Świerzbowiec uszny u kota

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-02-18 23:19:58 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Merve illeux (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Chorobę zwaną popularnie świerzbem wywołują dwa rodzaje świerzbowca- otodectes cynotis oraz notoedres cati. Choroby te mają różny przebieg, objawy i zarażliwość. Wspólnym mianownikiem jest to, że są wywoływane przez pasożytnicze pajęczaki.

Otodectes cynotis- świerzbowiec uszny- przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego, zarażone nim jest około 80% populacji kotów wolnobytujących.


Objawy
Pasożyt żyje w środku kanału słuchowego kota i żywi się naskórkiem pokrywającym przewód słuchowy. Na skutek jego bytowania wewnątrz ucha pojawia się brunatno- brązowa wydzielina, zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka. Posiada ona specyficzny zapach. W zaawansowanym stadium zaobserwować można wytrzepywane przez kota kropelki brązowej lub przezroczystej cieczy lub wypadające z kanału słuchowego szare i cuchnące kamyki. 
W przypadku wtórnego zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego mogą pojawić się też inne objawy np. linienie, zaczerwienienie ucha.
 

Zachowanie kota
Kot zarażony rozdrapuje wnętrze ucha, nawet aż do krwi. (Może się też drapać po zewnętrznej stronie małżowiny). Zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone.  
Nie leczony świerzbowiec uszny może mieć poważne konsekwencje zdrowotne zwierzęcia. Jego występowanie wiąże się często z infekcjami bakteryjnymi i grzybicznymi w obrębie ucha. Zapalenie ucha środkowego może się wiązać z trwałym uszkodzeniem słuchu, jego utratą. Zapalenie ucha wewnętrznego może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
 

Leczenie
Żaden kot nie poradzi sobie z infekcją sam. Zawsze potrzebna jest pomoc weterynarza.Wyróżniamy trzy sposoby walki z pasożytem.

  • leczenie miejscowe (wnętrze ucha)
  • ogólnoustrojowe (zastrzyki)
  • środki do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom) 

Zaraźliwość
Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach. Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta.

Najnowsze aktualności

Mrau Cafe - Druga kocia kawiarnia w Lublinie

Autor: Joanna Burakowska

Tym razem ekipa Kocich Tajemnic postanowiła wybrać się do niedawno otworzonej i już drugiej Kociej Kawiarni w Lublinie- Mrau Cafe na ulicy Kapucyńskiej.  Od samego wejścia czuć panując…

Czytaj dalej

Co słychać u kotów Kocich Tajemnic? - Jesienne igraszki

Autor: Karolina Talar

Już skończyło się nam lato. Jesień króluje nam za to. Za oknami deszcz i słota. …

Czytaj dalej

Nowy, listopadowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku - 3.11.2017

Autor: Stanisław Szewczyk

BÓSTWO OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LISTY …

Czytaj dalej

Targi dla Zwierzaków! - Znajomi Znajomych

Autor: Stanisław Szewczyk

Już 29 października odbędzie się pierwsza edycja wyjątkowych targów skierowanych dla naszych czworonożnych pupili. Targi dla Zwierzaków odbędą się w znanej, warszawskiej klubokawiar…

Czytaj dalej