettersona, podpułkownika Brytyjskiej Kampanii Wschodnioafrykańskiej,…

Czytaj dalej

Nowy, marcowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 2.03.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Nowy, marcowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku 2.03.2018 HAFTOWANE GAŁGANY KRYSTYNY SIENKIEWICZ OD …

Czytaj dalej