Małe, ale ważne - kocie ucho

Autor: Małgorzata Roszkowska Dodano: 2015-01-03 21:08:38 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do: Trish Hamme (http://flickr.com). Osoba ta wyraziła zgodę na ich publikację w tym artykule. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Są niewielkie, kształtem przypominają trójkąty i dumnie wieńczą kocią głowę. Uszy to nie tylko bardzo urokliwy, ale również niezwykle pożyteczny i interesujący narząd.

Za pracę kociego ucha odpowiada około 30 mięśni, czyli 5 razy więcej niż w przypadku ucha ludzkiego. Taka budowa anatomiczna umożliwia kotom bardzo szybkie obracanie uszami i zlokalizowanie dźwięków. Dzięki temu są w stanie szybko zareagować i przygotować się na ewentualne niebezpieczeństwo. Imponujący jest również zakres częstotliwości dźwięków słyszanych przez te zwierzęta. Wychwytują one sygnały wyższe niż te dostępne ludzkiemu uchu, dlatego też nie powinny dziwić nas nerwowe reakcje na dźwięki, których my nie jesteśmy w stanie usłyszeć. Dodatkowo, koty potrafią odkryć nawet subtelne różnice w tonie dźwięków różniących się od siebie o od 1/5 do 1/10 tonu. Ta umiejętność pozwala kotom określić między innymi, jak duże zwierzę zbliża się w ich kierunku.

Uszy są też pomocną wskazówką przy określaniu nastroju naszego czworonoga. Ich ułożenie wskazuje, czy zwierzę jest zadowolone, czy też przestraszone lub zdenerwowane. Postawione uszy mogą oznaczać zadowolenie lub ciekawość, a także chęć do zabawy. Jeżeli zaś kot kładzie uszy po bokach głowy, możemy spodziewać się, że coś go zaniepokoiło lub przestraszyło. Położone uszy mogą być też sygnałem ostrzegawczym, informującym o rychłym ataku.

Narząd słuchu pełni też inną bardzo ważną funkcję. Odpowiada za utrzymanie równowagi i umożliwia kotom sprawne poruszanie się. W uszach znajdują się kanały wypełnione płynem, który przemieszcza się przy każdej aktywności i wprawia w ruch pokrywające kanał włoski. Tą drogą informacje trafiają do właściwego ośrodka w mózgu, odpowiedzialnego za ruch. Dlatego też bardzo ważne jest dbanie o utrzymanie uszu kota w czystości. Nawet drobne infekcje mogą spowodować poważne powikłania i zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcia.

Najczęstszą chorobą uszu spotykaną u kotów jest świerzb. Schorzenie to, wywoływane przez pasożyty, jest szczególnie nieprzyjemne i uciążliwe dla kotów. Towarzyszy mu swędzenie, brunatne wycieki z uszu, czy też łysienie w ich okolicach. Koty dotknięte tą chorobą są niespokojne, nerwowe i nadpobudliwe. Jeśli zwierzę ma takie objawy, należy udać się do weterynarza, który pobierze z ucha wymaz, w celu postawienia diagnozy. Co ważne, zwierzęta zarażają się przez bezpośredni kontakt, a choroba może powracać. Dlatego każdy właściciel powinien kontrolować uszy swojego pupila i dbać o ich higienę i w razie potrzeby czyścić uszy. Na rynku dostępne są różne preparaty, które mogą okazać się pomocne, ale można użyc do tego po prostu patyczka kosmetycznego nasączonego wodą lub herbatą, która zlagodzi ewentualne podrażnienia. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten bywa dla kota stresujący, więc należy wykonać go sprawnie, lecz spokojnie. Dzięki temu nasz mruczek będzie cieszył się zdrowiem i sprawnością.

Najnowsze aktualności

Biały Diament wśród kotów

Autor: Malwina Kacprzak

Khao Manee to rasa stosunkowo nowa i w Polsce bardzo słabo znana. …

Czytaj dalej

Słodka trucizna, czyli o wpływie czekolady na zdrowie kotów

Autor: Ada Jewdokia

Czekolada – słowo, które potrafi wywołać uśmiech na twarzach wielu osób (w tym mojej). Ta rozpływająca się w ustach, delikatna masa zawiera wiele aminokwasów  wspoma…

Czytaj dalej

Jak kot okazuje miłość?

Autor: Agata Gerwat

Kot jest niezwykłym stworzeniem, zachowawszy swoją dziką część natury dał się udomowić. Nie okazuje uczuć wprost, tak jak na przykład pies i żeby zrozumieć naturę kota oraz jego złożony język, jaki…

Czytaj dalej

Targi dla zwierzaków! - Znajomi znajomych

Autor: Stanisław Szewczyk

29 października serdecznie zapraszamy do …

Czytaj dalej