"Kocia fotografia" - wakacyjny "mini" podręcznik

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2015-07-11 21:57:50 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Fotografia i aparaty w dzisiejszych czasach są na porządku dziennym. W każdym miejscu, gdzie wybierzemy się na wypoczynek widzimy osoby, które fotografują zapierające dech w piersiach widoki. Jednakże bardzo często nie zwracają uwagi na to co dzieje się niżej i nie dostrzegają małych mruczków, które także potrafią ślicznie za pozować. Jednakże domyślam się, że ty kociarzu taki nie jesteś i także chciałbyś uwiecznić tego zwierzaka jakim jest kot w obiektywie aparatu. Dlatego też chciałbym Ci przekazać kilka porad na okres wakacyjny o czym należy pamiętać w trakcie robienia zdjęć. Nazwijmy to naszym mini przewodnikiem do dobrej fotografii.

Na początku samym należy odpowiednio przygotować cały nasz sprzęt i zastanowić się co zabrać ze sobą. Każdy z nas będzie miał na pewno inny aparat i inne obiektywy, więc postaram się pisać w miarę ogólnikowo. Przede wszystkim w zależności w jakie miejsce chcemy się wybrać powinniśmy zabrać odpowiedni osprzęt. Przykładowo będąc nad morzem i chcąc wybrać się plaże w celu fotografowania np. mew należy pamiętać o dwóch bardzo złych czynnikach jakimi są woda i piasek. Warto by było przez wyjazdem w takie miejsca zaopatrzyć się w specjalną osłonkę, nie są one drogie, a na pewno pomogą w ochronie naszego sprzętu.

Kiedy mamy to za sobą warto zastanowić się jeszcze jaki obiektyw wybrać. Jeśli chcemy fotografować koty oraz inne zwierzęta z oddali, nie ingerując i nie wpływając na ich zachowania powinniśmy użyć teleobiektywu, który pozwoli nam na bardzo często duże zbliżenie. Jednakże warto także pomyśleć nad użyciem tkz. obiektywów portretowych. Nie posiadają one zbyt dużego zbliżenia, a nawet są często stało ogniskowe, jednakże dużym ich plusem jest fantastyczne rozmycie tła.

A teraz przejdźmy do rzeczy najważniejszych. Jeśli już upatrzymy nasz punkt do fotografii warto odpowiednio ustawić aparat. Najpierw zastanowić się musimy czy chcemy mieć ładnie niewyraźnie, rozmazane tło czy też chcemy pokazać dokładnie co znajduje się w oddali. W pierwszym przypadku należy ustawić przysłonę aparatu na najmniejszą (np. f/1.8), natomiast w drugim analogicznie jak największą (np. f/22). Warto wcześniej to przećwiczyć i mieć tą rzecz opanowaną.

Kolejną sprawą jest czas otwarcia migawki. Jeśli fotografowany obiekt porusza się bardzo szybko, bawi się wykonując gwałtowne ruchy, musimy to uwzględnić i odpowiednio manipulować tkz. czasem. W momencie kiedy będziemy mieli taką sytuację ustawmy ten parametr w aparacie na w miarę mały np (1/400 s, 1/600 s, 1/800 s). Efektem tego nasz obiekt będzie „zamrożony” i pozostanie w bezruchu. Pamiętać tutaj należy jednak, że im krótszy czas tym zdjęcie staje się ciemniejsze. Jeśli taki efekt występuje podnieśmy trochę do góry czułość matrycy (ISO), przykładowo z 200 ISO na 400 ISO itd. Natomiast jeśli chcemy pobawić się z rozmazanym elementem ten czas wydłużmy, chociaż wszystko róbmy z umiarem gdyż możemy przedobrzyć i całe zdjęcie prześwietlić.

Ostatnim chyba już elementem tego poradnika jest ekspozycja. Robiąc zdjęcia zastanówmy się czy nie warto zmienić np. kąta z którego robimy fotografię. Może jak przykucniemy wyjdzie ono lepiej? Warto także zmienić pozycję w celu pozbycia się z tła brzydkiego elementu. Pamiętajmy, że w przypadku fotografii zwierząt najlepsze ujęcia powstają z poziomu samego zwierzaka, a najlepiej jeszcze jak nam spojrzy prosto w obiektyw.

Na pewno powiecie od razu mi, że to za dużo informacji na jeden artykuł… możliwe ale dla chcącego nic trudnego i wszystko będziemy w stanie zrozumieć. Artykuł ten jest bardziej podsumowaniem wszystkich dotychczasowych, który ma na celu zebranie całej wiedzy i odświeżenie dotychczasowej wiedzy. Kończąc już chciałbym wszystkim życzyć wspaniałych wakacyjnych wyjazdów oraz jak najwięcej wolnego czasu. A w wolnej chwili wysyłajcie do naszej redakcji swoje zdjęcia z kotami, możliwe, ze wszystkie później zamieścimy w naszym portalu!

Najnowsze aktualności

Nowy, grudniowo-styczniowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku - 01.12.2017

Autor: Stanisław Szewczyk

3 KOCIA POMOC OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LISTY 7 K…

Czytaj dalej

BARF-czym to się je?

Autor: Ada Jewdokia

Zdrowa dieta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmy. Staramy się, aby posiłki były jak najbardziej zbilansowane i jak najmniej przetworzone. Po…

Czytaj dalej

Ahoj! Kapitan Nauka nadciąga - SuperQuiz Koty

Autor: Alicya Oss

Mam koty i przeczytałam o nich sporo książek. Wydawało mi się więc, że kto jak kto, ale ja na pewno całkiem sporo o nich wiem i żaden quiz mnie nie zaskoczy.…

Czytaj dalej

Mrau Cafe - Druga kocia kawiarnia w Lublinie

Autor: Joanna Burakowska

Tym razem ekipa Kocich Tajemnic postanowiła wybrać się do niedawno otworzonej i już drugiej Kociej Kawiarni w Lublinie- Mrau Cafe na ulicy Kapucyńskiej.  Od samego wejścia czuć panując…

Czytaj dalej