Jak uniknąć udaru cieplnego?

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-05-13 22:41:09 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Mario Antonio Pena Zapatería (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Dużymi krokami nadchodzi lato. Lato to nie tylko piękne, słoneczne dni ale i meczące upały. Duchota oraz wysoka temperatura sprzyjają udarom cieplnym tak u ludzi jak i u zwierząt. Podobnie jak to się ma u ludzi najbardziej wśród kotów narażone są osobniki stare, ze schorzeniami serca i układu krwionośnego, kocięta, ciężarne i karmiące kotki, zwierzęta otyłe, ze schorzeniami nerek. Baczniejszej uwagi wymagają także koty mocno ofutrzone, persy, koty biało umaszczone, bez sierści- te ostatnie oprócz udaru cieplnego narażone są na groźne poparzenia słoneczne. 
Upały są meczące nie tylko dla nas ludzi. Zwierzęta meczą się tak samo jak my. 
Jak zatem możemy pomóc naszemu pupilowi? Jak pomóc przetrwać mu niesprzyjającą pogodę oraz uniknąć udaru cieplnego?
Wbrew pozorom nie jest to trudne.
Przede wszystkim zapewnijmy kotu spokój. Nie zmuszajmy go do zabawy. 
Dobrze jest tak urządzić jego otoczenie aby panował tam cień- w tym celu nie odsłaniajmy okien. Jeśli to możliwe udostępnijmy kotu pomieszczenie bez okien, przewiewne i chłodne- np łazienka, komórka. 
Bardzo ważne aby miał stały dostęp do świeżej wody.
Można zwilżać kotu pyszczek, głowę, łapki oraz pachwiny- to pozwoli na szybsze odparowanie ciepła z powierzchni ciała oraz obniżenie temperatury ciała. 
Można iść o krok dalej i owinąć kota w wilgotny ręcznik czy położyć mu chłodny kompres na kark- o ile sobie pozwoli. Nic na siłę- nerwy nie służą ochładzaniu organizmu.
Unikajmy przeciągów- dla nas ludzi tez nie są zdrowe i zamiast pomóc to szkodzą.
Dla kotów lubiących samodzielne kąpiele czy taplanie się w wodzie można przygotować domowy basen- to nie jest trudne , wystarczy miska z wodą. Pamiętajmy jednak aby nie była przesadnie zimna.
Niektórzy polecają wrzucanie do miseczki z woda kostek lodu- owszem, w szybki sposób ochłodzi kotka ale narazić go możemy na niezbyt przyjemne zapalenie gardła. Najlepiej aby woda w miseczkach była świeża i chłodna- nie lodowata.
Jeżeli posiadamy możemy użyć wentylatora- koty także lubią kiedy powietrze cyrkuluje. Na pewno mruczek będzie wdzięczny za tą sztucznie wywołana bryzę.
Nie pozwalajmy mruczkowi wylegiwać się w upalne dni na słońcu. Bezwzględny zakaz dotyczy wszystkich kotów wymienionych na początku grup ryzyka. Pamiętajmy, ze nawet gdy nasz kot do żadnej z tych grup nie należy nie znaczy to, że nie grozi mu udar cieplny. 
Właściciele kotów wychodzących powinni pamiętać, iż latem w miastach zarówno beton jak i asfalt są bardzo gorące i mogą poparzyć delikatne łapki naszych mruczków.
Rozgrzana smoła bardzo trudno schodzi z futerka a wylizujące ja koty chorują.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest położenie na kocim legowisku mrożonego groszku i przykrycie kocykiem. Groszek w naturalny sposób dostosuje się do kształtu ciała kota i stworzy wygodne i chłodne legowisko.
Nie ważne jaki sposób wybierzemy, może wymyślimy coś sami, coś innego niż przedstawione wyżej pomysły. Pamiętajmy jednak o jednym- z umiarem. Nie ochładzamy gwałtownie ani zbyt mocno. Umiar przede wszystkim.

Koty to nie tylko nasze domowe mruczki.
W czasie lata pamiętajmy także o ich wolnych braciach i siostrach z ulic i miejskich zakamarków.
Wystawmy miseczkę z wodą- może być pudełeczko po margarynie- to tak niewiele kosztuje a może uratować życie.

Najnowsze aktualności

Syn kota Salomona, który naprawia życie ludzi

Autor: Alicya Oss

Mrucząc i pomiaukując nadszedł 17 lutego, czyli Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji jak co roku, musi zagościć na blogu tekst związany z sierściuchami.…

Czytaj dalej

Świętuj Międzynarodowy Dzień Kota! Specjalne pokazy filmu „KEDI” w kinach!

Autor: Stanisław Szewczyk

Wszyscy wiedzą, że w lutym najważniejsza data po Światowym Dniu Pizzy i walentynkach to 17 lutego – Międzynarodowy Dzień Kota!  …

Czytaj dalej

Lutowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od środy - 31.01.2018

Autor: Stanisław Szewczyk

Nowy, lutowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od środy - 31.01.2018 W HOŁDZIE KOTOM OD REDAKCJI Magdale…

Czytaj dalej

Targi dla Zwierzaków 2!

Autor: Stanisław Szewczyk

Po sukcesie pierwszej edycji …

Czytaj dalej