Szczepić, czy nie szczepić?

Autor: Małgorzata Roszkowska Dodano: 2015-03-21 19:25:01 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Bywają w życiu kociarza momenty, kiedy jego pupil zmaga się z chorobą. Sytuacje takie wiążą się ze stresem, cierpieniem zwierzęcia i kosztami leczenia, które musi ponosić właściciel. Warto więc pomyśleć o profilaktyce i szczepieniach, dzięki którym można zapobiec niektórym chorobom.

Szczepienia mają pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Nastawienie tych ostatnich wynika w dużej mierze z braku odpowiednich informacji. Co zatem warto wiedzieć o szczepieniach? Przede wszystkim, ich wybór ma wiele wspólnego z trybem życia kota. Ważne jest, czy zwierzę wychodzi na zewnątrz i ma kontakt z innymi kotami. Od tych czynników zależy również powtarzalność podawania szczepionki. Do szczepień obowiązkowych zalicza się te, które chronią przed kocim katarem oraz panleukopenią, czyli zakaźnym zapaleniem jelit. Ryzyko zarażenia tymi chorobami istnieje nawet w przypadku kotów niewychodzących, które nie mają kontaktu z innymi zwierzętami, dlatego też ten pakiet szczepień jest najczęściej polecany jako podstawowy. Dodatkowo, można zaszczepić kota przeciwko białaczce, chlamydiozie, grzybicy oraz wściekliźnie.

Kolejna ważna kwestia to odpowiedni czas podania szczepionki. W praktyce przyjmuje się, że po raz pierwszy najlepiej jest zaszczepić kota, gdy ma około 7-8 tygodni. Jeśli zaszczepi się młodszego kota, istnieje ryzyko, że przeciwciała, które otrzymuje on w mleku matki, zneutralizują działanie podanych substancji. Specjaliści radzą też, aby wstrzymywać się ze szczepieniem kociąt, które zostały przygarnięte, zwłaszcza jeśli ich pochodzenie nie jest znane. W takich przypadkach warto dać zwierzęciu czas na oswojenie się z nowym miejscem i ewentualnie dojście do zdrowia, jeśli miało jakieś dolegliwości. Należy również pamiętać, że zwierzę, któremu ma być podana szczepionka, powinno być zdrowe i odrobaczone. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku kotów, u których wystąpiły reakcje uczuleniowe. Co ważne, szczepionek nie podaje się ciężarnym kotkom oraz, jak już wspominałam, kociętom do ok. 6 tygodnia życia.

Podejmując decyzję o szczepieniu trzeba mieć na uwadze ryzyko wystąpienia powikłań i reakcji poszczepiennych. Zazwyczaj nie są groźne i bardzo szybko ustępują. Mogą być to: apatia, brak apetytu, osłabienie, wymioty, biegunka czy gorączka. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku szczepień przeciwko wściekliźnie i białaczce. Po podaniu szczepionki w miejscu nakłucia może powstać mięsak, czyli guz, który może poważnie zagrażać życiu zwierzęcia. Dlatego też w przypadku szczepień przeciwko tym chorobom, iniekcję wykonuje się w tylną łapę, a nie tak jak zazwyczaj w kark. Powód jest prosty: jeśli mięsak pojawi się na łapie, a nie na szyi, możliwa będzie amputacja kończyny, która uratuje życie naszego ulubieńca. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa: przed podaniem kotu szczepionki przeciwko białaczce konieczne jest wykonanie testu sprawdzającego, czy w organizmie zwierzęcia nie ma wirusa FeLV. Podanie szczepionki kotu, który jest nosicielem wirusa, mogłoby spowodować uaktywnienie choroby.

Temat szczepień może budzić wiele lęków i obaw. Nie należy jednak tracić głowy i poddawać się panice. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z doświadczonym i zaufanym weterynarzem, który będzie potrafił wyjaśnić wszystkie budzące niepokój kwestie. Warto pamiętać o szczepieniach w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

A Wy, Drodzy Czytelnicy, czy pilnujecie kalendarza szczepień u swoich ulubieńców?

Najnowsze aktualności

Mono no aware i kot

Autor: Alicya Oss

Nie wiedziałam, czego mam się po tej książce spodziewać. Określenia takie jak „literacki fenomen” i „powieść-medytacja” obiecywały wiele…

Czytaj dalej

Numer Wrześniowy KOCICH SPRAW w sprzedaży od 1 września 2017

Autor: Stanisław Szewczyk

ZWIERZĘ NIE JEST RZECZĄ OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LISTY …

Czytaj dalej

Co słychać u kotów Kocich Tajemnic? - Czas wakacji

Autor: Stanisław Szewczyk

Czas wakacji szybko minął nawet sierpień nam zaginął. Były burze i upały- …

Czytaj dalej

Podcinanie pazurów u kota

Autor: Ada Jewdokia

Jednym z podstawowych zabiegów kosmetycznych, który jest wskazany w opiece nad kotami, jest  podcinanie pazurów. Kwestia ta sama w sobie jest przez wiele osób uważa…

Czytaj dalej