Aleksandra Jasenka Kozioł - małe co nieco na temat hodowli

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2015-01-19 20:28:45 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Na początku naszego wywiadu chcielibyśmy zaprosić wszystkich czytelników na stronę hodowczyni, która zgodziła się na udzieleniu naszemu serwisowi wywiadu - http://sibrivia.pl

Witam Cię droga Aleksandro.

Witam serdecznie.

Jakie koty znajdują się w hodowli, którą prowadzisz?

W hodowli znajdują się 2 rasy - koty syberyjskie w dwóch odmianach (klasyczny i neva masquarade) oraz koty brytyjskie. Aktualnie planujemy pierwszy miot brytyjczyków. Natomiast Syberyjczyków przyszły już na świat dwa mioty - pierwszy jeszcze jako podhodowla Underleyhall*PL, drugi z naszym własnym przydomkiem.

Czym te koty w takim razie się charakteryzują, jak zachowują się na co dzień?

Koty syberyjskie są bardzo towarzyskie oraz uwielbiają przebywać z opiekunem. Przywiązują się do każdego członka rodziny, ale często wybierają sobie "ulubionego" człowieka. Koty te biorą udział w zasadzie we wszystkich naszych czynnościach życia codziennego, zaczynając od kąpieli, a kończąc na sprawdzaniu pralki i zmywarki, czy już puste. Ciągle podążają za człowiekiem, lubią spędzać z nami czas, są zwierzętami aktywnymi, lubią nieustające zabawy.

W takim razie czy te koty będą odpowiednie dla młodych osób, dzieci?

Odradzam kupowania jakiegokolwiek kota "dla dziecka". Większość obowiazków zwiazanych z opieką nad kotem musi przyjąć na siebie osoba dorosła. Jednakże syberyjczyki bardzo dobrze się dogadują z dziećmi. Koty te nie są absolutnie agresywne. Pamiętać należy jednak, że wcześniej należy dziecko nauczyć pewnych rzeczy, wpoić zasady postępowania ze zwierzęciem. U nas w domu koty, dzieci i pies dogadują się między sobą doskonale. Dzieci wiedzą, co wolno, a czego nie i panuje dzięki temu harmonia.

Ile średnio kosztuje taki kot przeznaczony na kolanka, a ile z myślą o prowadzeniu hodowli?

Koty nie przenaczone do hodowli, czyli tzw. "na kolanka" kosztują średnio pomiędzy 1500, a 2000 zł. Ceny jednak mogą się wahać, wszystko zależy od rasy, pochodzenia kociaka i jego przodków, Jzdobytych przez przodków tytułów i wielu innych czynników. Cena kotka jest też wypadkową kosztów poniesionych przez hodowcę m.in. badań rodziców, opieki weterynaryjnej nad kotką w ciąży i kociętami, niezbędnych zabiegów, szczepień czy też samych kosztów utrzymania, karmienia najlepszą karmą itp.

A skąd wzięła się Twoja pasja do kotów, kiedy to się wszystko zaczęło?

Zawsze -od dzieciństwa - chciałam mieć kota, ale w domu zwykle były psy. Dopiero kiedy byłam nastolatką, jeszcze mieszkałam w domu rodzinnym, pojawił się w moim życiu pierwszy kot - syberyjczyk Timon. Był ze mną bardzo, bardzo długo, odszedł kilka lat temu jako staruszek. Przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil razem. Od jego pojawienia się nie mogłam już sobie wyobrazić życia bez kota. Póżnej pojawiały się kolejne koty, jeden z nich - adoptowana kotka domowa Lucy - jest nawet dzisiaj na wystawie. Z upływem czasu miłość do kotów przerodziła się w pasję. W między czasie byliśmy domem tymczasowym dla uratowanych kociąt. Hodowla natomiast była zawsze moim małym marzeniem. Udało się je spełnić dzięki pomocy cudownych ludzi. Przy okazji chciałabym podziękować przede wszystkim Dorocie Podlejskiej z hodowli Underleyhall*PL, dzięki której Sibrivia*PL w ogóle miała szansę zaistnieć, i która zawsze służyła mi ogromnym wsparciem i radą.

Podsumowując już nasz wywiad, czy chciałabyś coś przekazać naszym czytelnikom?

Koty są cudownymi stworzeniami, bez względu na to czy są to koty rasowe czy dachowce. Zachęcam do biższego poznania tych wspaniałych mruczków, a osobom już "zakoconym" życzę wielu wspaniałych chwil ze swoim ulubieńcami.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie pewnych kwestii związanych z kotami i mam nadzieję, że zobaczymy się po raz kolejny na wystawie tym razem w Radomiu!

Najnowsze aktualności

ABC przetrwania z kotem /Jak wytresować kota 2 - Dawid Ratajczak

Autor: Alicya Oss

Fryderyk Nietzsche uważał, że obok muzyki ucieczką od prozy życia są koty. Guy de Maupassant twierdził, że nie ma nic delikatniejszego niż dotyk ciepłego, faluj…

Czytaj dalej

"Słodkie koty"

Autor: Stanisław Szewczyk

To, że koty są słodkie wie każdy kto zakochał się w tych cudnych stworzeniach i moje koty właśnie takie dla mnie są. Mam dwa koty, a raczej dwie kotki. Charlottę, bardziej zsocjalizowaną, ufną, roz…

Czytaj dalej

Numer CZERWCOWY KOCICH SPRAW w sprzedaży od 1 czerwca 2017

Autor: Stanisław Szewczyk

DO SZCZĘŚCIA BRAKUJE JEDYNIE… KOTA! OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI…

Czytaj dalej

"Jak wytresować kota 2" już w księgarniach!

Autor: Stanisław Szewczyk

Zapewne czytaliście już pierwszą część kultowej książki "Jak wytresować kota" o której kiedyś pisaliśmy - KLIK. Nasta…

Czytaj dalej