Świerzbowiec uszny u kota

Autor: Karolina Talar Dodano: 2015-02-18 23:19:58 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Merve illeux (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Chorobę zwaną popularnie świerzbem wywołują dwa rodzaje świerzbowca- otodectes cynotis oraz notoedres cati. Choroby te mają różny przebieg, objawy i zarażliwość. Wspólnym mianownikiem jest to, że są wywoływane przez pasożytnicze pajęczaki.

Otodectes cynotis- świerzbowiec uszny- przenosi się drogą kontaktu bezpośredniego, zarażone nim jest około 80% populacji kotów wolnobytujących.


Objawy
Pasożyt żyje w środku kanału słuchowego kota i żywi się naskórkiem pokrywającym przewód słuchowy. Na skutek jego bytowania wewnątrz ucha pojawia się brunatno- brązowa wydzielina, zbudowana z martwego naskórka i odchodów pajęczaka. Posiada ona specyficzny zapach. W zaawansowanym stadium zaobserwować można wytrzepywane przez kota kropelki brązowej lub przezroczystej cieczy lub wypadające z kanału słuchowego szare i cuchnące kamyki. 
W przypadku wtórnego zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego mogą pojawić się też inne objawy np. linienie, zaczerwienienie ucha.
 

Zachowanie kota
Kot zarażony rozdrapuje wnętrze ucha, nawet aż do krwi. (Może się też drapać po zewnętrznej stronie małżowiny). Zwierzę potrząsa głową, próbując wytrzepać coś z ucha, niejednokrotnie trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanej małżowiny, czasem przytrzymuje ucho opuszczone.  
Nie leczony świerzbowiec uszny może mieć poważne konsekwencje zdrowotne zwierzęcia. Jego występowanie wiąże się często z infekcjami bakteryjnymi i grzybicznymi w obrębie ucha. Zapalenie ucha środkowego może się wiązać z trwałym uszkodzeniem słuchu, jego utratą. Zapalenie ucha wewnętrznego może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
 

Leczenie
Żaden kot nie poradzi sobie z infekcją sam. Zawsze potrzebna jest pomoc weterynarza.Wyróżniamy trzy sposoby walki z pasożytem.

  • leczenie miejscowe (wnętrze ucha)
  • ogólnoustrojowe (zastrzyki)
  • środki do stosowania zewnętrznego (krople przeciw pasożytom) 

Zaraźliwość
Zwierzęta zarażają się bezpośrednio od siebie. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo zachorowania wszystkich kotów, żyjących razem w jednym domu. Przy sprzyjających warunkach, forma przetrwalnikowa świerzbowca może przetrwać poza ciałem żywiciela nawet kilka tygodni. W pojedynczych przypadkach zdążyć się może wstępna penetracja naskórka ludzkiego przez pajęczaka, nie jest to jednak ani groźna ani długotrwała przypadłość. Objawiać się może lekkim zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, znikającym samoistnie po kilku dniach. Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym świerzbowca usznego, nie grozi mu więc inwazja tego pasożyta.

Najnowsze aktualności

Efektywna zabawa - ZASADY

Autor: Malwina Kacprzak

  Temat kociej zabawy jest numerem jeden w każdej dyskusji zapalonych kociarzy. Nie tylko dlatego, że myśląc o zabawie naszego pupila pojawia się przed …

Czytaj dalej

Córka kota Salomona, kotka która leczy serca

Autor: Alicya Oss

Świetliste koty żyją w świecie duchów. Nie znają głodu, chłodu ani nie mają się czego bać. Dnie mijają im na zabawach, dyskusjach i wspól…

Czytaj dalej

Nowy, grudniowo-styczniowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku - 01.12.2017

Autor: Stanisław Szewczyk

3 KOCIA POMOC OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LISTY 7 K…

Czytaj dalej

BARF-czym to się je?

Autor: Ada Jewdokia

Zdrowa dieta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmy. Staramy się, aby posiłki były jak najbardziej zbilansowane i jak najmniej przetworzone. Po…

Czytaj dalej