Jak dobrze fotografować kota? - Wstęp

Autor: Stanisław Szewczyk Dodano: 2013-12-26 21:57:43 Zdjęcia zamieszczone w artykule należą do portalu Kocie Tajemnice. Używanie ich bez uzyskania wcześniejszej zgody jest zabronione! Zobacz treść artykułu

Zapewne wiele osób z Was chciałoby sfotografować swojego pupila w ciekawej sytuacji czy też pokazać jego piękny kolor oczu lub też śliczny rudy pyszczek. Jednakże bardzo często nie wiemy jak się za to zabrać i co z czym połączyć. Dlatego od dzisiaj chciałbym Wam przedstawić kilka artykułów, które stworzą poradnik na temat fotografowania kotów. W swoich rozważaniach będę chciał Wam zaprezentować część techniczną, jednakże skupię się głównie na swoich doświadczeniach związanych z fotografią kotów.

Przechodząc jednak do najważniejszej części artykułu chciałbym Wam dzisiaj powiedzieć małe co nieco na temat zachowania kotów oraz perspektywy w trakcie fotografowania.

Pewnie każdy kto czyta ten artykuł wie, że koty to energiczne i skoczne zwierzęta, które nie posiedzą w jednym miejscu ani sekundy. To one decydują o swoim zachowaniu. Nie należy zmuszać naszego pupila do pozowania czy też pokazania odpowiedniej miny. Natomiast można go do tego zachęcić chociażby przez ulubiony smakołyk czy zabawkę, która zwróci jego uwagę. Pozwoli nam to na zrobienie w tym czasie ciekawej fotografii. Jednak jeśli nasz kociak nie będzie zbytnio zainteresowany pozostaje nam sfotografować śpiącego rozrabiakę. Pamiętaj, że zdjęcia kota w ruchu jak i podczas ulubionej aktywności, czyli spania mogą być ciekawe.

Wskazówka! Jeśli masz możliwość poproś o pomoc drugą osobę i przekaż jej rolę zabawiacza. Pozwoli Ci to na skupienie się na samej fotografii. Trudno jest wykonywać kilka czynności równocześnie. Jednakże pamiętaj, że niektóre koty są płochliwe i nie lubią gdy w pomieszczeniu znajduje się zbyt wiele osób. Dlatego pamiętaj, żeby do pomocy zaangażować kogoś zaufanego.

PERSPEKTYWA

Koty w porównaniu z nami są dużo mniejsze, a więc patrzą na piękny świat z innej perspektywy. Dlatego warto zniżyć się do ich punktu widzenia. Dzięki temu nasze fotografie będą ciekawsze, ale przede wszystkim zyskamy zaufanie naszego podopiecznego. Stanie się on pewniejszy siebie.

Nie bój się kłaść na ziemi oraz pamiętaj także aby przed rozpoczęciem sesji założyć wygodne i niekrępujące ubranie. 

Kończąc jednak już artykuł podsumujmy wszystko co dzisiaj zostało napisane:

  • nie zmuszaj kota do określonego zachowania, musisz być cierpliwy
  • zniż się do poziomu pupila, pozwoli Ci to na uzyskanie ciekawszych zdjęć
  • zmiana perspektywy pozwoli Ci także na pozyskanie zaufania swojego zwierzaka
  • przed rozpoczęciem sesji pozwól mruczkowi oswoić się z całym sprzętem fotograficznym

P.S. Czekam na Wasze kocie fotografie! Wysyłajcie je pod adres [email protected]

Najnowsze aktualności

Biały Diament wśród kotów

Autor: Malwina Kacprzak

Khao Manee to rasa stosunkowo nowa i w Polsce bardzo słabo znana. …

Czytaj dalej

Słodka trucizna, czyli o wpływie czekolady na zdrowie kotów

Autor: Ada Jewdokia

Czekolada – słowo, które potrafi wywołać uśmiech na twarzach wielu osób (w tym mojej). Ta rozpływająca się w ustach, delikatna masa zawiera wiele aminokwasów  wspoma…

Czytaj dalej

Jak kot okazuje miłość?

Autor: Agata Gerwat

Kot jest niezwykłym stworzeniem, zachowawszy swoją dziką część natury dał się udomowić. Nie okazuje uczuć wprost, tak jak na przykład pies i żeby zrozumieć naturę kota oraz jego złożony język, jaki…

Czytaj dalej

Targi dla zwierzaków! - Znajomi znajomych

Autor: Stanisław Szewczyk

29 października serdecznie zapraszamy do …

Czytaj dalej