Choroba Aujeszkyego

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-08-19 23:22:37 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Po raz pierwszy zdiagnozował ja i opisał w 1902 roku, węgierski lekarz weterynarii Aladar Aujeszky. I to od jego nazwiska nadano jej nazwę.

Choroba ta nazywana jest także wścieklizną rzekomą ponieważ jej objawy mogą wskazywać na zarażenie wścieklizną. Jest to wysoce zakaźna choroba wirusowa zwierząt gospodarskich i domowych. U zwierząt gospodarskich najczęściej występuje u trzody chlewnej. U świń zwalczana jest nakazem z urzędu, z uwagi na wysoką zaraźliwość. Zagrożenie stanowi także mięso wieprzowe od zarażonych osobników. U świń stosuje się obowiązkowe szczepienia. 

Powodowana jest przez wirusa Herpesvirus suis typ 1 (SHV-1). Nie jest on wytrzymały na wysoka temperaturę. Gotowanie mięsa przez 30-40 minut lub poddanie je działaniu temperatury minimalnej 100° C dezaktywuje wirusa. Niskie temperatury nie wpływają na jego aktywność- zima posiada zdolność do zakażania nawet przez 40 dni.

 

Przyczyny

Do zarażenia wirusem  kota, najczęściej dochodzi poprzez spożycie surowych bądź niedogotowanych narządów wieprzowych- to one sa bowiem rezerwuarem patogenu. Zwierzę może również zarazić się drogą wziewną.

Jako, że wirus atakuje i koncentruje swoja obecność w mózgu, rdzeniu kręgowym, krtani oraz płucach rzadko dochodzi do zarażenia poprzez spożycie mięsa wieprzowego . Niemniej jednak takie wypadki się zdarzają. Patogen nie rozprzestrzenia się wraz z krwią.

Choroba może zaatakować także koty mające kontakt z zarażoną trzoda chlewną. Do zarażenia moze dojść poprzez pogryzienie czy kontakt patogenu z błoną śluzową nosa i jamy ustnej.

 

Objawy

U kotów od momentu zarażenia następuje szybkie rozwinięcie choroby. Wirus namnaża się w organizmie od 1 do 6 dni. 

Po wniknięciu wirionów do organizmu,  wirus namnaża się namnaża się i przedostaje do ośrodkowego układu nerwowego (mózg i rdzeń kręgowy). 

Aktywność wirusa w układzie nerwowym objawia się klinicznie. 

Początkowym objawem jest charakterystyczny świąd skóry- kot zaczyna w sposób nerwowy drapać się. Najczęściej  w okolicach pyska, jamy nosowej i innych obszarów głowy. Często zwierzę kaleczy się wydrapując sobie głębokie rany.

Pojawiają się problemy z równowagą- kot zaczyna się potykać, często się przewraca.

Kolejnym symptomem są wymioty.

U zwierząt zarażonych zauważono poważne wahania nastroju- od apatii i osłabienia po silne pobudzenie nerwowe. Koty zazwyczaj nie przejawiają agresji ale może się ona także pojawić.

W błonie śluzowej gardła i przełyku wytwarza się silny stan zapalny przez co kot zaczyna bardzo silnie się ślinić. Dochodzi do tego uporczywy odruch przełykania.

Kolejnymi objawami są drgawki oraz paraliż mięśni- także oddechowych.

Kot umiera w ciągu 24-36 godzin od czasu aktywowania wirusa.

 

Rozpoznanie

Dokładna diagnoza jest trudna i może być pomylona ze wścieklizną. 

Ważną wskazówką jest rozmowa z właścicielem zwierzęcia. Jeżeli kot miał kontakt z trzodą chlewną lub wieprzowiną jest duże prawdopodobieństwo, że zachorował właśnie na chorobę Aujeszkyego. 

Można wykonać badanie immuno histochemiczne, które polega na wykrywaniu z zarażonych tkanek substancji antygenowych, za pomocną znakowanych przeciwciał. Badanie jest szybkie do przeprowadzenia i zależy od prędkości reakcji.

 

Leczenie

Obecnie nie ma skutecznego leczenia choroby Aujeszkyego. 

Jest to choroba nieuleczalna a śmierć następuje w dużym bólu.

Aby skrócić cierpienia należy poddać zwierzę eutanazji.

 

Zapobieganie

Obecnie brak szczepionek na pseudo wściekliznę, więc jedyną metodą profilaktyczną są działania zapobiegawcze. 

Nie podajemy surowego mięsa wieprzowego- nawet u rzekomo zdrowych świń wirus może być obecny.

Jeśli koty mają fizyczny kontakt z trzodą chlewną, należy skutecznie go udaremnić

Najnowsze aktualności

ABC przetrwania z kotem /Jak wytresować kota 2 - Dawid Ratajczak

Autor: Alicya Oss

Fryderyk Nietzsche uważał, że obok muzyki ucieczką od prozy życia są koty. Guy de Maupassant twierdził, że nie ma nic delikatniejszego niż dotyk ciepłego, faluj…

Czytaj dalej

"Słodkie koty"

Autor: Stanisław Szewczyk

To, że koty są słodkie wie każdy kto zakochał się w tych cudnych stworzeniach i moje koty właśnie takie dla mnie są. Mam dwa koty, a raczej dwie kotki. Charlottę, bardziej zsocjalizowaną, ufną, roz…

Czytaj dalej

Numer CZERWCOWY KOCICH SPRAW w sprzedaży od 1 czerwca 2017

Autor: Stanisław Szewczyk

DO SZCZĘŚCIA BRAKUJE JEDYNIE… KOTA! OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI…

Czytaj dalej

"Jak wytresować kota 2" już w księgarniach!

Autor: Stanisław Szewczyk

Zapewne czytaliście już pierwszą część kultowej książki "Jak wytresować kota" o której kiedyś pisaliśmy - KLIK. Nasta…

Czytaj dalej