Zbawienna moc wody

Autor: Małgorzata Roszkowska Dodano: 2015-01-18 11:39:47 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Teresa Boardman (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Twierdzenie, że koty nie przepadają za wodą i kąpielami jest dość popularną opinią. Niemniej jednak istnieją przypadki, kiedy zwierzęta te chętnie zanurzają się w ciepłej toni, bowiem przynosi ona zbawienne dla ich zdrowia skutki.

Hydroterapia nie jest współczesnym wynalazkiem. Kojące właściwości wody znane i wykorzystywane były już przez starożytnych, na przykład w rzymskich termach. Również dziś ta metoda leczenia cieszy się uznaniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że terapii wodnej poddaje się również zwierzęta, w tym psy, konie, a także, co może być najbardziej zaskakujące, koty.

Hydroterapia może być wykorzystywana w leczeniu wielu schorzeń. Stosuje się ją chociażby w występowaniu chorób skóry. W tym przypadku jest to szczególnie wartościowe dla kotów, u których problemy skórne zostały wywołane na tle alergicznym. Stosowane w hydroterapii preparaty zawierają pantenol i alantoinę. Substancje te działają łagodząco i likwidują częste objawy choroby, takie jak suchość i podrażnienie skóry. U kotów stosowana bywa też hydroterapia miejscowa w postaci natrysków, szczególnie wtedy, gdy zwierzę zmaga się z różnego rodzaju nadżerkami i drobnymi rankami. Leczenie problemów dermatologicznych z zastosowaniem terapii wodą ma kilka zalet. Może przynieść podrażnionej skórze kota dość szybką ulgę, a ponadto jest szansą na uniknięcie intensywnej kuracji lekami.

Coraz większą popularność hydroterapia zdobywa również w zakresie schorzeń reumatycznych oraz chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa. Stosuje się ją także jako sposób rehabilitacji zwierzaków, które w wyniku wypadku lub innego urazu cierpiały na złamania kości, zerwania mięśni, stłuczenia, czy też stany zapalne mięśni i stawów. Hydroterapia okazuje się skuteczna również w walce z otyłością i, co ważne, jest bezpieczna nawet dla zwierząt w podeszłym wieku.

Warto dodać, że taka forma fizjoterapii to nie tylko kąpiele i pływanie. Jednym ze sposobów leczenia jest umieszczenie kota na zanurzonej w wodzie bieżni. Dzięki temu, że woda jest ciepła, zmniejsza się odczucie bólu, a tym samym zwierzę czuje się bardziej komfortowo. Wpływa to również korzystnie na pracę układu krwionośnego i system krążenia. A dzięki temu, że w wodzie kot czuje się lżejszy, chętniej się porusza, przez co łatwiej mu spalić nadprogramowe kilogramy. Pozytywne działanie ma też siła wyporu wody, dzięki której stawy podczas wysiłku fizycznego nie są obciążone tak, jak w normalnych okolicznościach.

Oczywiście, metoda ta niesie ze sobą pewnie trudności. Dla kotów kontakt z wodą może być bardzo stresującym przeżyciem, zwłaszcza na początku kuracji.  Jednak w wielu wypadkach potrafią one przyzwyczaić się do takich kąpieli, a nawet je polubić.

Najnowsze aktualności

Efektywna zabawa - ZASADY

Autor: Malwina Kacprzak

  Temat kociej zabawy jest numerem jeden w każdej dyskusji zapalonych kociarzy. Nie tylko dlatego, że myśląc o zabawie naszego pupila pojawia się przed …

Czytaj dalej

Córka kota Salomona, kotka która leczy serca

Autor: Alicya Oss

Świetliste koty żyją w świecie duchów. Nie znają głodu, chłodu ani nie mają się czego bać. Dnie mijają im na zabawach, dyskusjach i wspól…

Czytaj dalej

Nowy, grudniowo-styczniowy numer KOCICH SPRAW do nabycia już od piątku - 01.12.2017

Autor: Stanisław Szewczyk

3 KOCIA POMOC OD REDAKCJI Magdalena Bielicka 4 SPIS TREŚCI 6 LISTY 7 K…

Czytaj dalej

BARF-czym to się je?

Autor: Ada Jewdokia

Zdrowa dieta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmy. Staramy się, aby posiłki były jak najbardziej zbilansowane i jak najmniej przetworzone. Po…

Czytaj dalej