Co w kocie siedzi? /Co robią koty - Nikola Kucharska, Joanna Wajs/

Autor: Alicya Oss Dodano: 2016-06-01 19:22:42 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Alicya Oss. Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Jeśli jeszcze nie macie pomysłu, co podarować swojej pociesze na Dzień Dziecka, chciałabym wam polecić książkę z serii Opowiem ci mamo (Tacie oczywiście też można, a nawet trzeba). W serii pojawiło się już kilka, bardzo ciepło przyjętych pozycji: o mrówkach, żabach, pająkach, autach i samolotach – nie mogło zabraknąć więc także części o kotach!

Gdybyśmy zapytali kocurka Colette (Dialogi zwierząt tekst TUTAJ): Co robią koty? Kiki odpowiedziałby zapewne mniej więcej tak: Jestem kotem – to zwalnia mnie z wszelkich wyjaśnień. Nie odsłoniłby więc przed nami rąbka tajemnicy. Typowe. Przypuszczam, że nawet kochający przebywanie w blasku fleszy, gadatliwy Oragne (O-book tekst TUTAJ), nie byłby chętny zdradzać nam zbyt wiele kocich tajemnic. W takim wypadku nie pozostaje nam nic więcej, jak tylko na własną rękę, na drodze obserwacji zdobywać potrzebne informacje. A to niestety również do najłatwiejszych rozwiązań nie należy. Z pomocą postanowiły przybyć nam więc Nikola Kucharska i Joanna Wajs. Wcieliły się w rasowych paparazzi i w pocie czoła śledziły dla nas poczynania kotów. Oczywiście zadanie to okazało się o wiele trudniejsze niż podglądanie zwykłych celebrytów, mruczki bowiem nie godzą się na żadne ustawki.

Książka przeznaczona jest dla czytelników w wieku od 2 do 6 lat (chociaż i starsi i młodsi również mogą się nią zainteresować). Historia w niej przedstawiona została dopasowana do możliwości dzieci w różnym wieku (przede wszystkim jednak nie jest zbytnio skomplikowana), tak, że każdy coś z niej dla siebie wyniesie. Fabułka skupia się wokół wesołej rodzinki Maćka, w skład której wchodzi kocur Gbur. Wbrew jego woli (właściwie to pozostaje w błogiej nieświadomości) ludzie postanawiają zaadoptować kolejnego kociaka. W schronisku wybór pada na malutką, psotną Żabkę i jak się łatwo domyślić Gbur początkowo nie jest zbytnio zadowolony z towarzystwa nowej współlokatorki.

Co robią koty? zostało stworzone bardziej do oglądania i ćwiczenia spostrzegawczości niż czytania. Właściwie obrazki na każdej stronie zostały złożone z takiej ilości detali, że każda z osobna może stanowić osobną opowieść – to zależy już tylko od wyobraźni rodziców i dziecka. Znajdziemy tutaj również zagadki (np. znajdź śpiącego Gbura w każdym pomieszczeniu, wyznacz właściwą trasę do domu itd.), ciekawostki i informacje, które wprowadzą dziecko powolutku w „koci świat” np. o zagrożeniach jakie czyhają na naszych pupili na zewnątrz, co można zrobić z kociakiem w momencie, gdy wyjeżdża się gdzieś na dłużej itp. W bardzo zabawny i pomysłowy sposób przedstawiono także anatomię sierściucha (moja ulubiona strona), np. „ośrodek wybiórczej miłości do dwunogów”, miejsce na „niechęć do urządzeń burczących” (oczywiście przedstawione z pomocą odkurzacza), na końcu jelit mamy nawet „transformator żywności w nawóz”. Dzięki tym humorystycznym obrazkom i ciekawym zadaniom dziecko zapoznaje się z przewrotną kocią naturą i zwyczajami tych tajemniczych stworzeń.

Szkoda, że w publikacji nie zaakcentowano mocniej, że posiadanie zwierzaka to spora odpowiedzialność i dużo obowiązków. Decyzja o przyjęciu pod dach kolejnego lokatora również powinna być podejmowana bardziej „na poważnie”, niż zostało to czytelnikowi przedstawione. Wytłumaczenie tego dziecku autorki zostawiły w rękach rodziców. Ci przy odrobinie chęci skutecznie mogą posiłkować się ilustracjami na których Gbur i Żabka próbują ukraść jedzenie ze stołu lub dokonują dzieła zniszczenia w pokoju Maćka.

Ta obłędnie drobiazgowa, barwna i figlarna lektura rozwija nie tylko dziecięcą spostrzegawczość, pomaga także w nauce słów. Lektura z dzieckiem i odkrywanie kolejnych drobiazgów na ilustracjach, to przednia zabawa, która na pewno nieprędko się maluchowi znudzi. I na całe szczęście wykonanie - sztywne, solidne strony – pozwolą na to by długo  można było się tą książką cieszyć.

Autor: Nikola Kucharska, Joanna Wajs

Tytuł: Co robią koty

Ilustracje: Nikola Kucharska

Seria: Opowiem ci mamo

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Wydanie: I

Rok wydania: 2016

Oprawa: twarda

Ilość stron: 26

Cena:  39,90 zł

Najnowsze aktualności

ABC przetrwania z kotem /Jak wytresować kota 2 - Dawid Ratajczak

Autor: Alicya Oss

Fryderyk Nietzsche uważał, że obok muzyki ucieczką od prozy życia są koty. Guy de Maupassant twierdził, że nie ma nic delikatniejszego niż dotyk ciepłego, faluj…

Czytaj dalej

"Słodkie koty"

Autor: Stanisław Szewczyk

To, że koty są słodkie wie każdy kto zakochał się w tych cudnych stworzeniach i moje koty właśnie takie dla mnie są. Mam dwa koty, a raczej dwie kotki. Charlottę, bardziej zsocjalizowaną, ufną, roz…

Czytaj dalej

Numer CZERWCOWY KOCICH SPRAW w sprzedaży od 1 czerwca 2017

Autor: Stanisław Szewczyk

DO SZCZĘŚCIA BRAKUJE JEDYNIE… KOTA! OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI…

Czytaj dalej

"Jak wytresować kota 2" już w księgarniach!

Autor: Stanisław Szewczyk

Zapewne czytaliście już pierwszą część kultowej książki "Jak wytresować kota" o której kiedyś pisaliśmy - KLIK. Nasta…

Czytaj dalej