Kot protagonista, czyli filmowcy zainspirowani kotami

Autor: Ada Jewdokia Dodano: 2016-07-30 08:21:00 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: pixabay.com. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Każdy z nas obejrzał w swoim życiu choć jeden film animowany lub fabularny, w którym występował kot. Do najpopularniejszych należą Garfield – uosobienie lenistwa, Śnieżek ze Stuarta Malutkiego, który, jako bohater dynamiczny, zmienia się z myszosceptyka w najlepszego przyjaciela , czy Salem – zawsze służący dobrą radą kot Sabriny. Jednak teraz chciałabym przybliżyć tytuły mniej znane, ale warte uwagi ze względu na udział naszych mruczących przyjaciół.

Czarny kot” z 1934 to typowy dla tamtego okresu horror opatrzony gwiazdorską obsadą (Karloff, Lugosi) opowiada o nowożeńcach oraz doktorze Werdegaście, którzy po wypadku trafiają do domu Poelziga – architekta i czciciela Szatana. Właśnie tam możemy dostrzec tytułowego czarnego kota, który, niczym stereotypowy symbol, uosabia zło, nieszczęście, ciemne moce. Co ciekawe, doktor Werdegast – szanowany psychiatra, lęka się go niezmiernie, na jego widok wpada w histerię i zabija kota, który jak się okazuje jest nieśmiertelny, jak i samo zło. Doskonała gra aktorska i specyficzny klimat sprawiają, że seans staje się niezapomniany.(Na plakacie filmu widnieje napis, że został on stworzony na podstawie powieści Alana Edgara Poe o tym samym tytule, co nie jest do końca prawdą. Jedynym ich wspólnym czynnikiem jest postać czarnego kota - symbolu nieszczęścia.)

Walt Disney jest jednym z najpopularniejszych producentów rozrywki familijnej, dlatego kolejny tytuł będzie skierowany głównie do młodszej widowni. „The Cat From Outer Space” z 1978 roku posiada właśnie ten typowy, disneyowski klimat przepełniony komizmem. Film przedstawia historię kota abisyńskiego- Jake'a – który lecąc swoim statkiem kosmicznym, zmuszony jest lądować awaryjnie na Ziemi. Jake posiada zaawansowaną technologicznie obrożę, dzięki której jest w stanie komunikować się z ludźmi oraz zdolność telekinezy. Do pomocy w naprawie spodka namawia doktora Franka Wilsona, lekko niezdarnego naukowca. Sprawa jest dosyć skomplikowana, ponieważ statkiem zdążyło zainteresować się wojsko i NASA, a naprawa kosztuje ponad 100 tysięcy dolarów. Jake jest przedstawiony jako kot o niezwykłej inteligencji, wiedzy naukowej i sprycie. Zawsze pełen pomysłów, wiary w siebie, przyjacielski i pomocny. Produkcja przedstawia kota w samych superlatywach. Jest to idealna pozycja na weekendowe popołudnie z dzieckiem.

Ostatnią z opisywanych przeze mnie produkcji jest francuska animacja z 2011 roku - „Kot Rabina”, która jest ekranizacją świetnego komiksu o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest kot rasy sfinks, który jest bezgranicznie oddany swoim właścicielom, a w szczególności pani, którą kocha nad życie. Po zjedzeniu papugi zyskuje zdolność mówienia, ale to nie koniec jego umiejętności! Jest biegły w czytaniu, językach obcych, ponadto uosabia racjonalizm, logikę i myśl naukową. Animacja jest przepełniona filozoficznymi zagadnieniami zmuszającymi do refleksji, ubranymi w lekką otoczkę komizmu i ironii. „Kot Rabina” zabiera nas w podróż (w przenośni i dosłownie) po różnych miejscach, kulturach i wierzeniach. (Film, mimo że animowany, nie jest kierowany do najmłodszych.)

Liczba filmów, w których ważną rolę odgrywają koty jest całkiem spora i nadal rośnie. Futrzaki przedstawiane są w najróżniejsze sposoby od tych stereotypowych po wyimaginowane. Każdy film z ich udziałem wnosi coś nowego do historii mruczącego kina. Osobiście mam nadzieję, że nasi ulubieńcy będą częstszymi gośćmi na ekranach.

Myślę, że wszyscy miłośnicy i posiadacze kotów zgodzą się ze mną, że nasi milusińscy, mimo że nie posiadają nadprzyrodzonych mocy lub magicznych gadżetów, to i tak są niezwykle inteligentni, sprytni i bardzo często potrafią nas zaskoczyć swoim zachowaniem.

Najnowsze aktualności

ABC przetrwania z kotem /Jak wytresować kota 2 - Dawid Ratajczak

Autor: Alicya Oss

Fryderyk Nietzsche uważał, że obok muzyki ucieczką od prozy życia są koty. Guy de Maupassant twierdził, że nie ma nic delikatniejszego niż dotyk ciepłego, faluj…

Czytaj dalej

"Słodkie koty"

Autor: Stanisław Szewczyk

To, że koty są słodkie wie każdy kto zakochał się w tych cudnych stworzeniach i moje koty właśnie takie dla mnie są. Mam dwa koty, a raczej dwie kotki. Charlottę, bardziej zsocjalizowaną, ufną, roz…

Czytaj dalej

Numer CZERWCOWY KOCICH SPRAW w sprzedaży od 1 czerwca 2017

Autor: Stanisław Szewczyk

DO SZCZĘŚCIA BRAKUJE JEDYNIE… KOTA! OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI…

Czytaj dalej

"Jak wytresować kota 2" już w księgarniach!

Autor: Stanisław Szewczyk

Zapewne czytaliście już pierwszą część kultowej książki "Jak wytresować kota" o której kiedyś pisaliśmy - KLIK. Nasta…

Czytaj dalej