Kocie Charakterki

Autor: Agata Gerwat Dodano: 2016-02-08 18:56:25 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Loïc (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Muszę Wam powiedzieć, że prawie żadnego z moich kotów nie wybrałam świadomie. To koty zawsze wybierały mnie, choć w przypadku Balbiny sprawa adopcji była z góry przesądzona, ponieważ była ona kotką niepełnosprawną i miała nikłe szanse na przygarnięcie. Jednak wzięcie pozostałych kotów było dziełem przypadku lub Opatrzności.

Czy mogłabym rozpoznać moje koty jedynie po zachowaniu, gdyby ustawiono je w rządku z setką innych kotów podobnych do nich ? Zapewne tak, ponieważ to ich sposób zachowania i styl bycia charakteryzuje ich osobowość. Żyję z moimi kotami na co dzień, znam je, obserwuję, jestem z nimi i dzięki temu uczę się identyfikować ich systemy zachowań.

Behawioryści twierdzą, że koty dziedziczą zachowania po swoich kocich przodkach w takim samym stopniu w jakim dziedziczą je ludzie po swoich dziadkach czy babciach. Najczęściej miły w usposobieniu kot posiada też miłego ojca lub matkę. W USA mądrzy ludzie od kocich zachowań doszli po latach badań do wniosków, że u koty można sklasyfikować na dwie kategorie osobowości. Pierwszy typ osobowości - ekstrawertycznej i nerwowej oraz drugi  - spokojnej i introwertycznej. Moje koty reprezentują te dwa typy charakterów.  

Charlotta reprezentuje niewątpliwie pierwszy typ osobowości. Jest kotem ufnym, otwartym i ma dobry kontakt z innymi zwierzętami i ludźmi. Jest przyjacielska. Wszystkich domowników obdarza sympatią i wita u progu z jednakowym entuzjazmem.

Balbina ma osobowość typu drugiego. Jest przywiązana tylko do jednej osoby, nie zacieśnia znajomości z resztą domowników. Zaprzyjaźniła się z jedną tylko osobą i resztę współlokatorów traktuje i hrabiowska rezerwą.

Wszelkie moje wysiłki i starania włożone w zacieśnianie więzi z Balbiną  przynoszą raczej odwrotny skutek. Balbina nie jest kotem wylewnym w uczuciach, za to wielką radość sprawiają mi te rzadkie momenty kiedy okazuje mi przywiązanie i miłość.

Jeżeli twój kot posiada wyniosły typ osobowości, najczęściej przyjdzie ci zaakceptować go takim jaki jest i przejawy przywiązania traktować z radością, szanując kocią dumę i niezależność. Wszelkie próby zmuszenia kota do bliskiego kontaktu i zachęcania do miłości będą zajęciem bardzo frustrującym i z góry skazanym na niepowodzenie. Z pewnością twój podopieczny jeszcze bardzie oddali się od ciebie.

Dlatego spróbuj uczynić siebie bardziej atrakcyjnym dla kota, aby zachęcić go do spędzania czasu z tobą, poprzez oferowanie małych przysmaków i przekąsek. Aby zechciał do ciebie podejść wykorzystaj kocią słabość do ciepłych i wygodnych miejsc. Usiądź na jego ulubionym miejscu, lub w najcieplejszym miejscu w domu. Bądź cierpliwy i nie wykonuj sam pierwszego ruchu. Poczekaj aż kot pierwszy podejdzie do ciebie.

Gdy kot zachęci cię do kontaktu, nie ignoruj go, daj mu subtelny znak, że jesteś gotów zaprzyjaźnić się z nim. Nie bądź jednak zbyt wylewny w okazywaniu uczuć, czy gwałtowny. Jeżeli kontakt z takim kotem nie jest dla ciebie emocjonalnie satysfakcjonujący, może warto pomyśleć o drugim kocie, którego przyjacielskie i otwarte zachowanie może pozytywnie wpłynąć na osobowość pierwszego. Drugiego kota wybierz jednak świadomie i z rozwagą.

Najnowsze aktualności

ABC przetrwania z kotem /Jak wytresować kota 2 - Dawid Ratajczak

Autor: Alicya Oss

Fryderyk Nietzsche uważał, że obok muzyki ucieczką od prozy życia są koty. Guy de Maupassant twierdził, że nie ma nic delikatniejszego niż dotyk ciepłego, faluj…

Czytaj dalej

"Słodkie koty"

Autor: Stanisław Szewczyk

To, że koty są słodkie wie każdy kto zakochał się w tych cudnych stworzeniach i moje koty właśnie takie dla mnie są. Mam dwa koty, a raczej dwie kotki. Charlottę, bardziej zsocjalizowaną, ufną, roz…

Czytaj dalej

Numer CZERWCOWY KOCICH SPRAW w sprzedaży od 1 czerwca 2017

Autor: Stanisław Szewczyk

DO SZCZĘŚCIA BRAKUJE JEDYNIE… KOTA! OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI…

Czytaj dalej

"Jak wytresować kota 2" już w księgarniach!

Autor: Stanisław Szewczyk

Zapewne czytaliście już pierwszą część kultowej książki "Jak wytresować kota" o której kiedyś pisaliśmy - KLIK. Nasta…

Czytaj dalej