Dlaczego kot się myje

Autor: Agata Gerwat Dodano: 2016-05-03 02:02:16 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: liz west (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Koty poświęcają na higienę jedna trzecią czasu podczas którego czuwają. Można więc rzec ,że bardzo dbają o swoje futro i nie chodzi tylko o względy estetyczne. Tam gdzie kot nie może dotrzeć językiem posłuży się łapą. W ten sposób kot myje uszy i twarz, a giętkie ciało pozwala mu na szczegółowe zabiegi pielęgnacyjne.

Kot posiada szorstki język. Jego strukturę można porównać do szczotki, dzięki której zwierzę potrafi rozczesać każdy włos z osobna. U kotów czesanie i wylizywanie futra jest czynnością wyuczoną. Kocięta uczą się czesania w wieku trzech tygodni, zanim nauczą się chodzić, a w wieku sześciu tygodni opanowują tą sztukę do perfekcji.

Samo czesanie jest zachowaniem instynktownym. Wylizywanie futra chropowatym jak tarka językiem ma na celu wyczesanie martwych włosów i naskórka. Pełni też funkcję masażu cebulek włosowych i skóry oraz rozprowadzania substancji z gruczołów łojowych umiejscowionych w skórze.

Zwróćcie uwagę, że kot po intensywnym wysiłku fizycznym często liże sobie sierść. Ma to na celu ochłodzenie skóry. Tak jak człowiek bierze prysznic po fizycznych ćwiczeniach, tak kot schładza swój organizm i myje się liżąc swoja skórę. Kot podczas mycia produkuje dużą ilość śliny i tym samym odwadnia się. Należy więc pamiętać, aby nie tylko w dni upalne zapewnić kotom nieograniczony dostęp do świeżej wody, pamiętając przy tym o bezdomnych zwierzętach.

Jak już wspomniałam giętkie ciało kota umożliwia mu dotarcie do wszystkich zakamarków kociego ciała. Jednak koty żyjące ze sobą  blisko dbają o siebie nawzajem czyszcząc sobie uszy i brody. Takie zachowanie oprócz względów higienicznych wzmacnia także poczucie więzi między zwierzakami i stanowi część zachowań społecznych, w tym komunikacji zapachowej. Kot blisko związany ze swoim opiekunem także go myje. Często rankiem przyłapuję moją kotkę Charlottę na lizaniu mojej głowy i co za tym idzie włosów. Przeciąga po nich językiem lekko skonsternowana, że są dłuższe niż jej sierść. Jej mina jest wtedy bezcenna.

Koty o krótszej sierści, w tym europejczyki, nie wymagają codziennej pomocy opiekuna w zabiegach  pielęgnacyjnych. Należy jednak pomagać kotom usuwać sierść czesząc je w okresach gdy zaczynają naturalnie linieć, a więc na wiosnę i jesienią. Po za tym pamiętajmy, że czesanie spełnia również funkcje dotykowe i buduje więź miedzy kotem a nami. Przyzwyczajanie do czesania powinniśmy zacząć możliwie wcześnie, gdy kocię jest odstawiane od matki. Możemy spróbować czesać kociaka delikatnie grzebieniem, szczotką lub gumową rękawiczką – przybory te można kupić w sklepie zoologicznym, zapewni to kontynuacje komunikacji dotykowej i socjalizację kota.

Większość kotów bardzo lubi być czesana w okolicach karku i szyji. U nasady kociego ogona znajduje się większość zakończeń nerwowych, dlatego czesanie kota w tym miejscu, zwłaszcza pod włos nie jest pożądane.

Koty liżą się również wtedy, gdyż odczuwają stres, gdyż lizanie sierści pozwala zwierzakowi rozładować napięcie i frustrację, spowodowana na przykład małą ilością ruchu, lub jakimiś przykrymi przeżyciami. Często zwierzęta znerwicowane łysieją na skutek intensywnego wylizywania sierści. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem, który może polecić wizytę u kociego behawiorysty i pomoże uporać się z takim zachowaniem.

Najnowsze aktualności

Podcinanie pazurów u kota

Autor: Ada Jewdokia

Jednym z podstawowych zabiegów kosmetycznych, który jest wskazany w opiece nad kotami, jest  podcinanie pazurów. Kwestia ta sama w sobie jest przez wiele osób uważa…

Czytaj dalej

"KEDI" najchętniej oglądanym filmem dokumentalnym w 2017 roku

Autor: Stanisław Szewczyk

"KEDI" – fenomenalny dokument o stambulskich kotach najchętniej oglądanym filmem dokumentalnym w 2017 roku …

Czytaj dalej

"Kedi - Sekretne życie kotów" czyli kocie życie od podszewki

Autor: Joanna Burakowska

Jakiś czas temu otrzymałam zaproszenie na przedpremierowy pokaz filmu pt.: „ Kedi- sekretne życie kotów”. Muszę przyznać, że widziałam już kilka filmów o kotach w swoim ży…

Czytaj dalej

Żywienie kociąt

Autor: Ada Jewdokia

Osierocone lub porzucone kocięta do 10 tygodnia życia mają minimalne szanse na przeżycie, jeżeli nie zostaną objęte odpowiednią opieką przez człowieka. Bardzo ważne przez pierwsze tygodnie …

Czytaj dalej